Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Jakie karty epickie z zestawu podstawowego są warte stworzenia? Poradnik do craftingu | Patch 3.2
Poradniki

Jakie karty epickie z zestawu podstawowego są warte stworzenia? Poradnik do craftingu | Patch 3.2

Jakie epiki z zestawu podstawowego warto stworzyć?

Aktualizacja 09.2019

Po aktualizacjach balansujących i naprawczych można już śmiało i fachowo ocenić postawę poszczególnych kart. W tym poradniku nie będę jednak oceniał każdej karty z osobna, ponieważ wiem, że nie mielibyście ochoty czytać „kobyły”. Skupię się na kartach, które naprawdę warto posiadać w kolekcji.

Tak jak przeczytaliście w tytule, poradnik pomoże Wam w rozwiązaniu dylematów w związku z tworzeniem kart epickich – karty rzadkie i zwykłe zostawiamy, ponieważ wydanie 30 czy 80 skrawków w żadnym stopniu nie jest tak trudne, jak wydanie 200 skrawków, choć to nadal „grosze” w stosunku do ceny za kartę legendarną.

Karty podzieliłem na dwie kategorie – karty, które można stworzyć na pewno, ponieważ będą grać zawsze, dopóki nie zostaną zmienione lub deck z nimi nie zostanie osłabiony (Najlepsze do stworzenia) i karty, które można stworzyć do gry jakimś deckiem i na przyszłość (Warte stworzenia).

Zapraszam też do zapoznania się z poradnikiem pomocnym przy inwestycji skrawków w karty z Wojny Krwi!

Zanim przejdziemy do kart, przedstawię jeszcze wskazówki, którymi powinniście kierować się przy craftingu kart:

 • Uniwersalność – do ilu talii będzie pasować dana karta, czy jej zdolności są uniwersalne
 • Ważność – czy istnieją tańsze, ale nieco słabsze/porównywalne zamienniki bądź alternatywne buildy decku, do którego craftujemy kartę i czy dana karta jest niezbędna do działania danej talii/ile bez niej traci
 • Długoterminowość w formacie – kiedy karta wyrotuje (na razie nie dotyczy Gwinta)
 • Metagame – jak karta i talia z tą kartą spisuje się na twoim poziomie rankingowym

Poradnik będzie stale aktualizowany!

R E K L A M A

Najlepsze do stworzenia

Krąg Przywołań – często grany w taliach z Królową Krabopająków, w Syndykacie i w kilku innych deckach. Obecnie chyba najpopularniejszy Artefakt.

Rozkaz Wymarszu – karta jest kluczem do działania talii Hyperthin w Nilfgaardzie, pozwala się szybko odchudzić z kart, jeśli chcecie grać tą kartą to jest to must-have!

Płotka – prosta i silna. Odchudza deck i dodaje tempa. Po prostu jeden z najlepszych craftów w grze i basta.

Carlo Varese – uniwersalny removal, który zawsze będzie w stanie coś ustrzelić + daje jednostkę z 3 siły bazowej. Gra w różnych taliach z Krasnalami i w kontrolnych. Obecnie bardzo, bardzo silna karta, gdyż konkurencyjne karty kontrolne dostały lekkie nerfy.

Warte stworzenia

Jad Mantikory – karta grana tylko w Królowej Krabopająków, ale sprawdza się w niej solidnie, więc warto ją stworzyć.

Zatruty Miód – po prostu pewny removal za 6, którego możemy użyć do eliminacji kilku małych, bądź jednej dużej jednostki. Solidna karta ogólnie.

Ocvist – wyśmienita karta do herosa o imieniu Foltest bądź Meve. Umożliwia granie Eycka z Denesle w KP i sama w sobie stanowi duże zagrożenie dla rywala, a w długiej rundzie może boleśnie poparzyć przeciwnika.

Opętany Da’o – uniwersalna karta, dobra w mecie z Artefaktami.

Nekromancja – pożyteczna i solidna karta wskrzeszająca.

Myrgtabrakke – przydaje się w taliach pod Eycka, aby mieć dodatkowy aktywator, solidna.

Maćko z Lisich Dołów – podstawa talii Żołnierzy Nilfgaardu. Od biedy można go wrzucić jako zamiennik za legendy.

Pożoga – grana w niszowych taliach kontrolnych, bardzo prosta i silna karta, oczywiście w odpowiedniej mecie.

Cyprian Willey – po nerfach takich kart jak Wściekły Ifryt czy Regis: Żądza Krwi, „Sku*wiel Junior” ma co jakiś czas miejsce w jakiejś talii kontrolnej.

Obsadzony Garnizon – Garnizon jest grany w taliach Nilfgaardu, ale w jego przypadku z Ardalem aep Dahy. Duże buffy w Gwincie nigdy nie były bezpieczne, ale Garnizon to solidna karta do decków pod karty Taktyki, które można zbudować we frakcji Nilfgaardu + ma synergię ze Stefanem Skellenem.

Iris von Everec – nieco ustępuje innym niszczycielom Artefaktów, ale może wyczyścić efekt rzędu, więc jeśli takowe będą pojawiać się częściej, to Iris będzie błyszczeć.

Franciszek Bedlam – pasywna jednostka pod Handbuff Scoia’tael lub w deckach pod enginy; tam sprawdzi się najlepiej.


Najlepsze do stworzenia

Szepciucha, Prządka i Kuchta – podstawowe jednostki frakcji Potworów. Grane w Dużych Potworach czy Pożerce. Jedne z pierwszych kart, które każdy miłośnik tej frakcji powinien stworzyć.

Przeraza: Uśpiona – przewija się w taliach Pożerki z Królową Krabopająków, bardzo solidny craft do tego typu talii.

Warte stworzenia

Kotołak – dobre ciało z Pokrzepieniem + może nieco poranić przeciwnika, który mocno rowstackuje.

Mantikora Cesarska – grana w parze z Ukrytym w archetypie Zemsty. Niektóre listy jej nie grają, ale z reguły jest to karta warta rozważenia i z dość sytuacyjnym, ale silnym efektem Zemsty.

Trollica – jednostka raczej rzadko wykorzystywana, ale z dużym potencjałem. Może sama zesnowballować nam grę, jeśli przeciwnik jej nie zabije w talii z Królową Krabopająków przy zagraniu np. Żagnicy.

Adda: Strzyga – niszowa opcja kontrolna, przewija się w taliach Potworów od czasu do czasu.


Najlepsze do stworzenia

Gruba Helga – grana w taliach pod Ardala aep Dahy jako solidny engine. Nie jest może w nich najważniejsza, ale spisuje się ponad przeciętnie.

Peter Saar Gwynlew – tania w koszcie werbunku i bardzo przydatna karta jako odpowiedź na archetypy buffujące jednostki. Od dłuższego czasu praktycznie staple Nilfgaardu.

Assire var Anahid – używana w kombinacji z Płotką (cofa ją do talii, a ta od razu wyskakuje), co daje nam 9 siły za 8 prowizji. Bardzo silna karta, którą każdy szanujący się gracz Czarnych powinien posiadać w kolekcji.

Cynthia – dobra jak na kartę za 7 werbunku, zapycha talię przeciwnika, stanowi bezpieczne, proaktywne zagranie oraz ma synergię z Vilgefortzem w taliach Hyperthin. Bardzo pomocna w mirrorach Hyperthinu.

Cesarski Golem – sam w sobie jest bardzo losowy, ale wyciągnięty za pomocą Vilgefortza lub odkryty Xarthisiusem stanowi świetną opcję w archetypie Hyperthin.

Warte stworzenia

Vreemde – jego jedyne sensowne zastosowanie to obszarowy buff na kilka egzemplarzy Niewolniczej Piechoty. Gra w taliach wykorzystujących Piechotę.

Albrich – grany w niszowych archetypach Nilfgaardu czy w Sklepie. Solidna karta, dzięki której możemy dociągnąć ważną dla nas jednostkę.

Fałszywa Cirilla – bardzo przydatna, aczkolwiek jeszcze nie do końca zaufany tech na Artefakty + ma zdolność do przesunięcia wroga, co przydaje się w wielu sytuacjach np. na jednostki pasywne z umiejką aktywowaną tylko w jednym rzędzie.

Vrygheff – zależny od naszego pozycjonowania brązowych sojuszników. Spotykany w różnych archetypach (choć nie ma zbytniej popularności), najczęściej w Żołnierzach.

Vanhemar – występuje w różnych taliach kontrolnych, które mają 2/3 locki do jej odpalenia.

Cantarella – występuje w Millu, Asymilacji i Szpiegach, wyjątkowo nieprzydatna do innych strategii, no chyba, że lubicie sobie śmieszkować 🙂

Joachim de Wett – karta z potencjałem, grana w Szpiegach w których jest z resztą kluczową postacią.


Najlepsze do stworzenia

Poroniec – silny, pasywny engine, który co turę daje nam 1 punkcik. Gra niemal w każdej talii Nordlingów.

Sabrina Glevissig – popularna karta w deckach z Foltestem i Draugiem, gdyż zadaje 2 pkt obrażeń w całym wrogim rzędzie oraz wyśmienicie współgra ze stworzonymi przez Drauga jednostkami.

Królewna Pavetta – istotna część combo decków z Niebieskimi Pasami, które wtasowuje z powrotem do naszej talii. Dzięki temu możemy zagrać kilku Komandosów pod Drauga.

Warte stworzenia

Talar – idealny do talii pod ładunki, gdyż daje ich aż 3 dla jednego enginu, wręcz podstawa tego archetypu.

Margarita Laux-Antille – frakcyjna karta blokująca, czasem stosowana w zależności od mety.

Sheala de Tancarville – solidna jednostka, fajnie spisuje się w taliach pod Meve.

Ves – solidna karta służąca jako ping i aktywację silnego Rozkazu u naszego sojusznika, którego zagramy turę później.

Vincent Meiss – wykorzystywany z różną częstotliwością, bardzo sytuacyjna jednostka. Czasem wygra nam grę, ale częściej nie wniesie niczego szczególnego.

Hubert Rejk – dobra karta pod talie z ładunkami, solidny engine.


Najlepsze do stworzenia

Morenn – mocny frakcyjny bloker z możliwością zadania obrażeń. Zaczęła grać po premierze Krwawej Klątwy, dobra karta do stworzenia.

Dennis Cranmer – wyśmienity w talii Big Spell Franceski, gdyż może aktywować od razu dwóch Obrońców Mahakamu zagranych z Novigradzkiej Sprawiedliwości.

Ciaran – wyśmienity bloker, cóż więcej dodawać? Ostatnio karta zajmuje slot rotacyjny w deckach Scoia i nie jest grany tak często jak jeszcze kilka miesięcy temu.

Warte stworzenia

Ida Emean – przydatna w mecie z dużą ilością krwawienia i witalności, solidna karta.

Mahakamski Róg – archetyp Pułapek dopiero się rodzi w związku z dodaniem Eldaina i obniżeniem kosztów prowizji kilku kart korelujących z Pułapkami. Róg jest ważną częścią takich decków, przewija się też w Brouverze.

Wilczy Dół – do strategii opartej na Pułapkach. Bardzo problematyczny dla przeciwnika, gdy zagramy go po raz drugi za pomocą Iorwetha pod koniec R3.

Toruviel – potrafi bardzo dotkliwe skarcić nieuważnego przeciwnika lub gracza wystawiającego sojuszników w jednym rzędzie.

Yaevinn – świetnie pasuje do talii Swarmu Elfów w której stanowi pseudo finishera i duży removal w późnej fazie gry.

Barclay Els – solidna karta do talii na Krasnoludach, bardziej uzupełnienie aniżeli jej ważna część.

Paulie Dahlberg – solidna jednostka buffująca sąsiadów. Bardzo dobrze się sprawdza w archetypie Krasnoludów, ale ten jest obecnie bardzo niszowy.


Najlepsze do stworzenia

Odnowa – karta Alchemii idealna pod Juttę i ogólnie pod archetyp na ranienie sojuszniczych jednostek. Tania karta, najczęściej wyciągana za pomocą Myszowora.

Błogosławieństwo – karty wskrzeszające zawsze prędzej czy później miały swój udział w sukcesach różnych talii i Błogosławieństwo nie jest wyjątkiem. Świetnie działa z Juttą czy Weteranem Tuirseach.

Djenge Frett – bardzo dobry frakcyjny bloker, którego aktywacja jest śmiesznie łatwa. Ponadto ma aż 6 siły.

Harald Psia Gęba – dobra karta za 9, daje presję, przy dobrych wiatrach po kilku turach wchodzi za 10 + może coś spingować pod removal, genialny w Selfwoundzie. (zapomniałem umieścić jej na grafice)

Jutta Dimun – świetna w taliach Svalbloda wraz z Błogosławieństwem, wyśmienita z Hjalmarem, dobry craft.

Warte stworzenia

Gremista – tech w mecie z krwawieniem lub witalnością, przydaje się także na inne statusy, jeśli te często się pojawiają w mecie.

Skjall – solidny removal na słabsze brązowe enginy, solidna siła = solidna karta!

Morkvarg – paczka kart z umiejętnością odrzucania przeżywa lekki kryzys, więc Mork nie jest już tak popularny jak kiedyś, ale może się to zmienić w każdej chwili, więc należy czekać i obserwować rozwój mety.

Lugos Siny – grany w niektórych taliach Svalbloda pod Selfwound, solidny engine.


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • Jakub Nowak

  Jak dla mnie to de Wett na spokojnie może być w najlepszych. Nie gra się go niby często, ale na ogół robi min. 10 punktów, a w połączeniu z Albrichem możemy wybrać co zostanie zagrane.

  • Kuba Świerżewski

   Słaby jest, strasznie narażasz się na geralta

 • Master Card

  W bród a nie w brud 😀

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...