Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Nisko oceniane, ale grywalne – karty z Krwawej Klątwy, które przerosły oczekiwania naszych czytelników!
Publicystyka

Nisko oceniane, ale grywalne – karty z Krwawej Klątwy, które przerosły oczekiwania naszych czytelników!

Lista zaskoczeń Krwawej Klątwy

Prawie miesiąc minął od premiery pierwszego dodatku w historii GWINTA o nazwie „Krwawa Klątwa”. Nadszedł w końcu czas na podsumowania przewidywań, które wielu uznaje za bezcelowe i niemiarodajne. Czemu jednak zabierać graczom fajną zabawę i sposobność do „nahajpowania się” nową zawartością? W tym artykule przekonamy się, przy których kartach nasi czytelnicy się pomylili, wystawiając niektórym zbyt niską ocenę co do ich faktycznej grywalności na dzień dzisiejszy.

Dane jakimi się posługuję pochodzą z formularzy Google, które przygotowywałem do moich artykułów z ocenami kart z „Krwawej Klątwy”. Respondenci mogli ocenić kartę w skali od 1 do 5. Każdy formularz został wypełniony przez ponad 100 naszych czytelników. W artykule nie bierzemy pod uwagę oceny redakcyjnej, a jedynie te z formularzy – zostały one jednak podane dla zachowania klarowności.


Pierwotny Zew (59.2% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 3)

Ujawniona przez Kondzia karta została potraktowana zdecydowanie najłagodniej ze wszystkich niespodzianek na tej liście. Osobiście uważałem, że karta ma jak najbardziej potencjał i nie myliłem się – może nie odgrywa jakiejś kluczowej roli w żadnym decku Skellige, ale w Value Tempo Branie gra zazwyczaj w jednej sztuce jako po prostu korzystne zagranie, gdy pingi z Brana zrobią po wrogiej stronie jednostkę z 2 siły. Solidna karta warta swojej średniej oceny, jaką jej wystawiliśmy, lecz nasi czytelnicy nie dali temu wiary.

Wiosenne Przesilenie (90.5% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 1.5)

Wspominanie o tej karcie w kategorii niespodzianek może jest trochę na wyrost, ale szczerze powiedziawszy niewielu się spodziewało, że w czymkolwiek pogra. A tu zdziwko, ponieważ tydzień po premierze dodatku, Wiosenne Przesilenie było podstawą Bestii Skellige, jako element comba z tokenami Krów tworzonych przez Maćka z Lisich Dołów. Obecnie ten archetyp nie jest na szczycie rankingów najlepszych decków, ale ma jakąś rolę w obecnej mecie, z tym że build na Przesileniach nie jest już tak popularny jak na starcie. Patrząc jednak na ogrom jedynek i dwójek od naszych czytelników, jest to jednak pewne zaskoczenie.

Turniej Rycerski (64.6% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 3.5)

Ardal aep Dahy jest jednym z najciekawszych herosów w grze. Dodanie do gry brązowej karty Taktyki za najmniejszy koszt werbunku wyglądało jak naprawdę potężny buff dla jego umiejętności. Choć w praktyce Ardal nie jest w czubie tierlist Aretuzy czy TLG (Team Leviathan Gaming), to kilka osób osiąga nim sukcesy na ladderze. Turniej ma w nich spory wkład, iż widywany jest w każdej grywalnej liście decku z głównym antagonistą Wojny Krwi, mimo iż pełni w nich raczej rolę klucza do odblokowania wrót potencjału Ardala, aniżeli potężnej karty na własnych warunkach.

Obrończyni Brokilonu (62.7% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 2.5)

Pamiętam, że jak zdaliśmy sobie sprawę z tego, że aktywacja Śmiertelnego ciosu tej karty przyzywa z talii a nie zagrywa drugiego egzemplarza Obrończyni, to obniżyliśmy jej ocenę z 3.5 do 2.5 – okazało się to nietrafione, gdyż Obrończyni gra w Deathblow Eithne czy w deckach na Danie, a nawet Brouverze. Jak się okazuje, odchudzania nigdy za wiele po nerfie Wiedźminów i gracze za ich brązowe odpowiedniki zapłacą każdy koszt werbunku.

R E K L A M A

Wody Brokilonu (70.7% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 3)

Wody Brokilonu grane z Kulawym Gerwinem w większości decków? Brzmi jak ponury żart, ale tak naprawdę jest. Nie chodzi tutaj o synergię z Daną, która może zagraną kartą od razu zbuffować Młode Driady do 4, by uniknąć ich likwidacji, lecz o jednej z lepszych kart na długą rundę dla Scoia’tael. Jest grana w Danie, jest grana w Brouverze i niektórych Eithne, a nawet w deckach z Filą. 70% negatywnych ocen dziwi mnie bardzo, nawet jeśli nasza redakcja oceniła tę kartę na bezpieczną trójeczkę.

Zaklinaczka z Cintry (72.2% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 3)

Jedna z dwóch kart z umiejętnością Więzi (btw, trochę to dziwne, że wydano ich tak mało w Krwawej Klątwie) została oceniona dość surowo, porównując ją do jej potwornego odpowiednika w postaci Wąpierza. Tak Wąpierz, jak i Zaklinaczka, są grani w kilku różnych deckach swoich frakcji jako fajne czwórki, od których nie oczekuje się cudów, ale także nie mamy grymasu na twarzy przy ich zagrywaniu na pole bitwy. Zaklinaczka jest pożyteczna, ma synergię ze Sztukmistrzem czy Tridamskim Piechurem – po prostu fajna karta.

Oxenfurcki Uczony (85% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 2)

Nożownik (95% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 2)

Pack fillery z banalnymi umiejętnościami, które okazały się naprawdę solidnymi kartami. Tak to już urok karcianek – karta ze skomplikowaną umiejętnością czasem wygląda na tyle interesująco, że nawet jeśli jest słaba to dostaje atencję, a karta z prostą umiejętnością, nawet mimo solidności jest oceniana negatywnie. W przypadku Nożownika i Uczonego kluczowy był ich koszt – karty za 4 z base setu były słabe i gracze narzekali, gdy musieli je z konieczności zagrywać. Powyższe karty, mimo iż tylko ciutkę lepsze od swych poprzedników, to okazały się grywalne. 4 za 4, a 5 za 4 (nie licząc synergii) to jednak kolosalna różnica.

Artorius Vigo (76.7% negatywnych ocen, ocena Gwint24.pl – 2.5)

Asymilacja okazała się do bani. Tylko kilka kart z nią współgrających jest faktycznie granych w wyblakłym od braku tożsamości Nilfgaardzie – wśród nich jest Artorius Vigo, który wpasował się w talię Nilfgaardu na kategorii głównej Człowiek pod Dopplery, gdzie ma pożyteczną rolę i jest po prostu dobry. Cóż więcej o nim napisać?


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
  • Mateusz Byliński

    Tak, bo jesteśmy zaprogramowani tak, żeby się nie mylić… Nie po to dodawałem zapis w każdym z artykułów, uwaga, cytuję „Uwaga – oceny kart nie są ostatecznym wyznacznikiem ich przydatności. To, że jakaś karta dostała 5 nie oznacza, że na pewno będzie grana wszędzie, zaś karta oceniona na 1 nadal może zaskoczyć! Wszystko okaże się po okresie 2 tygodni od premiery nowego dodatku. Przewidywania co do kart w różnorakich grach karcianych często się nie sprawdzają, a one same służą głównie jako pole do dyskusji.”. Proszę na przyszłość czytać ze zrozumieniem i nie traktować ocen z jednego źródła jako wyrocznię, która na pewno ma rację.

Discord Gwint24

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...