Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Który zestaw beczek wybrać?
Pierwsze kroki w Gwincie Poradniki

Który zestaw beczek wybrać?

Wielu graczy, zwłaszcza tych nowych trapi pytanie: W który zestaw beczek inwestować i dlaczego? Dziś zapewnimy wam odpowiedź na te pytania!


Rodzaje beczek

Na dzień dzisiejszy w grze występuje kilka rodzajów beczek dzielących się na trzy kategorie:

 • Beczki Frakcji – beczki zawierające karty dostępne TYLKO dla KONKRETNEJ FRAKCJI, ale zaopatrzone w karcioszki dostępne w KAŻDYM zestawie kart. Co za tym idzie, kupując beczkę Potworów dostaniemy tylko karty z frakcji potworów, jednakże z każdego dostępnego zestawu kart (np. dwie karty z zestawu podstawowego, jedną z Krwawej Klątwy, dwie z Żelaznej Woli).
 • Beczki Dodatków/Zestawy Kart – beczki, z których wysypią nam się karty dostępne TYLKO w KONKRETNYM ZESTAWIE/DODATKU, jednak z dowolnością frakcji. Przykładowo zaopatrując się w beczkę Kupców Ofiru dostaniemy karty tylko z Kupców Ofiru, ale z różnych frakcji (np. jedną neutralną, jedną Skellige i dwie Potworów).
 • Beczki Premium – cała beczka zawiera tylko i wyłącznie karty premium – animowane. Tutaj są dwie opcje.
  – Zawsze dostępne w Kramie Sklepa Potężne beczki premium zawierają wszystkie karty losowo wybrane z każdego dodatku i z każdej frakcji (połączenie dwóch pierwszych wariantów).
  – W grze mogą wystąpić przez sprzedaż, czy ewentualnie do zdobycia z drzewek bardziej sprecyzowane beczki premium, czyli w jednej z dwóch wspominanych na początku wersji (np. Beczki premium Żelaznej Woli, Beczki premium Potworów).
  – (miały być dwie opcje, ale to już historia) Kolejną, obecnie niedostępną wersją Beczek premium są beczułki za skrawki kart. Czasem pojawiały się w grze i sięgały kwoty do 4000 skrawków za beczkę. Czy ta opcja wróci? Tego nie wiemy.

Poniżej znajduje się pełna oferta beczek u Trolla Sklepa z wyszczególnieniem waluty zakupu.


Jak zdobyć beczki?

 • Zakup beczek u Trolla Sklepa – najprostsza i chyba najpopularniejsza metoda. Koszt pojedynczej beczki dowolnej frakcji i dowolnego zestawu wynosi 100 sztuk złota. Dodatkowo istnieje opcja zakupu tych beczek za prawdziwe pieniądze. Beczki premium dostępne są tylko za realną walutę.
 • Odblokowanie beczek w Księdze Nagród – w tym przypadku dany zestaw powiązany jest z konkretnym Drzewkiem Nagród.
  Beczki frakcyjne – inwestując w Drzewka Frakcji i Dowódców możemy otrzymać kilka beczek dla tej konkretnej frakcji, np. w Drzewku Potworów i drzewkach każdego dowódcy Potworów z zestawu podstawowego otrzymamy beczki frakcji Potworów (dodatkowo w tych drzewkach pojawiają się beczki zestawu podstawowego).
  Beczki dodatków/zestawów kart – te otrzymujemy wydając swoje Punkty Nagród w drzewku poświęconym konkretnemu dodatkowi, np. w Drzewku Kupców Ofiru pojawią się tylko beczki z dodatku Kupcy Ofiru.
  Beczki zestawu podstawowego – rozsiane są w różnych Drzewkach Nagród, głównie w Drzewkach Sezonowych.
  Beczki premium – zdarza się, że są dostępne w Drzewku Sezonowym.
 • Udział w Pojedynkach Frakcji – lub w podobnych tego typu eventach pod różnymi nazwami, ale zwykle z podobnymi zasadami. Zazwyczaj jedną z nagród za wykonanie określonego zadania jest beczka/beczki tematycznie powiązana z zadaniem/stronnictwem. Np. wspierając Potwory podczas pojedynków frakcji nagrodą może być beczka Potworów.
 • Nagrody dzienne za logowanie – nagrody odświeżają się co siedem dni logowania. Drugiego dnia nagrodą jest beczka zestawu podstawowego.
 • Darmowa beczka promocyjna – otrzymujemy zwykle z okazji premiery ważnego aspektu gry. Zwykle należy spełnić konkretny warunek, np. zalogować się do gry w określonym terminie, bądź z określonego urządzenia (np. mobilnie z systemu Android).
 • Inne okazje – okazjonalnie beczki można otrzymać również za np. oglądanie live z Turnieju Gwent Master, czy innych eventów. Wszystkich „jednorazowych” i często niepowtarzalnych akcji pozyskania darmowej beczki nie sposób spamiętać.

Wybór beczek dla nowego gracza

Tu sprawa jest dosyć prosta. Najlepszym wyjściem dla nowego gracza jest inwestowanie w beczki frakcyjne, a dokładniej w beczki swojej ulubionej frakcji.

Bo prawda jest taka, że zaczynając grę, najlepiej inwestować w jedną frakcję. Gromadząc do niej bogatą pulę kart mamy większe możliwości budowy swojej talii. Możemy modyfikować i ulepszać swój deck początkowy, właściwie w dość krótkim czasie do talli praktycznie metowej.

Im nasza talia jest lepsza, tym częściej wygrywamy, a im częściej wygrywamy, tym więcej surowców i w szybszym czasie uda się nam zgromadzić. Surowce ponownie przekładają się na beczki (lub bezpośrednie tworzenie najważniejszych kart), dzięki czemu owocnie i skutecznie rozbudowujemy swoją kolekcję.

Nie przejmujmy się zbytnio tym, że inwestując w beczki ukochanej frakcji nie będziemy zdobywać kart neutralnych. Pula neutrali, które faktycznie przydają się w grze i są na prawdę dobre jest dużo uboższa od puli potrzebnych nam kart frakcyjnych.

Oczywiście nie wszystkie karty ulubionej frakcji są nam potrzebne.
Gdy skompletujemy potężną talię z naszej frakcji i ewentualnie inne przydatne/potrzebne nam karty, a za razem znudzi nam się dana frakcja, to będziemy mieć do rozpatrzenia dwie drogi:

R E K L A M A
 • kompletować karty kolejnej frakcji poprzez zakupy jej frakcyjnych beczek
 • lub próbować wszystkiego po trochę i zainwestować w beczki które potencjalnie przyniosą nam najlepsze zawartości i w oparciu o to konstruować decki i dobierać frakcje.

Co się tyczy punktu pierwszego, to działanie jest jasne. W drugim przypadku należy się zastanowić, który Zestaw Kart wybrać, aby mieć z tego najlepsze korzyści…


Wybór Zestawu Kart, czyli które Beczki z Dodatków kupić

Na początku przeanalizujmy poszczególne Zestawy Kart.
Muszę tutaj dodać krótkie objaśnienie dla naszej analizy:

 • Rozpatrujemy tylko karty Legendarne i Epickie.
 • Podane poniżej karty nie są wszystkimi z danych zestawów, a tymi które realnie odnajdują się w grze.
 • Karty pogrubione to karty „must have” – na chwilę obecną grają z grubsza mówiąc w niemal każdym decku i z pewnością to na nie najbardziej polujesz w danych beczkach. Ewentualnie są niezwykle potężne, lub wybitnie niezbędne w funkcjonowaniu konkretnego archetypu
 • Przy niektórych kartach pojawia się znak +. Są to karty pojawiające się bardzo często na polu bitwy, ale nie zasługują na wyróżnienie „must have”.

Krwawa Klątwa

Pierwszy dodatek do Gwinta. Wniósł masę statusów i kilka nowych archetypów, np. wampiry, okaleczanie Skellige, asymilacja.

 • Legendarne: Wielki Dąb, Woda Brokilonu, Damien De La Tour, Dettlaff: Wampir Wyższy, Orianna, Książe Anseis, Ostrze Hen Gaidth, Fauve.
 • Epickie: Portal (obecnie umarł, ale jest niezwykle potężny), Katakan, Vildkaarl, Protofleder, Vissegerd, Artorius Vigo, Królowa Nocy, Płacząca Wierzba (+), Drzewiec: Odyniec (+), Gael, Roderik z Dun Tynne.
 • Cenne Legenarne: 8
 • Cenne Epickie: 11
 • Must have Legendarne: 3
 • Must have Epickie: 1

Novigrad

Tutaj analizy przeprowadzać nie będziemy. Krótka piłka – wszystkie karty z dodatku wchodzą w skład frakcji Syndykat. Kompletując Syndykat i tak najlepiej jest inwestować w beczki Syndykatu, gdyż otrzymujemy w nich też karty z późniejszych dodatków.

Ten dodatek zawierał również 15 kart duofrakcyjnych (po trzy na każdą frakcję), tj. możliwych do użycia w budowie talli zarówno Syndykatu jak i frakcji z którą pomarańczowi dzielą ową kartę. Niewiele kart duofrakcyjnych faktycznie dziś gra. Realnie zainteresować nas mogą tylko dwa epiki: Pugo Łup-Łamacz stosowany w taliach na umiejętności Owoce Ysgith oraz Hammond czasem wrzucany do decków Skellige.

Żelazna Wola

Dodatek wprowadzający pancerz do gry i kilka, ciekawych powiązanych z nim mechanik. Z pewnością głównymi kartami które warto zdobyć są Obrońcy (po jednym na frakcję) chroniący rząd który zajmują.

 • Legendarne: Ożywiona Zbroja, Filippa: Ślepa Furia, Smokożółw, Królowa Kikimor, Yghern, Morkvarg: Łupieżca, Ramon Tyrconnel, Troll Jaskiniowy, Przymierze Stali, Donimir z Troy, Savolla, Azar Javed, Affan Hillergraund, Figis Merluzzo, Ffion var Gearnel.
 • Epickie: Narada wojenna, Wściekły Zmutowany Pies, Rejza, Glynnis aep Loernach (+), Percival Schuttenbach (+).
 • Cenne Legenarne: 15
 • Cenne Epickie: 5
 • Must have Legendarne: 6
 • Must have Epickie: 0

Kupcy Ofiru

pomijając fakt, że wiele kart z dodatku silnie zakorzeniło się w mecie, warto wspomnieć, że wniósł on dwa nowe typy kart. Pierwszym z nich są Manewry Bojowe pojawiające się w pierwszej rundzie po stronie zaczynającego, a drugim Scenariusze – odmiana artefaktów, których działanie aktywuje się w trakcie zagrywania kart podyktowanych przez opis scenariusza. Obydwa nowe typy kart są jednymi z najcenniejszych do pozyskania w tym rozszerzeniu (oczywiście nie wszystkie są na prawdę cenne).

 • Legendarne: Jad Bazyliszka, Kryształowa Czaszka, Zaklęta Karacena, Magiczna Lampa, Myśl Techniczna, Szabla Aen Seidhe, Obroża, Tygrysie Oko, Oblężenie (+), Bal Maskowy, Passiflora, Gedyneith, Fortel, Radeyah, Vernossiel, Vincent van Moorlehem, Maraal, Krucza Matka, Mata Hu’uri.
 • Epickie: Etriel, Muirlega, Aksel Trzy Oczy, Podczaszy von Moorlehemów (+), Bestia, Soul De Navarette (+), Pokutnik, Wyciąg z Gigaskorpiona.
 • Cenne Legenarne: 19
 • Cenne Epickie: 8
 • Must have Legendarne: 8
 • Must have Epickie: 2

Zestaw Podstawowy

 • Legendarne: Draug (+), Przygody Sklepa (+), Regis (nie metowa karta, ale z pewnością bardzo potężna), Imlerith, Dzik Morski, Jaskier: Poeta, Roche: Bezlitosny (+), Falibor, Triss: Telekineza, Geralt: Igni, Geralt: Yrden, Sirocco z Korath, Dekret Królewski, Krwawy Baron, Stefan Skellen, Avallac’h, Leo Bonhart, Naglfar (+), Magiczny Wstrząs, Klucznik, Keira Metz, Vilgefortz, Seltkirk, Krwawa Miazga(+) , Test lojalności, Isengrim Faoiltiarna, Aelirenn, Birna Bran, Caranthir Ar-Feiniel, Jan Natalis, Myszowór, Menno Coehoorn, Szepciucha: Trybut, Ulfhedinn.
 • Epickie: Joachim De Wett, Płotka, Carlo Varese, Błogosławieństwo, Przeraza: Uśpiona, Harald Psia Gęba, Krzyż Alzura, Jutta Dimun, Rozkaz Wymarszu, Goliat, Królewna Pavetta, Asire var Anahid, Toruviel, Morkvarg, Gruba Helga, Skjall, Gremista, Adda: Strzyga, Yaevinn, Pasożyt, Sabrina Glevissig.
 • Cenne Legenarne: 34
 • Cenne Epickie: 20
 • Must have Legendarne: 14
 • Must have Epickie: 5

Podsumowanie wyboru Zestawu Kart z Dodatków

Wszystkie wypisane powyżej karty zebrałem w jedną tabelkę, która pozwoli nam określić najbardziej opłacalny do wyboru zestaw kart.

Zestawy z dodatków zawierają właściwie pięciokrotnie niższą liczbę kart niż zestaw podstawowy. Pomimo, największego udziału dobrych złotych kart w zestawie podstawowym (bo aż 54 sztuki) mamy najmniejszy ich udział procentowy (tylko 10%) spośród wszystkich dostępnych zestawów.

Największy udział natomiast mają karty z Kupców Ofiru – 28%! Równie imponująco przedstawia się ich statystyka w kategorii kart „must have”, gdyż bije na głowę pozostałe opcje wyciągając wartość 10%.

Podsumowując

Najbardziej opłacalnym wyborem zestawu kart jest zestaw Kupcy Ofiru. Jednakże pamiętajmy, iż najbardziej potrzebne nam karty mogą znajdować się w innych zestawach. Jeżeli jednak nie mamy własnego pomysłu na wybór warto posłużyć się powyższymi statystykami.

Uwaga!
Powyższe zestawienie pokazuje również tradycyjny schemat występujący bardzo często w grach. Każdy nowy dodatek wprowadza coraz lepsze i przydatniejsze karty. Co za tym idzie, możemy założyć, że kolejne rozszerzenie do Gwinta wywinduje na pierwsze miejsce użyteczności karty z najnowszego dodatku. Najprawdopodobniej im nowszy zestaw kart,tym bardziej opłacalny.


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja