Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Prezes CD Projektu odpowiada w wywiadzie na pismo roszczeniowe Andrzeja Sapkowskiego – „Umowy już podpisane powinny być uszanowane”
Newsy

Prezes CD Projektu odpowiada w wywiadzie na pismo roszczeniowe Andrzeja Sapkowskiego – „Umowy już podpisane powinny być uszanowane”

Prezes CD Projektu udzielił wywiadu

Nie milkną echa konfliktu Andrzeja Sapkowskiego z CD Projektem. Jak wczoraj informowaliśmy, 1 października do siedziby Redów wpłynęło pismo od przedstawicieli prawnych Andrzeja Sapkowskiego, wzywające spółkę do zapłaty 60 milionów złotych na rzecz pisarza. Powód? Powołanie się na artykuł 44. ustawy o prawie autorskim.

Wczoraj na łamach next.gazety.pl został opublikowany krótki wywiad Łukasza Kijka (redaktora naczelnego portalu) z Prezesem CD Projektu, Adamem Kicińskim, w którym odnosi się on do sporu. Powiedział m.in. że umów zawieranych z Andrzejem Sapkowskim było kilka, a ostatnie pertraktacje odbyły się jeszcze w 2016 roku.

„Spółka w sposób ważny i zgodnie z obowiązującymi przepisami nabyła prawa do utworów pana Sapkowskiego w zakresie niezbędnym do wykorzystania tychże utworów w tworzonych przez spółkę grach. Oczywiście uregulowaliśmy wszystkie wynagrodzenia wynikające z tych umów. Dodam, że umów było kilka i były zawierane od 2002 roku do 2016 roku.”

Mimo, że pismo z żądaniami pisarza wywołało sporo szumu, Adam Kiciński przyznał, że CD Projekt nie zamierza iść na otwartą wojnę z twórcą wiedźmińskiego uniwersum, o ile będzie to możliwe, aczkolwiek podpisane z nim umowy nadal są wiążące i Sapkowski powinien przestrzegać ich zapisów.

„Od zawsze staraliśmy się być w jak najlepszych relacjach z panem Sapkowskim. Nadal nam na tym zależy, bo działamy w ramach tego samego, wiedźmińskiego świata. Oczywistym jest, że z takich ludzkich względów należy dążyć do zgody.

Fundamentalnie nie zgadzamy się z roszczeniami pana Sapkowskiego. Stoimy na stanowisku, że umowy już podpisane powinny być uszanowane. Natomiast na pewno będziemy dążyli do tego, aby wypracować satysfakcjonujące dla obu stron rozwiązania na przyszłość.”

„Zgoda buduje, a konflikty nigdy nie wyglądają dobrze. My tego konfliktu nie wywołujemy. My na temat książek i twórczości pana Sapkowskiego wypowiadamy się bardzo dobrze. Uważamy, że to jest dobra literatura. Gdyby tak nie było, to nie opieralibyśmy naszych gier na świecie kreowanym przez Pana Sapkowskiego. Jeżeli konflikty się zdarzają, to trzeba im stawić czoło.”

Źródło wywiadu: next.gazeta.pl

Czekamy na dalszy rozwój wypadków – oby wszystko zakończyło się polubownie!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...