Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Ocena ujawnionych kart z dodatku „Novigrad” (część piąta). I ty możesz ocenić nowe karty! [Ankieta]
Publicystyka

Ocena ujawnionych kart z dodatku „Novigrad” (część piąta). I ty możesz ocenić nowe karty! [Ankieta]

Ocena nowych kart

Jeszcze w tym miesiącu dostaniemy aktualizację i dodatek do Gwinta, który wprowadzi zupełnie nową frakcję do gry. Rzezimieszki z Novigradzkiego półświatka gangsterskiego wejdą do gry 28 czerwca. Zanim się to jednak stanie, deweloperzy i content creatorzy z całego świata muszą ujawnić wszystkie nowe karty. Jako że część z nich już znamy, to można rzucić na nie okiem i spróbować ocenić ich przydatność pod kątem ich synergii i przydatności z różnymi starymi oraz nowymi strategiami. Zapraszam!

Uwaga – oceny kart nie są ostatecznym wyznacznikiem ich przydatności. To, że jakaś karta dostała 5 nie oznacza, że na pewno będzie grana wszędzie, zaś karta oceniona na 1 nadal może zaskoczyć! Wszystko okaże się po okresie 2 tygodni od premiery nowego dodatku. Przewidywania co do kart w różnorakich grach karcianych często się nie sprawdzają, a one same służą głównie jako pole do dyskusji.

Karty są oceniane na podstawie naszej wiedzy o grze oraz z wzięciem pod uwagę znajomości wszystkich kart z dodatku.

Karty oceniane będą w skali szkolnej z pominięciem oceny celującej, czyli szóstki (przedział 1-5).

 • 1 = Crap. Karta służąca jako tak zwany „pack filler” (czy po polsku „zapychacz”), nie nadaje się praktycznie do niczego.
 • 2 = Karta mierna, która ma jakiś mały potencjał i może się pojawić w jakimś specyficznym decku lub gdy znajdzie inne karty do synergii z nią.
 • 3 = Typowy średniak – karta z potencjałem, który może nie zostać wykorzystany, ale ma papiery na jakieś granie czy fajną synergię z innymi kartami.
 • 4 = Karta dobra, która powinna mieć stałe miejsce w jakimś archetypie w którym będzie pełnić jakąś rolę, bądź jako po prostu dobra karta z przydatnym efektem i na teraz, i na przyszłość.
 • 5 = Gwiazda dodatku, czyli karta, która wpłynie na wygląd mety po dodatku i będzie popularna.

Wszystkiego o Novigradzkiej aktualizacji dowiecie się tutaj!

Poprzedni artykuł z serii oceniania kart – KLIK!

R E K L A M A

Ankieta dla naszych czytelników – oceń karty z Novigradu!

Dane z ankiety posłużą nam do stworzenia dwóch artykułów na temat Novigradu (najbardziej niedocienione karty oraz największe rozczarowania) – 2 tygodnie po premierze dodatku sprawdzimy, które karty okazały się dobre mimo słabej oceny, a które nie sprawdziły się mimo sporych oczekiwań graczy! Liczymy na Was!


Filippa Eilhart

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Wydaj korony w liczbie równej sile wrogiej jednostki, następnie ją przechwyć.

Karta, którą mieliśmy zaszczyt ujawnić wzbudziła sporo emocji wśród graczy. Jedni uważają ją za gorszy Kaganiec Vigo, inni zaś twierdzą że jest absurdalnie silna. Obydwie opinie wydają się błędne. Filippa kosztuje aż 10 werbunku, mając jedynie 3 siły. Od karty z takim kosztem oczekujemy wartości punktowej na poziomie ok. 12/13. Czarodziejka może osiągnąć ten pułap kradnąc jednostkę z 5 siły lub większą (lub engine z mniejszą siłą, ale to zależy od sytuacji). Żeby to zrobić, należy wydać aż pięć Koron, co jest w miarę dużym kosztem. Zebranie kapitału na użycie Filippy na cel większy niż 5 siły to już w ogóle cena z kosmosu. Przecież grając Syndykatem będziemy potrzebowali zasobu koron na inne umiejętności, a pakowanie wszystkiego w jedno zagranie wydaje się nielogiczne. Owszem, Eilhart daje spore możliwości i potencjał na niesamowite zagrania dzięki swej elastyczności, ale na pewno nie jest tak mocna jak wielu zdaje się uważać. A należy przecież pamiętać, że bez stosownej ilości koron ta karta jest co najwyżej średnia.

 • Ocena: 4

Sigi Reuven

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie, tekst

 • Umiejętność: Zastraszenie. Zarobek 4. Za każdą kartę z unikatową kategorią gangu w twojej talii początkowej zwiększ pierwotny zarobek Sigiego Reuvena o 1.

Jest i on – Sigi Reuven we własnej osobie! Potężny szpieg wesprze talię zbudowaną wokół bandytów na Zastraszeniach i Zbrodniach jako wypełniacz sakiewki oraz standardowy engine który rośnie pod wpływem kolejnych „popełnianych” Zbrodni. Punktowo nie wypada może imponująco na papierze, ale to tak naprawdę wyśmienita karta z wieloma zaletami oprócz tych wyżej wspomnianych. Z łatwością odpali Kapitały oraz Opłaty jeśli tego potrzebujemy oraz przyzwie Latającego Redańczyka czy pomoże odpalić Paserkę. Wymóg grania dodatkowych kart z kategorią gangu jest banalny do wykonania, iż większość kart Zbrodni oraz kart brązowych ma kategorię Poławiaczy, Złotników czy innych gangów. Zarobek Reuvena możemy maksymalnie zbuffować do 9, więc właśnie takiej liczby koron będziemy od niego oczekiwać. Co tu więcej pisać, fenomenalna karta, dzięki której cały archetyp pod Bandytów, Zbrodnie i Zastraszenia może okazać się kosą, mimo nijakości samych kart Zbrodni.

PS. Dostałem informację, że Caesar Bilzen uruchomi wzmocnioną umiejętność Zarobku Sigiego. Zabezpieczając go więc Lebiodą możemy bez problemu zyskać 18 koron w przeciągu kilku tur – bomba!

 • Ocena: 5

Tamara Strenger

Obraz może zawierać: 1 osoba

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Wzmocnij wszystkich sojuszniczych Łowców Czarownic o 1. Trybut 3: Wzmocnij wszystkich sojuszniczych Łowców Czarownic w ręce, talii i na polu bitwy o 1.

Córka Anny i Filipa Stengerów ma zaskakująco niespotykany i reminescencyjny dla GWINTA z OBT efekt wzmocnienia wszystkich jednostek określonego typu, gdziekolwiek się one znajdują (prócz cmentarza), o ile zapłacimy jej Trybut. W Syndykacie jest kilka kart Łowców Czarownic, m.in. Caleb Menge, Łowcy Czarownic, Egzekutorzy Łowców Czarownic, Graden czy Moreelse. Tym samym za sprawą Tamary możemy dodać sobie punktów carryover na kolejne punkty, co za cenę 3 koron nie wydaje się być wygórowane. Niby Vesemir też jest w Gwincie od pewnego czasu i nie gra od dawna, ale porównując koszt oraz rolę obydwu kart można dojść do wniosku, że takie przyrównanie jest bezcelowe, iż stary wiedźmin ma zupełnie inną pulę kart do wzmocnienia i znacznie wyższy koszt werbunku, co zbytnio się nie kalkuluje i nie opłaca, gdyż Vesemir ma tylko jednego brązowego Wiedźmina do wzmocnienia (w Nilfgaardzie), a poza tym reszta to goldy o różnym koszcie, które nie tworzą spójnej całości. Tamara to co innego – ona kosztuje jedynie 7 werbunku i może wzmocnić naszą decydującą rundę oraz podwyższyć tempo przy bleedowaniu w R2, a co najważniejsze – Łowcy Czarownic dobrze ze sobą współpracują, tworząc jednolity styl gry, co w przypadku Wiedźminów jest pojęciem abstrakcyjnym.

 • Ocena: 4

Fisstech

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Zarobek 3. Zatruj jednostkę.

Jak pewnie możecie się spodziewać po ostatnich omówieniach, ocena Fisstechu nie będzie zbyt wysoka. Nie jest to jednak karta fatalna – może aktywować Ćpuna, albo być kontr-zagraniem na jednostkę zbuffowaną Zdrożnym Alchemikiem, jeśli ten będzie się pojawiał w taliach Syndykatu. Od biedy przyda się jako hard-removal z Dilerem Fisstechu w nagłej potrzebie. Jak na Zbrodnię za 4 wydaje się niezłym fillerem dla talii na Tasaku itd.

 • Ocena: 2

Łowcy Czarownic

Obraz może zawierać: 1 osoba

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Wyznacz nagrodę za wrogą jednostkę.

Łowca to prosta, ale bardzo fajna jednostka. Jest czwórką z kartonu i papieru – wchodzi za 4 siły, a w bonusie oferuje wyznaczenie nagrody za wrogą jednostkę, co współgra z Egzekutorem Łowców Czarownic i pozwala nam uzyskać korony po zniszczeniu wrogiej piniaty. Naprawdę prosta, i naprawdę bardzo solidna karta.

 • Ocena: 4

Mieszczanie

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie

 • Umiejętność: Za każdym razem, gdy zyskujesz korony, wzmocnij tę kartę o 1.

Prościutki engine pod główną cechę charakterystyczną frakcji Syndykatu. Taki klimatyczny pack-filler, nie widzę większego sensu żeby wciskać go do talii, szczególnie że koszt na poziomie 6 werbunku jest dość wysoki jak na frakcyjny engine. W Syndykacie możemy znaleźć zdecydowanie lepsze karty pasywne, które w przeciwieństwie do Mieszczanów mają synergię bardziej ścisłe ze strategiami tej frakcji.

 • Ocena: 1.5

Uliczny dealer

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Daj jednostce truciznę. Jeśli to sojusznik, zyskaj monety w liczbie 2.

Kolejna brązowa karta pod trucie sojuszników i kolejna z kategorii tych solidnych. Oczywiście mamy już takie czwórki jak Zdrożny Alchemik, Żebrak czy Łowca Czarownic, lecz ta karta może także zatruć wrogą jednostkę, dzięki czemu możemy uzyskać hard-removal na dużego wroga. Bardzo przyda się w mirrorach Syndykatu, o ile Zdrożny Alchemik okaże się grany. Najczęściej jednak będzie to jednostka z 3 siły dająca 2 monetki – bardzo, bardzo solidne.

 • Ocena: 3

Pachołek Porąbańców

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

 • Umiejętność: Za każdym razem, gdy zagrywasz kartę Zbrodni, zadaj losowej wrogiej jednostce 1 pkt obrażeń.

Na PTR miał 3 siły i inną umiejętność (o ile dobrze kojarzę)… Cóż, karta to po prostu orzeszki z miodem – 4 za 4 w formie enginu jest trudne do zabicia poprzez kartę o podobnym koszcie, zaś sama zdolność Pachołka może przerodzić się w karabin maszynowy, jeśli np. wyciągniemy dwa egzemplarze tej kreatury za pomocą Portalu. Nie ma Zastraszenia więc nie rośnie, a zamiast tego zadaje obrażenia, co jest o klasę lepsze iż może zniszczyć jakiś wrogi engine przy odrobinie farta, a także nie prowokuje resetu czy palenia. Wyśmienita czwórka, której archetyp Bandytów potrzebował.

 • Ocena: 5

Poborca Podatkowy

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i ludzie siedzą

 • Umiejętność: Daleki zasięg: Na koniec każdej sojuszniczej tury zyskaj monetę.

Czyli mini-Imke bez możliwości otrzymania Tarczy. Pożyteczna, mocna karta. 4 siły na enginie za 5 jest bardzo dobrą statystyką (dla porównania podobny engine we frakcji Scoia’tael kosztuje aż 7 werbunku), a dodatkowa moneta na turę może naprawdę przydać się nam do Opłat czy Trybutów, albo nawet Kapitałów. Fajnie współgra z Mieszczanami, tworząc mechanizm podobny do interakcji Wyrocznia-Dragoni Vrihedd z OBT, ale raczej nie spodziewam się, by specjalnie dla takiej synergii Mieszczanie byli grani. Nie mniej jednak, Poborca Podatkowy, któremu twarzy użyczył Rysik, jest świetną kartą.

 • Ocena: 4

Koło Fortuny

Obraz może zawierać: 1 osoba

 • Umiejętność: Zadaj wrogiej jednostce losowe obrażenia w zakresie od 1 do 10.

CCCCCCCCCCCCCCCCCCRRRRRRRRRRRRRRRAAAAAAAAAAAAAAAAAAPPPPPPPPPPPPPP

A tak już całkiem serio – obawiam się, że karta może być grana ze względu na niski koszt i kategorię Zbrodnia, która uruchamia Zastraszenia, buffuje Tasaka i odpala Pachołków Porąbańców. Bardzo mnie to niepokoi, bo karty z tak dużym rozrzutem RNG nie powinny być według mnie w ogóle tworzone. Naprawdę nie chciałbym być świadkiem nieprawdopodobnych highrollów z użyciem Koła, i choć oczywiście umiejętność idealnie pasuje do samej karty, tak jej obecność będzie się kojarzyć tylko skrajnie negatywnie dla poszkodowanych lub skrajnie pozytywnie dla szczęściarzy. Ugh, nie podoba mi się to…

 • Ocena: subiektywnie 1, obiektywnie 2.5

Pugo Łup-Łamacz

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Zadaj losowej sojuszniczej jednostce 3 pkt obrażeń. Jeśli nie masz sojuszników, zamiast tego zadaj 5 pkt obrażeń tej karcie. (także karta Potworów)

Kolejny troll w Gwincie, yay! Fajnie, że coraz więcej tych milutkich (hehe) stworzeń pojawia się w wiedźmińskiej karciance. Czy ta karta powącha mety? Tego nie sposób przewidzieć, ale efekt ma interesujący nie tylko dla frakcji Potworów – dobrze działa z kartami z Tarczą w Syndykacie (Lebioda, Wykidajło Tasaka), gdyż możemy zagrać jednostkę z osłoną a następnie trolla, dzięki czemu otrzymamy 10 punktów za jedyne 7 werbunku. Można też coś pokombinować ze Zwierciadłem Bekkera czy Szarpiskrzydłem. W talii Potworów zabicie sojusznika może być nawet korzystne np. z Jajem Harpii czy inną kreaturą z Zemstą, która ma 3 bądź mniej siły. Sprawdzi się też z Owocem Gernichory czy małym krabopająkiem z Królową.

 • Ocena: 4

Skurwiel Junior

 • Umiejętność: Rozkaz: Zadaj wrogiej jednostce 7 pkt obrażeń po czym zyskaj monety w liczbie równej nie zadanym obrażeniom.

Na pozór może się wydawać, że Junior to słabsza Adda – to jednak tylko pozór, ukształtowany za pomocą podświadomości, na którą lubią działać cyferki. Skurwiel to tak naprawdę nawet lepszy dowódca od przywołanej tutaj córki Foltesta. Owszem, ma nieco mniejszy zasięg punktowy (co może boleć, gdy po stronie przeciwnika pojawi się Olaf), ale za to zawsze daje on nam stabilne, pewne value w postaci zabicia np. enginu i kilku monet do aktywacji naszych kart. Adda nie daje takiej stabilności sama z siebie (potrzebny jej Hubert Rejk). Junior to dobry dowódca z ciekawą, elastyczną i pewną zdolnością, ale nie do końca wiem jak można byłoby zbudować wokół niego talię. Może kontrola, może Midrange? Zobaczymy.

 • Ocena: 4

Igor

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Amok. Opłata 5: Stwórz bazowy egzemplarz brązowej sojuszniczej jednostki i wezwij go do rzędu Igora.

Można by go określić mianem znacznie lepszego Operatora ograniczonego do frakcji Syndykatu, ale takie uogólnienie zupełnie nie pasuje do realnych możliwości Igora. Przede wszystkim jest to kolejna karta z Amokiem/Niepoczytalnością (nie wiem już sam które tłumaczenie zostanie zastosowane w grze) – bardzo nietuzinkową mechaniką pozwalającą na pominięcie kosztu Opłaty w zamian za zadanie jednostce z Amokiem określonej przez Opłatę liczby obrażeń (jeśli nie stać nas na Opłatę). Dzięki temu możemy odpalić Igora dwukrotnie po zagraniu. I tak Igora możemy zastosować do wszelakich kombinacji, czy to z Pachołkami Porąbańców czy z wieloma innymi brązowymi kartami bez Rozmieszczenia, których pasywna zdolność daje nam jakąś wartość. Wyśmienicie zaprojektowana karta, która wyzwala działanie szarych komórek przy tworzeniu talii i daje sposobność do realizacji zakręconych pomysłów na comba.

 • Ocena: 4

Skurwiel Senior

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

 • Umiejętność: Zastraszenie. Rozmieszczenie: Przemień sąsiadującą jednostkę w Pachołka Porąbańców. Trybut 3: Zamiast tego przekształć sąsiadujące jednostki w Pachołków Porąbańców.

Jestem trochę zaskoczony, iż nie spodziewałem się reworku tej karty po sesjach PTR. Jej poprzednia umiejętność wydawała się wyśmienita (przynajmniej dla mnie), ale cóż, koniec końców ojciec Juniora dostał inną przyjemną zdolność, która może doprowadzić przeciwnika do szewskiej pasji. Bo ile można walczyć z tymi Pachołkami aka karabinami maszynowymi? Bardzo dobra karta do przyklepania długiej rundy dla archetypu Bandytów, który wyrasta na czołową strategię Syndykatu obok Wiecznego Ognia. Kulawy Gerwin już zaciera ręce… a nie, chwila, przecież dostał nerfa…

 • Ocena: 4.5

Ghul z areny

Obraz może zawierać: tekst

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Zniszcz tę kartę na koniec tury. Haracz 2: Anuluj umiejętność rozmieszczenia.

Blank 7 za 5, o ile zapłacimy za niego Trybut. Nie ma większej synergii z kartami Syndykatu, może pograć w jakichś taliach Midrange z dużą generacją monet. Teoretycznie można zrobić z nim fajne combo, kopiując Ghula za pomocą Igora (Igor wzywa a nie zagrywa skopiowaną jednostkę, więc nie musimy martwić się o negatywne Rozmieszczenie). Coś można z tą kartą pokombinować, ale chyba w Syndykacie znajdziemy z tuzin innych, również dobrych lub lepszych piątek.

 • Ocena: 2.5

Endriaga z areny

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Amok. Opłata 1: Zadaj wrogiej jednostce 1 pkt obrażeń. Odnowienie: 1.

Czyli reprint Drakkara Dimun ze Skellige z tą różnicą, że jeśli mamy monety na opłatę umiejętności tej kreatury to ta nie zadaje sobie obrażeń. W SK Drakkar jest staplem, w Syndykacie też może się sprawdzić w archetypie kontrolnym do pingowania wrogich jednostek pod większy removal. Jej spektrum zastosowań jest na pewno mniejsze, ale tak dobrej umiejętności nie należy lekceważyć.

 • Ocena: 3.5

Wesołki Skurwiela

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba i tekst

 • Umiejętność: Amok. Opłata 1: Daj wrogiej jednostce krwawienie na 1 turę. Jeśli wykorzystano amok, zamiast tego zadaj jej 1 pkt obrażeń.

Podobnie jak Whoreson Senior, Wesołki miały inną umiejętność na PTR. Ta obecna wersja wygląda zdecydowanie lepiej niż ta z którą się zetknąłem na serwerze testowym, choć jest mniej zakręcona. Engine pingujący z 6 siły za 6 werbunku to absolutna imba. Za tak śmieszny koszt zyskujemy bardzo trudny do ubicia silnik nękający wroga i pomagający w kontroli jego jednostek. Nie ma Odnowienia, więc bez problemu możemy rozprowadzić krwawienie lub damage od razu po zagraniu, jeśli tego potrzebujemy. Gdy nie mamy monet, możemy nawet użyć Amoku, gdy chcemy natychmiast zadać obrażenia. Wyśmienita karta ustawiająca removale i Śmiertelne ciosy.

 • Ocena: 5

Kikimora wojownik

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Rozkaz: Zniszcz sojuszniczą jednostkę, następnie stwórz Kikimorę Wojownika i wezwij ją do tego rzędu. (także karta Potworów)

Upragniona czwórka Królowej Krabopająków – Kikimora Wojownik z miejsca podniesie poziom brązowej podstawy szkaradnej królowej. Wymusza removal, a jeśli przeżyje to bez problemu może wymknąć się spod kontroli, dając co turę 3 siły po zjedzeniu tokena krabopająka czy nawet Owocu Gernichory w taliach na Pokrzepieniu. W Syndykacie praktycznie nie widać dla niej zastosowań poza jakimś Latającym Redańczykiem czy do zabicia Horsta/Ewalda jeszcze w tej samej rundzie.

 • Ocena: 4

Czas wypłaty

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Zadaj wrogiej jednostce 2 pkt obrażeń. Śmiertelny cios: Zyskaj monety w liczbie 5.

Karta bliźniaczo podobna do Pierwotnego Zewu frakcji Skellige. Jedna z lepszych brązowych kart Zbrodni, Endriaga czy Wesołki pomagają jej w optymalnej aktywacji, ale czasami może być ciężko wyciągnąć z niej pełnię możliwości. W Skellige jest znacznie więcej kart zadających obrażenia, więc wyżej wspomniany Zew łatwiej aktywować, zaś w Syndykacie takich kart nieco brakuje. Mimo wszystko jej efekt jest na tyle mocny, że powinna być grana w chociaż jednej sztuce w archetypie Bandytów.

 • Ocena: 3

Borys

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Zadaj wrogiej jednostce 3 pkt obrażeń. Śmiertelny cios: Zyskaj monety w liczbie 3.

Borys to naprawdę solidna karta, ale wątpię by to wystarczyło do uznania jej za faworyta do pojawiania się w taliach Syndykatu. Removal za 3 jest OK, w parze z pingami można zasięg Borysa zwiększyć, zaś Śmiertelny cios to akceptowalna nagroda za poniesiony trud zabicia wrogiej kreatury. Syndykat ma jednak na tyle dużo mocarnych kart za 8, że wątpię, aby Borys zmieścił się do jakiegoś decku, choć może w strategii kontrolnej znajdzie swe miejsce. Gdyby miał 4 siły to byłby nieco mocniejszy.

 • Ocena: 3

Posłaniec

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

 • Umiejętność: Rozmieszczenie (bliskie starcie): Podejrzyj 3 wierzchnie karty z talii przeciwnika i przenieś jedną na wierzch. Rozmieszczenie (daleki zasięg): Podejrzyj 3 wierzchnie karty ze swojej talii i przenieś jedną na wierzch. (także karta Nilfgaardu)

Przyjemna karta za 4 z interesującym efektem. Daje kontrolę nad Ekskomuniką, pozwala ustawić kartę na szczycie jakiej na pewno potrzebujemy, choć z bardzo wąskiej puli. Może nam też info o przyszłych topdeckach przeciwnika. Nie spodziewam się aby ta karta pograła poza deckami, którym brakuje solidnych kart za 4 (Syndykat ma takowych w brud), a jak już to w jednej sztuce.

 • Ocena: 2.5

Król Żebraków

 • Umiejętność: Rozkaz: Zyskaj 2 monety. Ładunki: 3. Twoje Haracze kosztują 1 monetę mniej.

Patrząc na Gudrun, Juniora czy Hemmelfarta, Król Żebraków wypada przeciętnie. Umożliwia nam doładowanie sakiewki maksymalnie sześcioma monetami, co jest przyzwoite jeśli musimy pilnować limitu 9 coinów (by nie tracić z Zarobków). Pozwala nam to też na bardziej elastyczne rozgrywanie meczu, iż możemy manewrować środkami tak, aby np. odpalić sobie Amok, a dopiero potem zyskać walutę na Opłaty czy Haracze (Trybuty). Obniżenie kosztu Haraczów o 1 bardzo dobrze współgra rzecz jasna z takimi kartami jak Graden, Moreelse i kilkoma innymi. Bedlam to dobry heros do decków, które chcą grać nieco mniej kart do generowania bilonu i naturalnie korzystać z tańszych Haraczy. Nie sądzę jednak, aby jego wpływ był na tyle duży, aby mógł on dorównać Gudrun czy Hemmelfartowi.

 • Ocena: 4

Doadrick Leumaerts

Obraz może zawierać: 2 osoby, uśmiechnięci ludzie

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Jeśli kontrolujesz Agenta, zyskaj zapał.Rozkaz (daleki zasięg): Dobierz kartę, następnie przenieś kartę ze swojej ręki na spód swojej talii. Odnowienie: 1. (także karta Nilfgaardu)

Bardzo nijaka karta. Doadrick to tak naprawdę Nowicjusz z Vicovaro na sterydach z tą różnicą, że możemy śmieciową kartę odesłać na sam spód naszej talii i to niejednokrotnie podczas rundy. 6 siły czynią z niego trudną sztukę do zniszczenia, ale jego efekt jest na tyle mało wpływający na rozgrywkę, że nie widzę większego zastosowania Leumaertsa tak w Syndykacie, jak i w Nilfgaardzie. Strata slotu za 8 na wertowanie talii w poszukiwaniu konkretnej karty sprawdzi się tylko w bardzo ściskowych sytuacjach.

 • Ocena: 2

Cyna

Obraz może zawierać: 2 osoby

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Zadaj wszystkim wrogim jednostkom w rzędzie 2 pkt obrażeń. Haracz 8: Zamiast tego zadaj wszystkim wrogim jednostkom 2 pkt obrażeń.

Kolejna karta zmieniona po PTR i akurat w tym przypadku w pełni tę decyzję popieram, gdyż obecna umiejętność Cyny wymiata. Kara swarmy w długiej rundzie, tak samo jak rowstack od przeciwnika, zaś po opłaceniu gigantycznego Haraczu (co może zniwelować Madame Luiza) Tinboy robi oponentowi siekę. Bardzo mocna karta, taki odpowiednik Olbrzymiego Dębu dla Syndykatu, ale mam wątpliwości czy będzie w ogóle na nią miejsce, skoro kosztuje aż 13 werbunku, a do dyspozycji mamy jeszcze taką kartę jak Rozdarcie wraz z Triss: Telekinezą, W mecie z Hemmelfartem, Królową i z Bandytami na tworzenie Pachołków Cyna raczej na pewno będzie grany w Syndykacie przez talie, które mają w puli wolne 13 werbunku.

 • Ocena: 4

Madam Luiza

Obraz może zawierać: 1 osoba

 • Umiejętność: Zastraszenie. Rozmieszczenie: Następny Haracz w tej rundzie jest darmowy.

Masywny engine oraz aktywator drogiego Haracza dla takich kart jak Graden, Moreelse czy Cyna. Luiza to naprawdę dobra karta w połączeniu z drogimi Haraczami i raczej powinna być grywalna nawet w taliach bez dużej liczby Zbrodni, gdyż robi dużą różnicę w rozgrywce, oszczędzając dla nas sporo monet.

 • Ocena: 4

Rico Meiersdorf

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

 • Umiejętność: Za każdym razem, gdy twój przeciwnik zagrywa jednostkę, a ty masz Rico w ręce, zmień jego siłę bazową na siłę bazową zagranej jednostki. (także karta Nilfgaardu)

Interesujący design, ale niestety Rico to karta do bólu sytuacyjna i praktycznie mało użyteczna w matchupach innych niż Duże Potwory. Dobrana w krótkiej R3 jest bardzo niepewnym zagraniem, a do tego ciężko zagrać ją za optymalną wartość w niektórych sytuacjach. Sam z siebie nie robi w dodatku zbyt wiele – prędzej narobi nam kłopotów niż wejdzie za więcej niż kosztuje jego zwerbowanie do talii.

 • Ocena: 2

Adalbertus Kalkstein

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst

 • Umiejętność: Zysk 2. Opłata 2: Oczyść jednostkę.

Mechanika Oczyszczenia to chyba największe rozczarowanie Krwawej Klątwy, które zostało zresztą wywołane fiaskiem mechanik Witalności oraz Krwawienia, gdyż te okazały się mieć marginalny wpływ na rozgrywkę. Mimo wielu innych statusów wartych wyczyszczenia, umiejętność Oczyść przydaje się niezmiernie rzadko, dlatego też chyba nie ma dużego powodu, by grać kartę która umożliwia nam zrobienie tego wielokrotnie. Nawet odtrucie sojusznika czy usunięcie z niego nagrody w mirrorach nie dają pobudek do wrzucenia Kalksteina do talii. Może w przyszłości jak tech na specyficzną metę, na teraz absolutnie nie.

 • Ocena: 2

Śliski Adriano

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się

 • Umiejętność: Zysk 2. Haracz 5: Stwórz Niedyskretną Kokotę i wezwij ją do tego rzędu.

Pan Garrunah ma niezwykle barwną ilustrację która idzie w parze z jego umiejętnością, która umożliwia nam stworzenie i dogranie Niedyskretnej Kokoty (pytanie dnia – czemu Kokota a nie po prostu Kurtyzana?) Musimy za to sowicie dopłacić z własnej kieszeni, a dalsze wykorzystywanie umiejki Adriana wiąże się z kolejnymi ogromnymi wydatkami. Czy jest to warte takiej Kwoty? Kokoty to fajne silniki, które mogą wymknąć się spod kontroli i szybko urosnąć, więc odpowiedź brzmi tak. Nie ma jednak pewności, czy powstanie jakiś deck który będzie w stanie opłacić Śliskiego by wyciągnąć z niego duże wartości w długiej rundzie.

 • Ocena: 3.5

Niedyskretna kokota

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba

 • Umiejętność: Opłata 3: Zyskaj tarczę. Za każdym razem, gdy twój przeciwnik zagrywa jednostkę, wzmocnij tę kartę o 1. Więź: Za każdym razem, gdy twój przeciwnik zagrywa kartę, wzmocnij tę jednostkę o 1.

Pani lekkich obyczajów to bardzo solidny silniczek za 4 werbunku. Nie potrzebuje specjalnych warunków przy setupie (ewentualnie poza aktywacją Więzi), może wymusić jedną z cennych odpowiedzi wroga na pasywne jednostki, a pozostawiona na polu bitwy może szybko urosnąć. Przyzwoita karta, ale w takim natłoku dobrych czwórek w Syndykacie po prostu nie widzę jej poza jakimiś engine deckami lub po prostu będzie jedynie występować przy aktywacji Adriano.

 • Ocena: 3.5

Czarodziej uciekinier

Obraz może zawierać: 3 osoby

 • Umiejętność: Rozmieszczenie: Zadaj wrogiej jednostce 1 pkt obrażeń. Haracz 1: Zamiast tego zadaj jej 3 pkt obrażeń.

Przegenialna karta za 4 dla Syndykatu – auto-include z Królem Żebraków, mocna z innymi herosami. 6 za 4 + 3 dmg w przeciwną jednostkę pozwala na efektywną i korzystną wymianę z enginami z 3 lub mniej siły, a także umożliwia ustawienie jednostki pod Śmiertelny cios czy dobitkę z pinga od Wesołków czy Endriagi. Karta prima sort!

 • Ocena: 5

Magister Niepostrzeżonych

Obraz może zawierać: 1 osoba, tekst

 • Umiejętność: Rozmieszczenie (bliskie starcie): Uzdrów sojuszniczą jednostkę. Rozmieszczenie (daleki zasięg): Wzmocnij sojuszniczą jednostkę o 2. Haracz 1: Zamiast tego połącz obie umiejętności rozmieszczenia.

Pewne 5 za 4? Powercreep inc, a co najgorszez karta nawet nie wygląda aż tak dobrze na tle innych kart za 4 w Syndykacie. Bardzo przypomina Herbalistkę ze Skellige, tyle że lepiej zaprojektowaną. Dobra karta, pewnie pogra jako filler w różnych taliach, o ile będzie zapotrzebowanie na kolejną dobrą kartę z 4 werbunku.

 • Ocena: 3.5

Chwilówka

Obraz może zawierać: 1 osoba, uśmiecha się, tekst

 • Umiejętność: Zniszcz sojuszniczą jednostkę lub artefakt, następnie zyskaj monety w liczbie 6.

I na koniec śmieciowa karta ze szkaradną ilustracją – bo trzeba choć odrobinę zakłócić te ochy i achy nad kartami Syndykatu! Chwilówka to nic dobrego tak w życiu, jak i w Gwincie – zagranie w zerowe tempo jeszcze można przeboleć, ale w ujemne? To już wolę grać Kanciarza. W Syndykacie nie widzę miejsca dla artefaktów poza Wiecznym Płomieniem, więc ten sposób aktywacji można wykreślić. Teoretycznie może to nawet akceptowalnie zadziałać z Latającym Redańczykiem, no ale szanujmy się, po co to grać?

 • Ocena: 1

Na koniec

Dziękuję wszystkim czytelnikom za śledzenie naszego cyklu oraz za konstruktywne komentarze przedstawiające Wasze zdanie na temat ujawnionych kart. Syndykat po ocenach można uznać za mocarną frakcję, ale czas na analizę i podsumowania nadejdzie po +/- 2 tygodniach od premiery, bo zakładam że wiele z przewidywań oraz not zwyczajnie się nie sprawdzi (np. oceny kart Zbrodni najczęściej były słabe, a prawdopodobnie będą grywalne ze względu na Zastraszenie). Jeszcze nie zetknąłem się z w pełni trafnymi przewidywaniami co do kart w żadnej karciance, a trochę w takowych grałem.

Jeszcze raz zapraszam do udziału w naszych ankietach, jeśli jeszcze ich nie wypełniliście i do zobaczenia w kolejnych artykułach!

Ps. Jeszcze mała adnotacja dotycząca mojego urlopu – okazało się, że jednak nie muszę być skazany na odwyk od GWINTA podczas wyjazdu, więc jak widzicie działamy pełną parą! Ale Sołtys i tak swoje robi w kwestii turniejów i Discorda, więc od czasu do czasu powinniście go tu spotkać!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja