Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Rozmawiam ze zwycięzcą Wyzwania Karczmarza oraz prezentuję najlepsze talie!
Eredin Esport Henselt Jan Calveit Królestwa Północy Nilfgaard Potwory Talie Ukryty

Rozmawiam ze zwycięzcą Wyzwania Karczmarza oraz prezentuję najlepsze talie!

Kim jest hawajskie_koszule?

Wczoraj oficjalnie zakończyliśmy trzecią odsłonę Wyzwania Karczmarza – 40 twarzy Gwinta, które zwyciężył gracz hawajskie_koszule. Kim jest? Jak się przygotowywał do turnieju? Jakimi grał taliami? Zapraszam do krótkiej rozmowy!


Poznajcie Krzysztofa!

Hawajskie_koszule, to inaczej Krzysztof Rozlał, który ma 33 lata i pochodzi z Jeleniej Góry. Zawodowo jest tłumaczem języka angielskiego i czeskiego.

Karczmarz – Jak oceniasz pomysł grania 40 kartami?

 • Hawajskie_koszule – Świetna zabawa. Nigdy wcześniej nie grałem talią złożoną z 40 kart, ponieważ zawsze wydawało mi się, że im talia chudsza i większe prawdopodobieństwo dobrania złotych i srebrnych kart, tym musi być ona lepsza. A tu miła niespodzianka. Z 40 kart można zrobić naprawdę dobrą talię, która na przyzwoitym poziomie w ladderze radzi sobie całkiem nieźle.

Co było najtrudniejsze w tym wyzwaniu?

 • Myślę, że złożenie odpowiednich talii. Wymagało to sporej ilości główkowania. Wcześniej najczęściej grałem na odchudzanie talii, więc musiałem się teraz przestawić na trochę inne rozwiązania i dzięki temu zacząłem dostrzegać wartość w kartach takich, jak np. płotka czy trio wiedźminów/wiedźm. Przez cały turniej starałem się dokonywać usprawnień w taliach, którymi grałem. Jak się okazało na koniec, uczestnicy, z którymi się mierzyłem w decydującej fazie turnieju, mieli bardzo podobne talie, a więc dochodziliśmy do podobnych wniosków.

Sprawą oczywistą była talia pod KP, ale która inna frakcja równie dobrze się spisywała?

 • To prawda. KP i Henselt, który wyciąga dodatkowe dwie przydatne jednostki na stół przychodzi pierwszy na myśl przy składaniu talii z 40 kart. Z pewnością każda frakcja ma coś ciekawego do zaoferowania przy tworzeniu rozbudowanej talii. Mój wybór drugiego decku padł na Potwory, pozwalające również na wyrzucenie na stół sporej liczby jednostek, których nie musimy mieć na ręce (harpie, krabopająki, nekkery). Nie bez z znaczenia był też fakt, że posiadają wiedźmy, które są lepszą wersją wiedźminów dostępnych w przypadku pozostałych frakcji.

 Jak się przygotowywałeś do turnieju?

R E K L A M A
 • Sporo główkowałem 🙂 Wybrałem dowódców, złożyłem talie i grałem nimi najpierw potyczki sieciowe, a później jak już się ukształtowały, to wrzuciłem je na laddera i tam testowałem je już na poważnie.

Jaki masz obecnie poziom MMR?

 • Przed turniejem było 4000, teraz trochę mniej, ponieważ mimo, że talie złożone z 40 kart radziły sobie całkiem nieźle, to jednak nie pozwoliły na utrzymanie tego poziomu, choć w pewnym momencie wskoczyłem nimi nawet na prawie 4100.

Ulubiona frakcja?

 • Grałem wszystkimi, ale jak bym miał wybrać jedną to byłyby to Królestwa Północy. Być może dlatego, że to od tej frakcji zacząłem swoją przygodę z Gwintem.

Skąd pomysł na nick?

 • To jest nick, którego używałem w czasach studenckich w różnego rodzaju grach czy zabawach. Od tamtego czasu z niego nie korzystałem, aż do teraz, kiedy przyszło mi wziąć udział w Wyzwaniu Karczmarza.

Co byś powiedział wszystkim, którzy zastanawiają się czy brać udział w Wyzwaniu Karczmarza, a mają obiekcje, czy sobie poradzą?

 • Że to świetna rozrywka. Nawet jeśli ktoś miałby odpaść w pierwszej rundzie, to nie ma się nad czym zastanawiać. Ja zresztą sam brałem taką ewentualność pod uwagę. Miałem świadomość, że pierwsza wersja moich talii nie musi być doskonała, a mogę trafić na kogoś, kto będzie już wtedy miał lepszy pomysł, jak podejść do złożenia talii z 40 kart. Nic by się wówczas takiego nie stało. Dlatego uważam, że nie ma powodu, by się zastanawiać nad zgłoszeniem do takiego turnieju, tylko po prostu to zrobić. Z mojej strony wielki dzięki dla organizatora za umożliwienie rywalizacji oraz dla wszystkich uczestników za wspólną zabawę.

Proszę bardzo! Na zdrowie! 🙂


Zwycięskie talie hawajskie_koszule

Potwory – Ukryty

Opis

Klasyczna pożerka na Krabopająkach i Nekkerach rozszerzona o możliwość rozmnożenia Nekkerów, dzięki Nekkerom Wojownikom ) i wykończenie nimi przeciwnika korzystając z Cyklopów lub dostępnych wielu jednostek pochłaniających.

Bardzo fajne tempo dzięki aktywowanym Harpiom i Płotce oraz duże możliwości przenoszenia punktów do kolejnych rund.

Pierwszą rundę zazwyczaj możemy odpuścić, oczywiście jeżeli mamy przewagę kart lub większe przełożenie punktów. W rundzie drugiej utrzymujemy przewagę punktową i przygotowujemy stół pod rundę trzecią ( Ekimma , Nekker).

Nekkery i Wiedźmy w ostatniej rundzie dają nam bardzo mocny finisz. W przypadku tarapatów często z pomocą przychodzi Sukkub .


Królestwa Północy Henselt

Opis

Stosunkowo łatwa w rozgrywaniu talia pozwalająca na zbudowanie potężnego tempa oraz wyrzucenie dużej ilości jednostek na stół. Jeżeli uda nam się Henseltem wyciągnąć trzech Inżynierów , wówczas o wygraną w tej rundzie nie musimy się martwić.

Mocny finisher dzięki Wiedźminom , Rogowi Dowódcy czy Yennefer . Zazwyczaj pierwszą rundę bez problemu wygramy Henseltem i brązowymi kartami, drugą pasujemy, by w trzeciej ruszyć na przeciwnika Wiedźminami i dostępnym złotem.


Talie Taz0req – zdobywcy II miejsca

Henselt na maszynach

Opis

Podczas tworzenia swoich talii postawiłem w głównej mierze na to by, decki, którymi będę grał dobrze się przewijały. Oczywistym wyborem był Hanselt, dzięki któremu w jednym zagraniu możemy zdobyć wiele punktów i przewinąć naszą talię.

Jednak by nie był to deck opart na pancerzu, jakiego będzie używała większość osób postanowiłem, że główną osią tali będą maszyny. Następnymi ważnymi kartami są Kaedweńscy Inżynierowie Oblężniczy oraz Kaedweńscy Mistrzowie Oblężeń , którzy świetnie współgrają z Taranami i Trebuszami .


Potwory Pożerka

Opis

Z wyborem drugiej talii miałem większy problem, zastanawiałem się nad mulliganem, ale po kilku grach testowych zrezygnowałem z niej. Stworzyłem następnie talie pod Ukrytego. Jedynym minusem tego decku jest mulligan.

Zdarzyła mi się raz sytuacje, że na ręce miałem 3x Wiedźmy , 2x Nekkery i Harpie . Mimo, że nieraz przejechałem się na Wiedźmach, to postanowiłem ich używać, ponieważ odchudzają talię jednocześnie generując ogromne tempo.

Jednak główną osią tego decku są Nekkery, które kopiujemy za pomocą Nekkera Wojownika , a następnie zjadamy Vranem lub Ekkimą .


Talie Nobel21 zdobywcy III miejsca

Potwory Dziki Gon

Opis

Założenia tej talii są dość proste. Zaczynamy w R1 z Wiedźm, pasujemy, wymuszamy stratę 2 kart u oponenta.

Następnie w R2 przeciwnik zazwyczaj oddaje, żeby dogonić w kartach.

W R3 wchodzimy wszystkimi jednostkami Gonu, z Eredina też zazwyczaj zagrywamy statek. Przy dobrym rozdaniu, na stole mamy 4 statki + 7-8 kart Gonu. Moja ulubiona talia.


Nilfgaard

Opis

 • Pikinierzy Alba – dobra 4 w pierwszej rundzie, ładnie tasuje talię – oraz prawie zawsze bierze na siebie Alzura
 • Brygada Nauzica – dobra 5 do kombo z Infiltratorem i De Wettem
 • Brygada Impera – 6 do synergii ze szpiegami, core decku razem z Egzekutorami
 • Egzekutorzy Brygady Impera – 6 do strzelania. Ponoć najbardziej rakowa karta w tym patchu. Nie zgadzam się
 • Infiltratorzy – 9 do zamieniania jednostki w szpiega. Do combo z Brygad Nauzicaa i Menno
 • Medycy z Vicovaro – 1 do wskrzeszania szpiegów. Dobre combo z Vilgefortzem
 • Siewcy Zarazy – do niszczenia dnia graczy KP pod buffy
 • Czyste Niebo – kontra na pogodę + dobre dobranie karty
 • Skrytobójcy – kontra na życie. W szczególności na 6kp do boostów
 • Emisariusze – fajne dobranie karty, kombo z Egzekutorami i Impera
 • Ambasadorzy – wypełnienie decku, dobry boost na Egzekutorów
 • Płotka – wypełnienie decku, karta sama tasująca talię, combo ze złotymi kartami. Ciekawostka. Płotka nie wyskoczy z Cahira, jeśli jest możliwość doboru i zagrania jej. Głupota!
 • Ceallach – dobry karta tworząca szpiega
 • Egan – Blocki na karty boostujące
 • Vanhemar – zazwyczaj dobre value 15
 • De Wett – dobre combo z Nauzicą, niezłe z Rainfarnem
 • Cyprian Willey – Nienawidzę zasadzek na Scoia’ tael. Tylko raz na turnieju zniszczyłem tym zasadzkę. Was worth it!
 • Cahir – dobór jednej z 3 kart, pozwala zobaczyć następne karty dla Emisariuszy i De Wetta
 • Rainfarn – zagranie de Wetta albo sytuacyjnego szpiega. Moje ulubione komboL Rainfarn+ De Wett + Nauzicaa. Legit
 • Menno – combo do Infiltratorów, w najgorszym wypadku kontra na KP pod boosty
 • Vilgefortz – Niszczarka high value kart lub combo pod medyków
R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja