Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Talia dla początkujących – Control Żądza Krwi (1480 fragmentów kart) + poradnik, ulepszanie, wskazówki | Patch 4.1
Ojcobójcza Furia Poradniki Skellige Talie

Talia dla początkujących – Control Żądza Krwi (1480 fragmentów kart) + poradnik, ulepszanie, wskazówki | Patch 4.1

Talie na start przygody z GWINTEM – Skellige

„Niepokorny wyspiarski lud Skellige cechuje się walecznością. W ich szeregach znajdziesz wielu dzielnych Wojowników, gotowych stanąć do bitwy o chwałę Skellige. Ich zdolności regeneracyjne pozwalają im na uzdrawianie się i wskrzeszanie (zagrywanie z cmentarza) poległych, a ich krzepa pozwala im na dobieranie, odrzucanie i przenoszenie kart z talii na cmentarz, dzięki czemu uzyskują dużą przewagę nad wrogiem. Ich niestłumiony gniew wyzwala w nich Żądzę Krwi, która aktywuje się, gdy dana ilość wrogów jest zraniona (ich siła jest czerwona, poniżej bazowej). W lasach Skellige grasują też krwiożercze Bestie, przez co nigdy nie można czuć się bezpiecznie, zaś na wodach grasują żądni łupów Korsarze na swych Okrętach. Wyspiarze często wpadają w Szał, gdy sojusznicy ich ranią.

Więcej znajdziesz w naszym ogólnym poradniku dla nowych graczy!


Do GWINTA zaczynają napływać nowi gracze, zwabieni do gry przez premierę GWINTA na iOS. Dlatego też postanowiliśmy przygotować dla takowych przejrzyste poradniki zawierające nasze rekomendowane talie, które powinny bardzo pomóc nowym Gwintownikom w pokonywaniu kolejnych rang i w zdobywaniu codziennych nagród, za które będą mogli w przyszłości zdobywać karty do swoich kolekcji.

W tej serii poradników znajdziecie tanie propozycje talii, po jednej dla każdej z frakcji z wyjątkiem Syndykatu (który niestety nie ma swojego zestawu startowego). W prezentowanych przez nas deckach staraliśmy się bazować na ich pełnowartościowych odpowiednikach z mety, lecz nie są to w żadnym razie talie w stylu „słabsza wersja innej talii”. Owszem, mając małą ilość skrawków trzeba godzić się na pewne ustępstwa, ale przygotowane przez nas talie są skonstruowane tak, by zamienniki za drogie legendy były od nich nie mniej skuteczne.

Karty, które bez drogich kart legendarnych nie działają optymalnie także zostały zamienione, nawet pomimo mniejszego kosztu ich stworzenia, aby zapewnić graczowi jak najlepszą jakość talii.

Przygotowane przez nas talie powinny bez problemu nauczyć Was podstaw gry frakcjami w grze oraz – przy odpowiednim ograniu i skupieniu – otworzyć Wam drogę do osiągnięcia co najmniej rangi 15 albo nawet wyższej! Pamiętajcie jednak – wszystko zależy od Was, gdyż talia sama nie wygra za Was rozgrywki!

R E K L A M A

Po frakcji PotworówKrólestw Północy, Scoia’tael oraz Nilfgaardu, tym razem przedstawimy budget deck dla Skellige. W kolejnych artykułach dostarczymy Wam budżetowe talie dla pozostałych frakcji, po czym wszystkie poradniki zsumujemy w jeden, aby każdy nowy gracz nie musiał przeszukiwać naszej strony by znaleźć wszystkie zaprezentowane przez nas talie.

Jeśli jesteście nowi to zapraszamy Was także do zapoznania się z całym katalogiem przydatnych poradników, który znacząco pomoże Wam w rozpoczęciu swojej przygody z GWINTEM!


Talia Control Żądzy Krwi – koszt: 1480 fragmentów kart

Lista alternatywna od Xioniza – koszt: 1000 fragmentów kart

Informacje o talii

Nie bez powodu zabraliśmy się za poradnik do budżetowego Skellige na samym końcu. Od pewnego czasu talie Wyspiarzy nie są w najlepszym miejscu. Na całe szczęście pewien Ojcobójca w ostatnich dniach mocno pracuje, by ten stan rzeczy zmienić. I jak na razie mu się to udaje, gdyż Control Żądza Krwi na Ojcobójczej Furii robi obecnie furorę i przywraca należną chwałę Wyspiarzom, którzy to ją utracili jakiś czas temu.

Wybór talii budżetowej nie mógł być inny niż Control Skellige (czy też Midrange Skellige). Talia ta potrzebuje znacznie mniej legend niż Selfwound i spisuje się obecnie znacznie lepiej. Dlatego też podjąłem próbę przekonwertowania tego archetypu na tani deck dla początkujących. I udało mi się to, gdyż startowy set Skellige oferuje wiele kart, które można bez problemu stosować. Xioniz stworzył trochę inną, tańszą wersję budżetowej talii Skellige, więc jeśli szukacie czegoś tańszego to możecie ją sobie zaimportować.

Ogólnie talia bazuje na kartach z Żądzą Krwi, która jest aktywowana dzięki zdolności dowódczej o nazwie Ojcobójcza Furia. W talii jest także wiele kart kontrolnych, które zadają obrażenia wrogim jednostkom i pomagają w kontrowaniu strategii opartych na silnikach. Nie brakuje też klasycznego rdzenia kart brązowych Skellige, który jest po prostu dobry.

Rozgrywka

Mulligan

Podczas wymiany kart zawsze szukamy podstawy naszej długiej rundy, czyli pary Kapłan Svalbloda + Opancerzony Drakkar. Ten duet tworzy idealne połączenie silników, dając nam duży zastrzyk punktów podczas dłuższych rozgrywek. Do tej kombinacji można też dorzucić Pirata Topornika. Powinniśmy poszukiwać także głównych złotych kart (Donar an Hindar, Svanrige, Rejza) oraz Rębacza an Craite w kombinacji z Maligną lub Rozdarciem.

Runda pierwsza

Ustawiamy parę silników Kapłan Svalbloda + Opancerzony Drakkar, jednocześnie starając się wykorzystywać instrumenty kontrolne (Piorun Alzura np.) do kontrowania groźnych enginów przeciwnika. Pod Kapłana warto także zagrać Pirata Topornika przed dograniem Drakkara, aby wyciągnąć z wartość z jego umiejętności Wrażliwości. Później można dostawiać pod Kapłana coraz to nowsze jednostki, aby ustawić ich siłę na czerwono, jeżeli w Waszej ręce znajduje się Olbrzymi Dzik. Do ustawienia Żądz Krwi w tej rundzie lepiej nie wykorzystywać od razu Ojcobójczej Furii, gdyż ta przyda nam się w rundzie trzeciej. W tej roli lepiej sprawdzi się Udalryk lub Rozdarcie. Obie te karty potrafią wyciągnąć duże value w parze z Rębaczem an Craite, przy okazji raniąc kilka wrogich jednostek.

Jeśli chodzi o rzut monetą, to przy posiadaniu Przewagi Taktycznej oczywiście lepiej wygrać R1, zaś przy grze bez PT można bez problemu oddać tę rundę, gdyż możemy bez problemu obronić się przed dociskiem w R2 i zagrać całkiem dobrą krótką rundę ze zdolnością dowódczą i Svanrige.

Runda druga

Jeśli wygraliśmy rundę pierwszą, to zawsze pasujemy, gdyż chcemy grać dłuższą rundę trzecią, aby zyskać punkty z Żądz Krwi, silników oraz Rębacza An Craite. Jeśli R1 przegraliśmy, to bronimy się przed ewentualnym bleedem ze strony przeciwnika, zostawiając sobie jakieś solidne karty oraz zdolność dowódcy na R3.

Runda trzecia

Za pomocą Ojcobójczej Furii ustawiamy tokeny po stronie przeciwnika, aby aktywować nasze karty z Żądzą Krwi. Od teraz z pełną siłą możemy wykorzystać takie karty jak Donar, Udalryk, Wściekła Szarża, Svanrige, Opancerzony Drakkar czy nawet Olbrzymi Dzik. Nieskontrowany Rębacz an Craite powinien wyciągnąć dla nas masę punkcików, podobnie jak Kapłan Svalbloda w parze z Drakkarem. Po prostu robimy swoje!

Wskazówki

 • Przed zagraniem Opancerzonego Drakkara pod Kapłana Svalbloda, warto najpierw wyciągnąć value z Pirata Topornika, który zada 2 pkt obrażeń losowej jednostce gdy straci pancerz.
 • Podstawianie jednostek pod Kapłana Svalbloda to dobry sposób na zwiększenie wartości wzmocnienia Olbrzymiego Dzika. Najczęściej jednak lepiej ranić wrogie jednostki i nie psuć pozycjonowania Opancerzonego Drakkara.
 • Rejza daje 4 tury krwawienia wrogiej jednostce. Krwawienie pomija pancerz, więc to dobra karta do odchudzenia się oraz ustawienia rannej jednostki.
 • Szabrowniczka to idealna karta do aktywacji Wrażliwości Opancerzonego Drakkara lub Pirata Topornika. Czasem przyda się też do dobicia wrogiej jednostki – tak, można też nią zranić kreaturę oponenta!
 • Gremista pomoże Wam w pozbyciu się Krwawienia, Witalności na wrogiej jednostce, Obrońcy, Trucizny czy Nagrody. Ofiara dla Freyi oraz Mardroeme to karty z kategorią Alchemia, więc odświeżą one zdolność Gremisty, gdybyśmy tego potrzebowali.
 • Ofiara Freyi pozwoli Wam wskrzesić takie karty jak Kapłan Svalbloda, Rębacz an Craite czy Opancerzony Drakkar – warto o tym pamiętać.
 • Najlepszym celem dla Mardroeme będzie Opancerzony Drakkar albo Pirat Topornik, czyli opancerzone jednostki.
 • Przy zagrywaniu kart trzeba czytać dokładnie ich opisy. Takie karty jak Drakkar Bojowy czy Olbrzymi Dzik aktywują się tylko w rzędzie Bliskiego Starcia, zaś Gremista w rzędzie Dalekiego Zasięgu!

Jak ulepszyć talię?

Najlepiej sugerować się listą z Meta Snapshotu TLG. Ulepszenie naszej budżetowej talii do pełnoprawnej listy TLG wymaga sporych inwestycji, ale większość kart złotych z budżetowej wersji zostanie nietknięta. W metowej liście Control Żądzy Krwi znajdziecie aż 6 legend oraz 1 epika, których nie macie w naszej propozycji.

Na początek na pewno sugerujemy zdobyć Avallac’ha oraz Triss: Telekinezę, gdyż to potężne karty neutralne, które przydadzą Wam się także w innych taliach. W następnej kolejności warto zaopatrzyć się w Malignę, aby talia zyskała kolejną silną kartę pod Rębacza an Craite i do aktywacji Żądz Krwi. Później niekwestionowaną kartę numer jeden do stworzenia będzie Morkvarg: Łupieżca, czyli fenomenalna jednostka wspierająca Rębacza oraz niwelująca mocno zbuffowane jednostki. W dalszej kolejności warto dokooptować do decku Hemdalla, czyli bardzo mocną legendarną jednostkę, stanowiącą następne wsparcie dla swingu z Rębacza.

Dwie kolejne legendy to już uzupełnienia, ale także warto je posiadać w swojej kolekcji. Donara powinien zastąpić Totem Svalbloda, który może nie budzi respektu u przeciwnika, lecz niewymownie pomaga jako stuprocentowe zagranie proaktywne na np. otwarcie rundy. Ponadto przyzywa Bękartów Svalbloda, które są alternatywnym celem do obicia z Grasantów Svalbloda, którzy powinni podmienić Piratów Toporników wraz z pojawieniem się Totemu w naszej talii. Gerwazego powinien zaś zastąpić Lugos Szalony, czyli fajny finiszer w długiej rundzie, mogący zadać ogromne obrażenia. Zwieńczeniem żmudnego procesu ulepszania może być drugi egzemplarz Oszałamiającego Uderzenia, jeśli dobrnęliście do poziomu, gdzie meta składa się z talii posiadających opancerzone jednostki.

Sugerowana kolejność ulepszania talii:

 1. Dorregaray z Vole -> Triss: Telekineza 
 2. Mardroeme -> Avallac’h
 3. Rozdarcie -> Maligna
 4. Olbrzymi Dzik -> Morkvarg: Łupieżca
 5. Udalryk an Brokvar -> Hemdall
 6. Donar an Hindar -> Totem Svalbloda + Piraci Topornik-> Grasanci Svalbloda
 7. Geralt z Rivii -> Lugos Szalony
 8. Piorun Alzura -> Oszałamiające Uderzenie

Łączny koszt zdobycia brakujących kart – 5090 fragmentów kart

To był już ostatni poradnik z serii talie dla początkujących. Mamy nadzieję, że każdy z opisanych przez nas pięciu budżetowych decków się Wam sprawdził 🙂 Talie będziemy oczywiście aktualizować po większych aktualizacjach balansujących oraz nowych dodatkach!


Poradnik wideo

Xioniz gra swoją tańszą  i trochę inną wersją talii – mimo to polecamy!

Jeśli Wam się spodobał film, nie zapomnijcie zostawić łapki w górę oraz suba, jeśli chcecie więcej filmów od Xioniza!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja