Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Weterani Skellige od Freddiego!
Crach an Craite Skellige Talie

Weterani Skellige od Freddiego!

 • Ocena - (oceń również!)
Sending
User Review
3.67 (3 votes)

Powstali z martwych?

Skelligijscy Weterani od zimowego patcha wywołują spore kontrowersje. Jedni mówią, że przed nerfem byli za silni, a inni że ich osłabienie to głupota i lekkomyślne działanie (moje zdanie na temat całej sytuacji zawarłem w tym felietonie).

Odrzućmy jednak na bok ten konflikt. W tym tekście zamierzam opisać dla Was talię, którą Freddybabes, czyli triumfator ostatniego GWENT Challenger (relację znajdziecie tutaj!) wbił 20 rangę i grał z sukcesami na Pro Ladderze!


Wiele już widziałem…


Oś talii

Rdzeniem naszej talii są oczywiście tytułowi Weterani, którzy ulepszają nasze jednostki Tuirseach w talii, na ręce i planszy o 1. Jak nietrudno się domyślić, daje to olbrzymie wzmocnienie takich jednostek jak Wyspiarski Treser czy Łowca Tuirseach.

Talia jest zbudowana tak, aby łatwo wyciągnąć Weteranów na początku rozgrywki. Rolę Włóczniczki w przyzywaniu Weteranów przejął Crach i Krzyż Alzura (co niestety wyklucza możliwość grania szpiega).

W talli posiadamy oczywiście wspomniane wyżej Włóczniczki, Kapłanki i inne wskrzeszenia (Odnowa i Sigrdrifa). Ma nam to pomóc w wyciągnięciu ich z talii i wykorzystywaniu ulepszonych sojuszników ponownie.

Reszta zostaje dopełniona złotymi kartami z funkcją kontrolną (Koral, Kaganiec), przeszkadzającą (Birna) i – to jednak niespodzianka, bo pewnie się zdziwicie kogo mamy na ostatnim złotym slocie 😀

R E K L A M A

Karty

Lider

 • Crach an Craite – nasz heros to ulepszający Krzyż Alzura w jednostce. Idealny do rozpoczęcia, przyzywa ulepszonego Weterana (zawsze będzie najsilniejszą jednostką w naszej talii).

Złote

 • Koral – rozpisywać się nad tą kartą nie sposób. Zamienia jednostkę w Figurkę, kasując wszelkie zagrożenie z jej strony.
 • Kaganiec – moda na Muzzle przeminęła już dawno, ale ten Przedmiot to nadal jedna z najlepszych neutralnych kart. Przydaje się dosłownie na każdy brązowy/srebrny engine postawiony po stronie rywala (z 8 lub mniej siły oczywiście).
 • Birna Bran – ma synergię z Weteranami, a Skelligijski Sztorm jest czasami bardzo pomocny (z naciskiem na „czasami”). Nie ma innej lepiej działającej złotej jednostki Tuirseach, więc Birna znalazła swoje miejsce w tej talii. Zamienniki: Geralt: Igni , Aguara: Lisica (czasami wyczaruje nam coś ekstra), Lugos Szalony (removal + odchudzenie + odblokowanie wskrzeszeń).
 • Hjalmar an Craite – TADAM! Kiedy ostatnio widzieliśmy Hjalmara w jakiejś sensownej talii? Chyba jakoś przy początku OBT, kiedy to Skellige z Zdziczałymi Niedźwiedziami zniszczyło metę. Syn naszego herosa ma synergię z Łowcami i po prostu jest niezłym finisherem.

Srebrne

 • Odnowa – charakterystyczna karta dla Wyspiarzy. Przydaje się w Weterana, Włóczniczkę, Tresera, Gremistę lub awaryjnie w Łowcę.
 • Sigrdrifa – wskrzesi dodatkowego Weterana lub inną jednostkę klanową. Redzi – z Sigrdrifą nie wygracie, i tak będzie w każdym decku Skellige!
 • Atrapa – prawie wszystkie nasze jednostki mają dobrą umiejętność do ponownego wykorzystania. Atrapa sprawdza się też wyśmienicie na bloki i uleczenie obitego sojusznika.
 • Gremista – jego obecna siła nie może się równać z dawną potęgą, ale to nadal opcja warta uwagi. Deszcz to dobry wybór na długie rundy, Ryk odblokuje nam wskrzeszenia i da garść punktów, a Czyste Niebo wyczyści Zagrożenia po naszej stronie.
 • Rozkaz Wymarszu – 100% Kapłanka to coś bardzo przydatnego w wielu sytuacjach (tym bardziej że gramy tylko 2 sztuki tej karty). Zamienniki: można pokombinować, ale Rozkaz jest chyba najbardziej optymalny. Jeśli chcecie grać jednostkę, to nie może ona mieć więcej niż 6 siły bazowej!
 • Krzyż Alzura – odchudza nas z Weterana, a w skrajnych przypadkach z Łowcy.

Brązowe

 • Skelligijski Weteran – core naszej talli, wszystko kręci się wokół niego. Jesteśmy w stanie skorzystać z jego zdolności nawet do 5 razy na mecz. Buduje siłę naszych głównych jednostek.
 • Łowca Tuirseach – jest ulepszany przez Weteranów. Solidne 5 punktów obrażeń wystarczy do zabicia Władcy Undvik (z Hjalmara) i do eliminacji większości jednostek pasywnych na 2 strzały.
 • Wyspiarski Treser – potężna karta, chyba najlepszy brąz w Skellige na ten moment. Po buffach od Weteranów nierzadko potrafi wejść za 16 punktów – ot tak!
 • Włóczniczka klanu Heaymey – służy do przyzwania dodatkowego Tresera lub Łowcy. Odchudza nas i różnicuje siłę jednostek. Pamiętajcie, że nie działa na Weteranów!!!
 • Kapłanka Freyi – gramy ich tylko 2 sztuki. Powód? Zbyt wiele razy miałem pustą Kapłankę (jeśli chcecie naturalnie możecie grać 3, mi się to nie sprawdziło). Działa ona niestety tylko na Łowców i Treserów.
 • Doppler – nie miałem co wrzucić za Kapłankę, więc zdecydowałem się na szczyptę RNG. Czasami uda się wyczarować dodatkową jednostkę Tuirseach lub Weterana! Zamienniki: dodatkowa Kapłanka, jakaś inna karta specjalna.
 • Rekonesans – niezła karta odchudzająca. To właśnie z niego najwięcej razy musiałem wybierać pustą Kapłankę, ale ogólnie się sprawdza.

Rozgrywka

Mulligan

Na ręce nie chcemy mieć Kapłanki – blacklistujemy od razu. Więcej niż 2 Łowców lub Treserów to puste Włóczniczki, więc naturalnie należy ich nadmiar wymienić. Weteran na ręce wystarczy nam tylko 1 – mamy gwarantowanego z Cracha i z Krzyża (o ile go dobraliśmy).

Na ręce chcemy mieć po prostu jak najwięcej goldów i silverów. Rozkaz Wymarszu można wymienić, jeśli nie chcecie mieć Kapłanki na 1 rundę.

Mała porada ode mnie – na Pożerkę warto agresywnie mulliganować w poszukiwaniu Kagańca i Koral, aby szybko zakończyć rozgrywkę.


Runda 1

Crach w Weterana, później Weteran lub removal w ustawioną wrogą pasywną jednostkę. Zagrywamy naszych Weteranów i jednostki Tuirseach, a także staramy się szybko wykorzystywać Włóczniczki. Pamiętajcie, aby zbytnio nie kisić Koral czy Birny (szczególnie tej drugiej).

Jednostki Tuirseach powinny być na tyle silne, aby wygrać nam rundę 1. Warto iść nawet na 2 karty w plecy, o ile macie pewny drypass (z gwarancją odrobienia karty).


Runda 2

Drypass, lub (gdy oponent ma carryover) wykorzystujemy jak najsilniejsze zagrania, aby wymusić brak przebicia rywala. Można nawet wycisnąć go do ostatniej karty i wymusić grę z topdecku (ta talia ma po odchudzeniu zawsze dobre dobory, więc na pewne talie warto zaryzykować all – in).


Runda 3

Wskrzeszamy silne jednostki i zagrywamy Treserów/Łowców z ręki. Jeśli mamy Hjalmara to jesteśmy w domu.


Plusy i Minusy

Plusy

 1. Weterani powrócili – w chwili słabości Skellige wielu ich miłośników ucieszy się tym faktem.
 2. Odchudzanie Weteranów po ich nerfie może brzmieć jak kiepski żart, ale to naprawdę działa! Banalny dostęp do nich dzięki Crachowi i Krzyżowi jest zdumiewający!
 3. Potężne brązowe karty po ulepszeniach dają ogromną przewagę w late game.
 4. Dosyć wszechstronny split złotych i srebrnych kart.

Minusy

 1. Kontrola cmentarza ( Assira , Medycy z Vicovaro czy Klucznik ) bardzo psuje nasze plany.
 2. Puste Kapłanki to nasza zmora.
 3. Zbyt dużo 11 punktowych jednostek potrafi doprowadzić do masowej Pożogi !
 4. Ze względu na build talii nie możemy pozwolić sobie na szpiega.

Freddybabes po raz kolejny udowodnił swój geniusz w tworzeniu talii. Czy Weterani dzięki niemu powstaną z martwych i staną się najsilniejszą talią Skellige, mimo przeciwności losu? Przekonamy się już niebawem!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja