Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Ikony Potęgi! [Jan Calveit] – Poznaj fabularną biografię gwintowych dowódców!
Ikony Potęgi Jan Calveit Nilfgaard Publicystyka Taktyczna Decyzja

Ikony Potęgi! [Jan Calveit] – Poznaj fabularną biografię gwintowych dowódców!

Zobaczcie najnowszą serię artykułów przybliżających fabularną biografię gwintowych dowódców. Na pierwszy rzut bierzemy tajemniczego Jana Calveita!


Prolog

Hola hola Wędrowcze! Tak Przyjacielu, do Ciebie mówię. Tak, tak, podejdźcie do Drakoniana. Noo, pięknie, pięknie. Usiądźcie przy ladzie dobry Panie. Drakonian siedzi sam, ruchu nie ma. Gęby nie ma do kogo otworzyć. Co? Piwo? Nie, przyjacielu. Żytnią! Temerską żytnią, na mój koszt! Ja poleje, a Wy posłuchacie bajdurzenia. Drakonian uwielbia bajdurzyć. A w głowie mu teraz nie lada historie! Opowieści o herosach, bohaterach, potężnych dowódcach których twarze widnieją nawet na kartach Gwinta!

Dziś zacznie od swego imiennika, bo niby od kogóż innego! A no, od jednego z Cesarzy mocarnego Nilfgaardu! Tak towarzyszu, od samego Jana Calveita! No, Wy popijajcie, a Drakonian poopowiada.

 


O Ikonach Potęgi

Ikony Potęgi to seria artykułów opowiadających o postaciach dowódców którzy reprezentują gracza na gwintowym stole. Niegdyś potężni dowódcy połączeni z równie imponującymi zdolnościami. Dziś jedynie malownicze figury zerkające na pole bitwy z lewego rogu. Większość jest doskonale znana z książek i gier, ale niektórzy są zagadkowi i niemal anonimowi. Nie pominiemy żadnego z nich.

Kolejni dowódcy będą publikowani regularnie w poniedziałki i czwartki! Jeżeli jesteś nowy w uniwersum Wiedźmina, koniecznie śledź nasze artykuły! Jednak i Ty Stary Wyjadaczu zajrzyj, przeczytaj, sprawdź swoją pamięć, a może nawet uzupełnisz swą wiedzę o ikonach Gwinta!

Uwaga! Dalsza część artykułu może zawierać SPOILERY z gry Wiedźmin i książek A. Sapkowskiego!


Informacje ogólne

Ikona dowódcy: Jan Calveit
Frakcja: Nilfgaard
Kanoniczna zdolność dowódcza: Taktyczna Decyzja
Cytat z karty: Siła jest tylko jedną z opcji dostępnych władcy.

R E K L A M A

Reakcje na polu bitwy:

  • Pochwała: Godne podziwu, jestem pod wrażeniem.
  • Niecierpliwość: Co za marnotrawstwo!
  • Podziękowanie: Cesarstwo Ci to wynagrodzi.
  • Pogróżka: Jestem tolerancyjny… Do czasu.
  • Przechwałka: Wielkie Słońce oświetla nam drogę.
  • Pomyłka: Potrzebujesz może pomocy?

Zobacz opisy zamieszczone w Drzewku Nagród Dowódcy!


Biografia

Gdzie mowa o Janie Calveicie?

Sama postać Calveita w prozie wiedźmińskiej przewija się jedynie jako wspomnienie w fikcyjnych kronikach. Wiele na jego temat niestety nie wiadomo.

Wspomniany zostaje jako następca Morvrana Voorhisa na Cesarskim tronie. Zasłynął z licznych ułaskawień więźniów politycznych, zwłaszcza przeciwników poprzedniego Imperatora. Był ostatnim wymienionym w książkach Sapkowskiego Cesarzem Nilfgaardu.

Nieco więcej informacji otrzymujemy dzięki kreatywności CDP Red, którzy rozwinęli postać Jana na potrzeby Wiedźmińskiej Gry Karcianej.

Imperialny obrońca granic

W latach swojej młodości Calveit gorliwie działał w służbie Cesarstwa jako żołnierz Dywizji Mange. Wraz z innymi żołdakami w paśmie górskim Tir Tochair strzegł wschodnich granic Imperium. Jego spokojny żywot zakończył się między rozgrzanymi słońcem piaskami pustyni Korath, podczas karnej ekspedycji skierowanej w nomadów.

Nikt nie zna jego dalszych losów z owego feralnego okresu. Wiadomo jedynie, że wyprawa zakończyła się klęską, a Jan jako jedyny ocalały, tygodniami błądził po nieznanych ziemiach. Okropna blizna na jego twarzy, wygląda na srogą pamiątkę z czasów fiaska na Kortah. Nawet jako cesarz nie zgodził się na usunięcie jej magicznymi metodami. W jego opinii bowiem: Ci, którzy nie pamiętają o swoich błędach, będą je powtarzać.

Objęcie rządów i kontrowersyjne zapędy

O krokach jakie Calveit poczynił, aby wstąpić na imperialny tron nie wiemy nic. Możemy się domyślać, że zawdzięczał owy zaszczyt wielu układom z opozycjom ówczesnego cesarza Morvrana Voorhisa.

Już jako Imperator potężnego Nilfgaardu wykazywał ogromne zainteresowanie medycyną, alchemią i astrologią. To, kiedy umrzemy, jest zapisane w gwiazdach. Mój dzień jeszcze nie nadszedł.miał w zwyczaju mawiać. Gorliwie przyczyniał się do wspierania swoich ukochanych nauk ścisłych, a także licznych ich amatorów i praktyków. Jednym z najwyższych dokonań cesarza było założenie Uniwersytetu Medycznego w Vicovaro. Był to ruch niezwykle podejrzany, a sama akademia zyskała złą sławę, jako gniazdo niekonwencjonalnych, wręcz barbarzyński praktyk.

Rozwijane w sposób dość obsesyjny zainteresowania Calveita zwróciły uwagę zaniepokojonej arystokracji. Posunęli się nawet do próby wyeliminowania Imperatora. Ku ich nieszczęściu dziwaczne hobby Cesarza zwróciło się z nawiązką. Spiskowców powstrzymano dzięki przenikliwości cesarskich astrologów.


 

Epilog

No przyjacielu. To by było na tyle. Dopiliście szklaneczkę? Tak? No, tak właśnie Drakonian myślał. Dobra gorzałka kończy się równie szybko co dobra opowieść. Jakbyście tak Wędrowcze ponownie przechodzili koło naszej Karczmy, zajrzyjcie do Drakoniana. Znów historią uraczy. A herosów o których chciałby gadać to mamy na długie, bardzo długie wieczory dostatek.

Co sądzicie o nowej serii artykułów w Naszej Karczmie? Podoba się Wam obecna forma? Podzielcie się opinią w komentarzach!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja