Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Frakcje Bez Tajemnic – Nilfgaard
Poradniki

Frakcje Bez Tajemnic – Nilfgaard

Frakcje bez tajemnic – Nilfgaard


Spis treści:

1. O Nilfgaardzie słów kilka,

2. Dowódcy,

3. Główne archetypy,

4. Poboczne archetypy,

5. Najbardziej uniwersalne karty Nilfgaardu.Witajcie! W ankiecie na naszej grupie facebookowej zgodnie opowiedzieliście się za opisaniem Nilfgaardu, więc to Wielkie Cesarstwo dostąpi zaszczytu zainaugurowania związanej z Encyklopedią Wiedzy Gwinta mini – serii! Zapraszam Was do lektury!

R E K L A M A

Zaznaczam, że charakterystyczne karty dla danego archetypu są wybierane na podstawie ich funkcji – to, że teraz niektóre z nich nie grają (bo są za słabe lub nie ma na nie miejsca), nie oznacza, że do niego nie pasują!

Frakcje bez Tajemnic to cykl, będący częścią Encyklopedii Wiedzy Gwinta! Zapraszamy do zapoznania się z nią i z działem FAQ!

Artykuł będzie aktualizowany!!!


O Nilfgaardzie słów kilka:

Największy twór państwowy w historii uniwersum Wiedźmina ze stolicą w Nilfgaardzie, leżący na południu Kontynentu, posiadający zarówno rozbudowane zaplecze gospodarcze, jak i bitną, wyszkoloną armię oraz utalentowanych dowódców i polityków.

Cesarstwo ma przynajmniej 133 lata w 1268 roku.

Źródło:Wiedźmin Wiki


Dowódcy:

Emhyr Var Emreis:

Umiejętność: Zagraj kartę ze swojej ręki, a następnie cofnij do ręki brązowego lub srebrnego sojusznika.

Krótki opis: Emhyr jest najbardziej taktycznym dowódcą Nilfgaardu. Współgra z wieloma jednostkami, które mają mocne umiejętności np. z Ceallachem czy Medykiem z Vicovaro w archetypie Szpiegów. Kiedyś był kluczowy dla millu, teraz występuje jako zwierzchnik talii Handbuff, Szpiegów czy spamu Żołnierzy.


Jan Calveit:

Umiejętność: Zobacz karty (3) ze swojej talii, a następnie zagraj 1.

Krótki opis: Calveit od długiego czasu był jednym z najsilniejszych dowódców w Gwincie. Zdolność do manipulacji talią i zagrywania potrzebnych kart w odpowiedniej chwili zawsze okazywało się kluczowe dla losów gry. Po jego nerfie i stosunkowo niedawnej rehabilitacji został liderem dla talii Alchemii, która może go ulepszyć Mandragorą i wskrzesić Cahirem.


Morvran Voorhis:

Umiejętność: Ujawnij karty (4).

Krótki opis: Morvran jeszcze w zamkniętej becie miał umiejętność Calveita. Jest absolutną podstawą Odkrywania i tylko w tym archetypie ma swoje dowództwo. Okazyjnie widuje się go w Millu i Spamie Żołnierzy.


Uzurpator:

Umiejętność: Utwórz dowolnego Dowódcę i wzmocnij go o 2. Szpieg.

Krótki opis: Uzurpator przez wzgląd na swoją unikalną zdolność może być zwierzchnikiem dla wielu strategii Nilfgaardu, ale najczęściej widuje się go pod banderą Szpiegów. Jest kartą losową, ale odblokowuje mnóstwo sposobności na stworzenie przewagi punktowej lub kontry przeciwnika.


Główne archetypy:


Odkrywanie

Opiera się na odkrywaniu kart z rąk obu graczy i kontroli stołu za pomocą licznych removali i paleń, takich jak Ogniste Skorpiony, Villentretenmerth, Pożoga czy Bonhart. Na początku potrafią wysypać mnóstwo jednostek i stworzyć ogromne tempo.

Charakterystyczne karty: Morvran Voorhis, Daerlańscy Piechurzy, Zwiadowca, Nilfgaardzki Rycerz, Mistrz Kamuflażu, Ognisty Skorpion, Dywizja Venendal, Cesarski Golem, Cynthia, Pożoga, Henry Var Attre, Vrygheff, Vattier de Ridaux, Leo Bonhart, Yennefer: Czarnoksięstwo, Villentretenmerth.

Czego spodziewać się po graczach Odkrywania?

 • W pierwszej turze zazwyczaj rzucają Mangonelę (często z Vrygheffa), aby przygotować się do użycia Morvrana.
 • Mają jedno z najlepszych rozpoczęć rozgrywki – Voorhis wraz z Piechurami, Golemami i Mangonelą potrafi wykręcić ponad 2o punktów.
 • Po Morvranie najczęściej zagrywany jest Vattier de Ridaux, aby jak najlepiej wykorzystać Mangonelle.
 • W środkowej fazie meczu nie mają zbyt dużo powerplayów – starają się kontrolować stół za pomocą Skorpionów.
 • Często stosują manewr z Dywizją Venendal, która zbija odkrytą Cantarellę do 1 punktu siły – oznacza to niemal darmowy dociąg karty na rękę.
 • W końcowej fazie gry stosują Pożogę, Villena bądź Yennefer: Czarnoksięstwo w Pożogę, aby stłamsić przeciwnika.

Szpiedzy

Dzięki synergii między Emisariuszami a jednostkami na stole zyskują dużą kontrolę i dobrze się odchudzają. Brygady wzmacniają się o duże wartości, Egzekutorzy strzelają, a darmowe 2 punkty z tego tytułu dla rywala nie mają żadnego znaczenia. Dodatkowo Infiltrator może oznaczyć wrogą jednostkę jako szpiegującą, tworząc cel pod Menno Coehoorna i uruchamiając zdolności innych jednostek.

Charakterystyczne karty: Emhyr Var Emreis, Uzurpator, Brygada Impera, Siewca Zarazy, Egzekutorzy Brygady Impera, Brygada Nauzicaa, Medyk z Vicovaro, Infiltrator, Skrytobójca, Ceallach, Fringilla Vigo, Zdrada, Iris, Cesarzowa Cirilla, Joachim de Wett, Menno Coehoorn, Rainfarn.

Czego spodziewać się po graczach Szpiegów?

 • Lidera (Emhyra) używają do cofnięcia na rękę Ceallacha, aby użyć go ponownie.
 • Będą próbowali blokować swoimi szpiegami linię lub w miarę możliwości przeszkadzać w pozycjonowaniu naszych jednostek.
 • Potrafią spasować 1 rundę przy przegranym coinflipie, aby wymusić granie długiej rundy 2.
 • Na krótką ostatnią rundę mają powerplay z Joachimem de Wett i Brygadą Nauzicaa.
 • Dzięki Medykom z Vicovaro mają nieograniczony dostęp do poległych Emisariuszy i w razie potrzeby potrafią wykraść ważną brązową jednostkę przeciwnika.
 • Jeśli mają 2 Egzekutorów na stole, to znak, że Iris nadchodzi!
 • Mają łatwy dostęp do Cantarelli dzięki Rainfarnowi.
 • W niektórych wersjach ich finisherem będzie Letho z Gulety, który zaabsorbuje siłę naszych jednostek i Regis, który tę siłę wykradnie i przeniesie na siebie.

Alchemia

Taktyka ta korzysta głównie z kart Alchemii, które są wyciągane z talii za pomocą Nowicjuszy i Vesemira. Ilość obrażeń zadawanych przez Wiedźminów Szkoły Żmii zależy od sumy wszystkich kart Alchemii w talii początkowej. Talia Alchemii wyśmienicie się odchudza.

Charakterystyczne karty: Jan Calveit, Wiedźmin Szkoły Żmii, Nowicjusz z Vicovaro, Dywizja Magne, Nadzorca Niewolników, Mazidło, Mahakamski Dwójniak, Wronie Oko, Mandragora, Zatruty Miód, Bomba Dwimerytowa, Assire van Anahid, Vesemir, Próba Traw, Cahir, Stefan Skellen.

Czego spodziewać się po graczach Alchemii?

 • Będą ustawiać się pionowo pod Mahakamski Dwójniak.
 • Uwaga na Zatruty Miód! Starajcie się grać na 2 rzędach, aby zniwelować z niego value.
 • Dzięki Nadzorcom Niewolników i Mazidłu z łatwością potrafią robić kilkunastosekundowe zagrania, aby ustawić jednostki pod wzmocnienia.
 • Najczęściej wykorzystują Próbę Traw jako finisher do wzmocnienia Vesemira lub innego wiedźmina.
 • Zabijają nasze jednostki generujące punkty swoimi Wiedźminami (ich obrażenia mogą wahać się od 8 do nawet 13!).
 • Bardzo często używają Mandragory na Calveita, aby Cahir miał lepsze wskrzeszenie.
 • Nadzorcy mogą stworzyć jednostkę z naszej talii i użyć jej przeciwko nam!
 • Assirą mogą wtasować nam zużytego szpiega, który dobrany na rękę będzie martwy.

Spam żołnierzy

Spam Żołnierzy to typowa talia swarm. Zasypuje swoją planszę małymi jednostkami i pasywnymi enginami, aby narzucać ogromne tempo.

Charakterystyczne karty: Nadzorca Niewolników, Niewolnicza Piechota, Łowca Niewolników, Wartownik, Nilfgaardzki Oficer, Rekrut, Pikinierzy Dywizji Alba, Mazidło, Konnica Dywizji Alba, Vreemde, Nilfgaardzkie Bramy, Tibor Eggebracht, Letho: Królobójca.

Czego spodziewać się po graczach Żołnierzy?

 • Ich Spam Żółnierzy może być połączony z Przewijaniem.
 • Będą przywoływać mnóstwo pomniejszych kopii Żołnierzy, wzmacniać sojuszników, a ich Konnica będzie rosnąć.
 • Jak typowa talia Swarm, będą bardzo mocni na długie rundy.
 • Bardzo często będą zagrywać Letho: Królobójcę w Róg Dowódcy lub inną Taktykę.
 • Uważajcie na Tibora jako finishera!

Mill/Przewijarka

O przewijarce możecie przeczytać w tym felietonie.

Charakterystyczne karty: Emhyr var Emreis, Włócznicy Dywizji Alba, Stregobor, Sweers, Atrapa, Assire van Anahid, Albrich, Avallac’h, Shilard, Vilgefortz, Tibor Eggebracht, Ciri: Szarża.

Czego spodziewać się po graczach Przewijarki?

 • Będą próbowali zaciągnąć nas kartami, które powinniśmy odsypać z talii, tym samym mając przewagę nad nami, lub poczekają, aż się odchudzimy i spróbują nam opróżnić talię do 0, tworząc sobie CA.
 • Bardzo często Mill jest połączony ze Spamem Żołnierzy (patrz wyżej).
 • Mogą używać Tibora jako ostatnie zagranie, a nawet Ciri: Erupcji Mocy!

Poboczne archetypy:


Mirror/Odbicie/Granie talią rywala

Wszystko, co musicie wiedzieć o tej talii, zawarte jest w filmie jej twórcy – Dragoona z Dol Blathanna!

Charakterystyczne karty: Nadzorca Niewolników, Łowca Niewolników, Medyk z Vicovaro, Zdrada, Krąg Przywołań, Opuszczony Garnizon, Shilard, Avallac’h: Wiedzący, Gaunter O’Dimm, Xarthisius.

Czego spodziewać się po graczach Mirroru?

 • Po prostu będą się starać ograć nas naszą własną strategią.
 • Talia jest tylko swoistą ciekawostką i praktycznie nikt nie widuje jej w grze.

Kontrola

Kontrola Nilfgaardu święciła swoje wielkie triumfy w CBT – teraz ten archetyp jest bardzo rzadko spotykany w grze. Polega – jak każda talia kontrolna – na usuwaniu jednostek rywala, paleniu, niszczeniu i nieustannym przeszkadzaniu w budowie stołu.

Charakterystyczne karty: Jan Calveit, Siewca Zarazy, Kusznik Dywizji, Skrytobójca, Piorun Alzura, Jad Mantikory, Pożoga, Kompresja Artefaktowa, Zabójstwo, Villentretenmerth, Eskel, Leo Bonhart, Yennefer: Czarnoksięstwo.

Czego spodziewać się po graczach Kontroli?

 • Niszczenia naszych jednostek i paleniu tych największych.
 • Będą skrupulatnie ostrzeliwać nasze najważniejsze jednostki.

Handbuff

Ta talia to swoisty mem stworzony przez Swima. Polega na szybkim stworzeniu Mantikory z Udanych Łowów/zagraniu Rycerza i ulepszeniu go Mandragorą, aby następnie cofnąć na rękę Emhyrem, odkryć go i wzmacniać o siłę bazową powyższych kart Zwiadowców.

Charakterystyczne karty: Emhyr Var Emreis, Nilfgaardzki Rycerz, Alchemik, Tarcza z Łusek Wiwerny, Zwiadowca, Mazidło, Dywizja Magne, Udane Łowy, Mandragora, Letho: Królobójca, Vesemir, Leo Bonhart, Stefan Skellen.

Czego spodziewać się po graczach Hanbuffu?

 • Szybkiego użycia Łowów w Mantikorę, ulepszenia jej i cofnięcia na rękę.
 • Będą próbowali używać Tarcz do masowego wzmacniania jednostek i Zwiadowców do ich własnego wzmocnienia.

Najbardziej uniwersalne srebrne i złote karty Nilfgaardu

Srebrne

 • Ceallach – to dość uniwersalna karta, daje 3 dobre opcje na użycie go. Najlepiej sprawdzi się jednak w archetypie Szpiegów.
 • Joachim de Wett – finisher lub mocny powerplay dla talii Szpiegów, ale nadaje się prawie do każdej talii.
 • Assire van Anahid – bardzo dobra karta dla Millu, Szpiegów i Alchemii, ale przyda się też w innych taliach jako kontrola cmentarza.
 • Cantarella – najlepszy frakcyjny szpieg, niechcianą kartę ustawia na samym dole talii, co ulepsza nam draw/topdecki.
 • Egan – blokerzy w obecnym momencie są bardzo rzadko używani, ale Egan dzięku podwójnemu blokowi ma większy potencjał niż reszta (wyłączając Margaritę z Północnych Królestw). Nada się do każdej talii.

Złote

 • Yennefer: Wstrząs/Czarnoksięstwo – potężna karta korelująca z mocnymi srebrnymi spellami. Package Ostatnie Życzenie + jakiś inne srebrne zaklęcie + ona znajdzie swoje miejsce w każdej talii.
 • Cahir – pozwala wskrzesić naszego dowódcę, więc naturalnie pasuje do każdej talii Nilfgaardu. Najlepiej z jego usług skorzysta Alchemia, ponieważ Jan Calveit genialnie się sprawdza zagrany po raz drugi.
 • Vilgefortz – karta po prostu mistrzowska. Nada się do każdej talii Nilfgaardu, tak jako palenie jak i po prostu wyciągnięcie mocnej karty.
 • Stefan Skellen „Puszczyk” – ustawia dowolną kartę na szczycie talii, a jeśli była ona jednostką, to dostanie solidnego buffa punktowego. Karta wolna, ale uniwersalna.
 • Leo Bonhart – mocna karta do kontroli stołu. Na ręce zawsze będziemy mieli coś dużego do odkrycia, niezależnie od archetypu.

Kolejną frakcję do pełnego opisania prawdopodobnie będzie Skellige. Możecie się spodziewać kolejnego odcinka „Frakcji bez Tajemnic” za około 3-4 tygodnie! Czemu tak długo? Jest to obszerny kawał tekstu, a w Karczmie jest jeszcze mnóstwo rzeczy do opisania i napisania! Bywalcy czekają na nowe pisma, coby sobie mogli przy kufelku piwa poczytać! A Karczmarz w dodatku do Zerrikanii wyjechał, nie wiadomo kiedy wróci, więc pełne ręce roboty mam w Karczmie!

Do następnego!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...