Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Jakie karty z Novigradu są warte stworzenia? Poradnik do craftingu | Kupcy Ofiru (5.0.1)
Poradniki

Jakie karty z Novigradu są warte stworzenia? Poradnik do craftingu | Kupcy Ofiru (5.0.1)

Jakie karty z Novigradu warto stworzyć?

Aktualizacja 12.2019

  • Zaktualizowano treść artykułu w zgodzie z aktualną sytuacją w grze.

Nadszedł moment, w którym można rzetelnie odróżnić przysłowiowe ziarna od plew, czyli wyróżnić karty godne stworzenia z najnowszego dodatku do GWINTA o nazwie „Novigrad”, który dodał do gry zupełnie nową frakcję – Syndykat. Które karty okazały się gwiazdami? Na co wydać ciężko uciułane skrawki? Ten poradnik pomoże rozwiązać podane wyżej problemy!

Karty podzieliłem na dwie kategorie – karty, które można stworzyć na pewno, ponieważ będą grać zawsze, dopóki nie zostaną zmienione lub deck z nimi nie zostanie osłabiony (Najlepsze do stworzenia) i karty, które można stworzyć do gry jakimś deckiem i na przyszłość (Warte stworzenia).

Zapraszam też do zapoznania się z poradnikiem pomocnym przy inwestycji skrawków w karty z Wojny Krwi, a także z poradnikiem dla kart epickich i legendarnych klasycznego zestawu Gwinta!

Zanim przejdziemy do kart, przedstawię jeszcze wskazówki, którymi powinniście kierować się przy craftingu kart:

  • Uniwersalność – do ilu talii będzie pasować dana karta, czy jej zdolności są uniwersalne
  • Ważność – czy istnieją tańsze, ale nieco słabsze/porównywalne zamienniki bądź alternatywne buildy decku, do którego craftujemy kartę i czy dana karta jest niezbędna do działania danej talii/ile bez niej traci
  • Długoterminowość w formacie – kiedy karta wyrotuje (na razie nie dotyczy Gwinta)
  • Metagame – jak karta i talia z tą kartą spisuje się na twoim poziomie rankingowym

Poradnik będzie stale aktualizowany!


Legendarne

Filippa Eilhart – świetna karta do każdej talii Syndykatu, pozwala na przeciągnięcie kłopotliwego enginu na naszą stronę czy po prostu potężnej wrogiej jednostki, jedna z najlepszych kart w grze.

R E K L A M A

Madam Luiza – dzięki dodaniu do gry karty z drogim Haraczem pokroju Savolii, Madam stała się potężną kartą, która pozwala oszukać system monet i aktywować potężny Haracz za darmo. W kuluarach mówi się, że może dostać nerfa, ale jeśli chcecie grać Syndykatem to posiadanie Luizy jest konieczne.

Caleb Menge – mechanika Nagrody jest mocarna, a Caleb to świetny engine do nakładania statusów Nagrody, co wyśmienicie działa np. z Ewaldem Borsodim, dzięki czemu można prowadzić stały ostrzał wrogich jednostek. Świetna karta, która niedawno znowu powróciła do łask.

Ferko Rzeźbiarz – grany w taliach ze Zbrodniami (szczególnie w talii z Asem z Rękawa i dużą liczbą kart Zbrodni), klasyczny frakcyjny tutor.

Warte stworzenia

Novigradzka Sprawiedliwość – odchudza talię i pozwala na fajne zagranie w parze np. ze Zbirem Tasaka. Gra głównie w Scoia’tael, a najlepiej spisuje się z Tajemnym Echem (które może dograć Sprawiedliwość jeszcze raz) i Obrońcą Mahakamu, Straceńcem czy Krasnoludem Najemnikiem. Obecnie nie wykorzystuje się jej tak bardzo jak kiedyś.

Latający Redańczyk – odchudza talię i nadaje tempa taliom z Nagrodą Główną czy Łapówką. Świetna karta dla talii potrzebujących dodatkowego tempa oraz odchudzania.

Sigi Reuven – dobra karta pod wypełnienie sakiewki, ale po nerfie już nie tak mocarna. Nadal bywa przydatna w taliach pod Odliczenie czy Nagrodę Główną.

Wielki Inkwizytor Helveed – ważna karta w talii pod spam Zakonników czy Zbrodnie, ogólnie jedna z najlepszych kart z Opłatą. Zdolność Zgromadzenia jednak nie jest w topce mety, więc i Helveed za dużo nie gra.


Epickie

Pugo-łup Łamacz – gra głównie w Potworach z Rojem Krabopająków czy pod Owoce Ysgith. Obydwie umiejętności dowódcze niwelują efekt uboczny trolla, więc znacznie lepiej do nich pasuje niż do Syndykatu.

Graden – dobry removal w taliach pod Nagrody, może zrobić duży swing i to nawet bez aktywacji Haraczu. Wyśmienity tall-removal, który fajnie combuje się z Oszczerstwem zagranym z Asa z Rękawa.

Moreelse – tall-removal lub zwykły removal zadający 4 pkt obrażeń. Przydatny, elastyczny, gra praktycznie w każdej silnej talii Syndykatu. Staple.

Ewald Borsodi – młodszy z braci Borsodich to podstawa każdej talii Syndykatu. Ewald przy odpowiedniej ilości monet może na wejściu zniszczyć nawet dwa enginy przeciwnika, a w parze z Nagrodą nawet kilka w jednej turze.

Adalbertus Kalkstein – przydaje się jako tech na statusy Nagrody, Obrońcy czy Truciznę, które może usunąć z kilku jednostek. Poza tym dobra karta sama w sobie, potrafi wyciągnąć dużą wartość mimo pozornie błahej umiejętności. Stanowi też bezpieczne zagranie na otwarcie rundy.

 

Warte stworzenia

Śliski Adriano – jego siłą jest możliwość stworzenia Niedyskretnej Kokoty, która jest przyzwoitym silnikiem. Po nerfie Kokot przestał być grany ze względu na brak zastosowania Portalu w Syndykacie.

Horst Borsodi – rzadziej wykorzystywany, ale mający pożyteczną synergię z Ewaldem silnik pod Opłatę. Pomaga ochronić enginy przez zniszczeniem i pozbyć się nadmiaru monet.

Bincy Blumerholdt finisher w talii ze zdolnością Nagrody Głównej, combo porównywalne do tego ze Skellige (Nawałnica Ciosów + Dagur Dwa Ostrza). Kluczowa karta w każdej talii pod Nagrodę Główną.

Tunelowe Wiertło – kontra na Artefakty, stosowane w mecie turniejowej lub na ladderze, jeśli w mecie są talie które grają silne Artefakty.

Nathaniel Pastodi – gra w niszowych taliach Syndykatu jako karta pod wzmocnienia z Horsta czy Kowala. Nie bryluje, ale daje fajne value za swój śmiesznie niski koszt werbunku. Świetna karta do KP z Królewską Inspiracją.

Borys – removal zadający 3 pkt obrażeń, daje fajną wartość w monetach przy aktywacji Śmiertelnego ciosu, co przydaje się do odpalania Opłat.


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja