Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Im słabsi tym silniejsi – Osłabianie Skellige
Crach an Craite Skellige Talie

Im słabsi tym silniejsi – Osłabianie Skellige

Najsilniejsza talia Skellige?

Czas upływa, a meta, jaka była, taka jest. Osłabianie Skellige wciąż zajmuje w niej wysokie miejsce i jest według mnie najlepszą talią Wyspiarzy, jaką można na ten moment stworzyć. Nawet po majowej aktualizacji balansującej, Rębacze nie powinni stracić pewności w swoich cięciach! Zapraszam do opisu talii!

Jeśli szukacie wersji budżetowej Osłabiania Skellige to opisałem je tutaj!

Przy okazji proponuję Wam zapoznać się z aktualnym układem sił w mecie, a także ostatnimi przeciekami nt. nadchodzących wydarzeń na Arenie!


Rębacze rąbią na prawo i lewo!


Oś talii

Osłabianie nie zmieniło nic a nic w swoim działaniu od ostatniego opisu tej talii na naszej stronie. Nadal naszym głównym celem jest szybkie rozstawienie maszynki do generowania pasywnych punktów, czyli ustawianie Rębaczy an Craite po prawej stronie od Drakkarów, aby Ci ulepszali się, a Drakkary rosły.

W naszych szeregach mamy też zgraję Piratów (Korsarzów i Kapitanów) do wskrzeszania i wyciągania Drakkarów podczas meczu. Poza klasycznymi wskrzeszeniami w postaci Kapłanek, w decku mamy również Sigrdrifę i Odnowę. Wskrzeszenia pomagają nam w domknięciu ostatniej rundy dużymi Rębaczami bądź wspierają nasz wachlarz opcji na długie rundy (Korsarze czy Odnowa -> Kapitan (tylko z Odnową) -> Drakkar Dimun).

Do pakietu złotych kart poza wyspecjalizowanymi kartami do kontroli (Kaganiec i Koral), mamy popularnego obecnie Vesemira (z Mandragorą i Runą) i Hima pod szpiega (ale jego druga umiejętność też jest bardzo popularna).

R E K L A M A

Karty

Dowódca

 • Crach an Craite – pewna opcja do rozpoczęcia meczu lub nadrobienia punktów. Zazwyczaj wyciąga Rębacza z naszej talii, a z rzadka Drakkar. Ulepsza wyciąganą jednostkę o 2, co jest ważne w kontekście późniejszych wskrzeszeń i pozwala Rębaczowi na przeżycie dłużej w pewnych przypadkach.

Złote

 • Koral – roli i zalet tej Pani opisywać naprawdę nie trzeba 🙂
 • Him – wyśmienity tutor wyciągający Udalryka za 10 lub 6 punktów (z Płotką). Z działającymi Rębaczami i Drakkarami łatwo go wsadzić przeciwnikowi bez straty przewagi punktowej. Jego druga umiejętność także bardzo się przydaje, o ile nie gramy na Spell’tael.
 • Kaganiec – przeciągnięcie szkodliwego wroga na naszą stronę zaszkodzi przeciwnikowi, czyż nie? W early game jest znakomity – gorszy pod koniec. Zamienniki:  Triss Telekineza (Rekonesans już mamy), Geralt: Igni .
 • Vesemir: Mentor – nie do zdarcia w obecnym metagame. Dostęp do Mandragory przydaje się po prostu za często. Może zagrać z naszej talii także Runę.

Srebrne

 • Udalryk – przewaga kart. Jak napisałem o nim przy Himie, znajdą się dogodne okazje aby wpakować go przeciwnikowi „za darmo”.
 • Płotka – wspiera zagranie naszych złotych sojuszników na board. Istotna przy wymianie szpiegów z przeciwnikiem.
 • Mandragora – reset i obniża siłę bazową wroga o 6. Co ciekawe, bardzo często przydaje się do utrzymania jednego z naszych Rębaczy przy życiu, ulepszając go o 6.
 • Runa Strzybóg – druga opcja do wyboru z Vesemira. Zawsze RNG da nam coś solidnego do przyzwania.
 • Sigrdrifa – widzieliście kiedyś Skellige bez tej karty? Wskrzeszenie używane najczęściej na Rębaczu lub Drakkarze.
 • Odnowa – a bez tej? Odnowa to inicjator comba z Włóczniczką i Kapitanem Piratów. Daje także dostęp do każdej jednostki stworzonej z Runy.

Brązowe

 • Rębacz an Craite – wokół tej karty kręci się cała nasza uwaga. Musimy dopilnować, aby cały czas się ulepszali (ale jest to ciężkie wobec wszechobecnych Wiedźminów czy Piorunów).
 • Drakkar Dimun – silnik wprawiający w ruch nasz mechanizm. Osłabia jednostkę po prawej o 1, a sam wzmacnia się o 2.
 • Kapitan Piratów – tutor dla Drakkarów i Korsarzy. Idealny cel pod Odnowę, gdy mamy jakąkolwiek kartę klanu Dimun w talii.
 • Korsarz Dimun – wskrzeszenie na Drakkar.
 • Kapłanka Freyi – klasyczny „rez” na Rębaczy.
 • Włóczniczka Heymaey – pomaga rozstawić Rębaczy lub Drakkary na początku rozgrywki.
 • Rekonesans – w swojej wersji nie gram Triss, ale Rekonesans sprawdzał mi się na tyle dobrze że pozostał w talii. Najczęściej pomaga dokopać się do Kapłanki. Zamienniki: trzeci Korsarz Dimun.

Rozgrywka

Mulligan

Na ręce nie chcemy mieć Płotki, więcej niż 1 Korsarza (nie musicie ich mieć w ogóle, jeśli posiadacie Kapitanów) i Kapłanki, więcej niż 2 Drakkarów i Rębaczy. Aż 2 karty Alchemii nie są nam potrzebne, a już w ogóle, jeśli na ręce mamy Vesemira. Blacklist: 1. Korsarz/Kapłanka, 2. Korsarz/Kapłanka, 2. Dowolnie.

Czego potrzebujemy? 1-2 Rębaczy, 1-2 Drakkarów (lub Kapitanów) i jak najwięcej złotych kart (szczególnie Kagańca). Odnowa i Sigrdrifa też są mile widziane, ale bez nich jesteśmy w stanie się obejść.


Runda 1

Bez zaskoczenia – rozpoczynacie od ustawiania Rębaczy i Drakkarów. Najlepiej zacząć zagrywać wpierw Rębaczy, aby ci już liczyli sobie tury do ulepszenia po osłabieniu. Crach, Włóczniczka i Kapitanowie pomogą Wam w rozstawie. Jeśli przeciwnik Wam w tym przeszkodzi to zawsze macie Kapłanki i Korsarzy do ponownego ustawienia kluczowych jednostek.

Na wczesne zagrożenia (m.in. enginy) nie wahajcie się użyć Kagańca lub Koral (ale nie przesadzajcie z lekkomyślnym wykorzystywaniem złotych removali).

Rundę bez problemu powinniście wygrać – jeśli jesteście tak dobrze ustawieni, że wrzucacie rywalowi nieprzebijającego Was Udalryka to macie prostą drogę do domu. Z pewnością napakowaliście sobie też Rębaczy pod wskrzeszenie ich na krótką rundę, więc nawet jeśli tą przegracie, jesteście na uprzywilejowanej pozycji.


Runda 2

Tym deckiem zawsze staramy się grać agresywnie. Jeżeli z sukcesem odkręciliście niebieskiego coina to ze spokojem gracie do 2-3 kart na ręce. Jeśli nie, to postarajcie się zrobić jak największe tempo, aby wyrównać swoje karty względem przeciwnika. Na wygranym coinie przy wygraniu R1 jesteście całkowicie ustawieni. Pamiętajcie, aby ustawić sobie Rębaczy i Drakkary jak najszybciej! Na R3 zachowajcie Kapłanki lub Sigrdrifę, ewentualnie Odnowę. Drypass możecie rozważyć w ostateczności, jeśli nie chcecie ryzykować straty CA.

Jeśli R1 przegraliście, to absolutnie musicie za każdym razem przebijać przeciwnika, aby korzystnie Was nie spasował. Nie dajcie wycisnąć się ze wszystkich wskrzeszeń.


Runda 3

Kapłanki w dużych Rębaczy i combo z Odnową powinny wystarczyć do zwycięstwa w krótkiej rundzie. Uwaga na palenia i kontrolę cmentarza!


Plusy i minusy

Plusy

 1. Nieustanne generowanie pasywnych punktów i ulepszanie jednostek na kolejne rundy.
 2. Dużo złotych kart do kontroli przeciwnika mimo pasywnego charakteru talii.
 3. Króluje w krótkich rundach i dobrze radzi sobie w długich.

Minusy

 1. Kontrola cmentarza i palenia są dla niej bolesne.
 2. Talie kontrolne w szybki sposób zmuszają do marnowania wskrzeszeń i spowalniają maszynę.

Zapraszamy do dzielenia się opiniami o tej talii i oceniania jej!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • Strzelec Bartek

  Mi się wydaje czy znowu walnąłeś poradnik do tej samej talii?

 • Puten

  nie lepiej za płotke , tego typka ( nie pamiętam nazwy karty, ale wyciąga on przeklętą jednostkę ) za 5 by zniwelować straty punktów gdy wchodzi udalryk , w tedy kombo wychodzi him>ta karta>udalryk

  • Zaiker107

   Skjal? Właśnie tez się nad tym zastanawiam. I czy nie warto też wrzucić tutaj Dzika Morskiego?

   • wojtek1111

    Właśnie z dzikiem grał Sadfury, nieźle mu szlo na proladderze

    • Mateusz Byliński

     Dzik jest dobry jak masz dużo Alchemii na ladderze i wolnych talii.

  • Mateusz Byliński

   Skjalla oczywiście można grać, ale ma tylko jeden cel do wyciągnięcia – jeśli tego celu (szpiega) nie ma, to nie warto dla niego ryzykować tego 1 pkt więcej. Do płotki mamy aż 3 złote jednostki – jest bezpieczniejsza.

 • adi

  za Hyma Dzik morski,
  za Koral Igni
  i wiury lecą 😀

  • Mateusz Byliński

   Him w tej mecie daje zbyt dużo dobrych możliwości aby z niego rezygnować. Koral tak samo jest znakomitym utility. Bez tych kart ciężko się obejść, ale to także kwestia indywidualnych preferencji.

 • Dawid

  Deck świetny mój pierwszy sezon rankingowy i skończego go na 20 randze. Nie mam porównania do innych graczy ale na początek chyba dobrze.

Discord Gwint24

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...