Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Jak działa Janek w Gwincie? [aktualizacja, testy, video]
Poradniki

Jak działa Janek w Gwincie? [aktualizacja, testy, video]

Jak działa… Nowy cykl na Gwint24.pl

Często widzę pytanie dotyczące działania poszczególnych kart. Dlatego postanowiłem, że na stronie będą pojawiać się krótkie poradniki tłumaczące zasady działania. Cykl zaczynam od króla wszystkich kłopotów, czyli jak działa Janek?

Większość nowych graczy nie ogarnia działania tej karty, a opis wcale nie musi być pomocny. Zaczynamy!


Aktualizacja – testy!

Zapraszam do krótkiego filmu, który wyjaśnia wiele pytań związanych z Jankiem. Słowem, wszystkie, które przyszyły nam do głowy! Dzięki Adamowi (TIBER.841) za pomoc! 

Wnioski

  • Janek kopiuje złote karty! (rotfl, musiałem to napisać)
  • Janek kopiuje karty zagrane już na stół
  • Janek najprawdopodobniej nie skopiuje wybranej karty z talii przeciwnika (wymieniamy Geralta, przeciwnik ma też Geralta, na 5 prób system zawsze wybrał inną złotą kartę – mieliśmy max 2 karty złote w taliach)
  • Janek nie kopiuje wymienianej karty! Ostatni test całkowicie mnie zaskoczył. Czysta teoria, przeciwnik nie miał żadnych złotych kart w swojej talii. To oznacza, że w przykładzie opisywanym wyżej, najprawdopodobniej Janek skopiuje zawsze inną kartę, niż ta, która jest wymieniana. 

Jak działa Janek w Gwincie?

Janek to neutralna, srebrna karta zagrywana na linię oblężniczą. Ostatnio przeżywa renesans i jest obecna w wielu taliach. Jak działa Janek? Definicja jest banalna.

Po zagraniu na stół, wybieramy kartę do wymiany spośród tych, które mamy na ręku. Następnie, wybrana karta ląduje na końcu naszego stosu kart niewykorzystanych. Ostatnim krokiem jest stworzenie kopii karty pod względem jakości z puli kart, które są dostępne w obu taliach graczy. Nie ma znaczenia, czy już są na cmentarzu, czy na stosie kart do wykorzystania, na ręku, czy zagrane na stole.

Od zawsze problemem jest wyjaśnienie, czym jest warunek – kopia pod względem jakości. Oznacza to, że jak wymieniamy złotą kartę, to dostaniemy kopię złotej, srebrną, to srebrnej, brązową, to brązowej.

R E K L A M A

Przykład: Gracz 1 posiada 4 złote karty (a, b, c, d), gracz 2 posiada 4 złote karty (z, x, y, w). Gracz 1 zagrywa Janka i wymienia złotą kartę, ta ląduje na końcu jego stosu kart do wykorzystania, a następnie system tworzy kopie jednej z pozostałych złotych kart (b, c, d, z, x, y, w). Ostatecznie kopia ląduje w ręku gracza 1. Po zakończeniu rundy, karta Janka jest usuwana z gry i nie trafia do stosu kart odrzuconych.


Przykład użycia

  • Wymiana Płotki na inną srebrną kartę – płotka i tak wróci!
  • Wymiana Ciri w trzeciej rundzie.
  • Wymiana Areomancji w walce przeciwko Pogodynce.

Jeśli macie inne wątpliwości, albo chcecie abym opisał konkretną kartę, to piszcie w komentarzach!

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja