Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Czym grać po zmianach grudniowych? Przegląd talii godnych polecenia z katalogu GwentUp!
Królestwa Północy Nilfgaard Potwory Scoia'Tael Skellige Talie

Czym grać po zmianach grudniowych? Przegląd talii godnych polecenia z katalogu GwentUp!

Czym grać po nerfach?

Od aktualizacji grudniowej minął niepełny tydzień, a na pierwsze zaktualizowane Meta Snapshoty przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nie wszyscy są kreatywnymi budowniczymi i być może tacy gracze szukają fajnych, sensownych talii, na które wydadzą skrawki. Przychodzimy z pomocą!

GwentUp po aktualizacji grudniowej wprowadził nową, wyczekiwaną funkcjonalność na swoją stronę – katalog talii w bardzo przejrzystej i schludnej formie. Tam możemy znaleźć decki społeczności. Przejrzałem ten katalog i przetestowałem kilka znalezionych talii, którymi podzielę się z Wami w tym artykule.

Na koniec warto wspomnieć o informacji dotyczącej prac nad trackerem GwentUp dla Homecoming. Twórcy poinformowali na Reddicie, że prace idą do przodu, więc być może po nowym roku tracker będzie dostępny. Nie jest on potrzebny w związku z wprowadzeniem wglądu w deck przez Czerwonych, ale zdecydowanie brakuje narzędzia do zbierania szczegółowych statystyk o kartach i popularności dowódców czy śledzenia WR naszych talii. Dlatego też czekam na zakończenie prac nad nową wersją GwentUpa.

Szczegółowe poradniki dotyczące kilku wymienionych decków, będą sukcesywnie publikowane na naszych łamach w niewiadomej kolejności 🙂


Talie godne polecenia

Potwory

Zemsta

Prosta i nadal grywalna – Zemsta pozostaje dobrym wyborem do ladderowania. Raczej nie wbije się do Tieru 1, ale po nerfie talii opartych na Tojadzie czy innych kartach kontrolnych będzie łatwiej piąć się nią w górę.

Siła Zemsty tkwi w brązowych jednostkach i przede wszystkim w Ge’elsie. Eredin wraz z Avallac’hem mogą dać mu Niewrażliwość, a Caranthir umożliwia zagranie Ge’elsa w dwóch rundach zamiast tylko w R3.

R E K L A M A

Duże Stwory z domieszką kontroli

Po nerfie Xaviera Lemmensa i Pożogi Big Woodland wydaje się jeszcze silniejszy, a przecież przed patchem był w Tierze 1 w Snapshocie od Aretuzy. Tani i potężny deck, a do tego mało skomplikowany.

W tej talii nie ma żadnych skomplikowanych zagrań – gramy duże jednostki i kontrolujemy wojska rywala. Tak, ta wersja ma w sobie dużo kontroli i jednostki z Immune, dzięki czemu ciężej się na nią gra. Poniżej macie jeszcze zwykłą, agresywniejszą wersję, która idzie pełną parą w punkty i nie wykorzystuje tylu slotów na przejmowanie się boardem rywala. Wadą obu wersji jest brak miejsca na wiedźminów, a to = gorsza stabilność, ale to ogólna wada Gwinta w obecnej formie.

Duże Stwory

K E L T U L L I S

Talia bardziej na Memiczny Czwartek, ale dla przyznaję, że po patchu jest bardziej sensowna. Można ją nazwać zdeformowaną Zemstą, która ma więcej do powiedzenia w kwestii kontroli i kilka upierdliwych kart – wliczając Keltullisa, któremu możemy dać Niewrażliwość. Zabawa na Potyczkach przednia, polecam.


Nilfgaard

Swarm Żołnierzy

Czarni muszą szukać innego pomysłu na siebie po dużym nerfie RNG Odkrywki (słusznym zresztą). Ta lista, koncentrująca się na tworzeniu Niewolniczych Piechot w najbardziej efektywny sposób jest naprawdę spoko. Może korzystać z wieśków, Calveit to tak naprawdę dodatkowa karta w naszym arsenale, a deck wymagający w pilotażu nie jest.

Wieśki

Od pierwszych dni po premierze Homecoming, deck nilfgaardzkich wiedźminów jest solidną opcją do ladderowania – po patchu nic się w tej materii nie zmienia. Wielofunkcyjny toolbox, tempo, Ciri z buffem od Vesemira ma 6 jak przed nerfem i zakręcone zagrania z Letho – spodoba się to wielu Gwintownikom! Cena w skrawkach może odstraszać, ale mimo to polecam!

Mill

„Millu nie będzie już w Gwincie” – tak zapewniał nas na forum w jednym z przecieków Pavko Gale. Nic z tego – ten deck chyba nigdy Gwinta nie opuści, ciągoty designerów kart do tego typu talii są chyba za duże… Mniejsza o to. Ta wersja Millu jest jedną z bardziej optymalnych i jeśli lubicie karać Skellige za zbyt duży dociąg kart, to lepszego decku do tego celu nie znajdziecie. Na inne frakcje rzadko kiedy uda się opróżnić talię oponenta do zera, ale nawet bez tego mamy kilka opcji na efektywne CA z wykorzystaniem Isbel, Stregobora czy – w skrajnych przypadkach – Vilgefortza, paląc dużego kabana przeciwnika za friko.

Talii nie polecam początkującym, ani lubiącym proste rozwiązania. Mill wymaga dozy ogrania i pewnych umiejętności przewidywania. Sprawdzi się tylko w odpowiednich rękach.

Taktyczny Uzurpator

Spolszczona nazwa tej talii to czysty oksymoron. No bo jak talia, która gra herosa bez własnej umiejętności może być nastawiona pod jakąś taktykę? Nie o to w niej chodzi. Ta lista korzysta z puli kart z kategorii Taktyka, aby wykorzystać silne efekty Skellena i Menno do stworzenia sobie przewagi. Do tego dochodzi pakiet kontrolnych brązowych jednostek i kilka upierdliwych goldów. Deck wymaga jeszcze szlifów, ale wygląda obiecująco.


Skellige

Wojownicy

Hemdall spóźnił się na imprezę premierową Gwinta, ale wpadł w grudniu, by znacznie wzmocnić Eista i jego dzielnych wojów Skellige. Podczas testów grałem na niego wiele razy i stał się dość popularny w ostatnich dniach. Testując go, jeszcze bardziej doceniłem jego siłę. Jutta ze Zwierciadłem, która może zostać wskrzeszona wielokrotnie i wykorzystana jako pocisk dla Hjalmara robi wyśmienitą robotę (nie sądziłem, że kiedykolwiek napiszę jakiś komplement o tej karcie!), a stabilność paczki pod odrzucanie i dobieranie czyni tę talię jedną z najbardziej wartościowych. Hemdall z reguły jest łatwy do zdjęcia, ale jeśli przeżyje i zagramy Hjalmara, to dzieją się cuda. Polecam każdemu fanowi Wyspiarzy!

Bestie z Treserami

Przyznaję się, że testowałem nieco inną listę, ale ta zaintrygowała mnie bardziej (testowaną macie pod tą pierwszą). Ten archetyp to nic innego jak Odrzucanie, koncentrujące się na zapełnieniu grobu miśkami, co wzmacnia buffy od Treserów. Ich wzmocnienia spokojnie dochodzą do 13-15 punktów. Deck jest bardzo mocny – nie gra Pożoga, umarł Xavier, misie mogą szaleć!

Co różni obie listy? Ta wyżej jest bardziej chciwa. Gra Atrapę, co daje nam dodatkowy buff od Tresera, gdy nasz deck jest pusty (a często przemielamy się do 0). Mamy tu też np. Krówkę, którą przemienimy z rzadka, ale jeśli nam się uda, to mamy duże value. Kambi może dać nam CA, jeśli zagramy je w R3, być może pozbawiając rywala ważnej karty.

Bardziej polecam listę numer dwa – ograłem ją i sprawdzała się dobrze. Pierwszą gra sam Shinmiri2, więc też jest godna polecenia, tyle że bardziej eksperymentalna w moim odczuciu. Pograjcie i oceńcie, którą gra Wam się lepiej!


Top.. Rębacze

Rębacze to dobry, solidny deck – ale na długą rundę. W krótkiej, bez dostępu do comba Harald + Dagur jest ciężko, przez co zawsze należy wygrywać R1, aby nie dać się zbleedować w R2. Na pewno poniższa lista ostateczna nie jest i będzie w przyszłości udoskonalana, ale i teraz warto Rębaczami pograć, choć wymagają ogrania.


Królestwa Północy

Kontrolny Foltest

KP, które znowu coś odstaje w Gwincie, też oberwało w patchu. Na ten moment ciężko polecić tyle różnych archetypów dla KP co dla innych frakcji (wszystkie trzy decki grają pod Drauga, więc nie są zbyt różnorodne), ale zawsze coś się znajdzie. Kontrolny Foltest jest jedną z iteracji klasycznego Foltesta pod Rozkazy i Wzmocnienia. Spisuje mi się całkiem dobrze, ma kilka ciekawych kart i odpowiedzi na board rywala. Draug nie jest tutaj win conem zawsze i wszędzie, ale – jak to Draug – daje duże value w R3 z Foltestem przy odpowiedniej sytuacji na stole.

HUGEbert

Przed zmianami był to raczej deck-ciekawostka, ale teraz ma trochę większe szanse na zaistnienie, a do tego jest po prostu fajny! Oczywiście główną atrakcją jest tu Hubert Rejk, który wejdzie za dwucyfrową liczbę punktów, jeśli przeciwnik nie będzie miał removali na Ocvista czy czyszczenia pogody (ktoś gra na to kontrę?) na Smoczy Sen. Fajna do zabawy, czy do poważniejszego grania? Okaże się.

Upiorny Henselt

Henio może wyrosnąć na czołowego herosa w KP po nerfach – w pierwszych dniach widziałem dużo talii opartych na nim, które spisywały się co najmniej nieźle. Tutaj mamy listę pod Upiory. Do dyspozycji jest Draug, ale duże value może nam dać szczególnie Inferno Sabiny, które po zagraniu Drauga robi istną siekę po stronie przeciwnika. Deck ma potencjał, warto sprawdzić!


Scoia’tael

Krasnoludzki Handbuff

Działających Krasnali w HC jeszcze nie widziałem, jednak ta lista sprawiła, że zobaczyłem. Po nerfach może być mniej kontroli na ladderze, a więcej talii z dużymi jednostkami, co ulepsza wartość Sheldona, Króla Żebraków czy Gabora. Solidne podstawy w brązowych jednostkach i kilka silnych kart (Milva, Tasak) tworzą niebezpieczną mieszankę – dla przeciwnika oczywiście!

Przesuwanie

Przed zmianami Przesuwanie było dość mocne i po zmianach raczej się to nie zmieni. Build nie jest jeszcze ostateczny, ale ten jakoś przypadł mi do gustu (choć po testach zamieniłbym Wyrocznię, która jest OK jako blank 4 za 4, ale rzadko siada w +2). Można bez problemu ustawiać duże swingi ze Smoczego Snu, a talia bardzo dobrze się odchudza. Brakuje mi jednak Regisa, ale wampira ciężko tu wcisnąć z powodu kosztu werbunku. Listę polecam jako bazę pod dalsze korekty po ograniu, ale i sama w sobie sprawdza się OK.

Combo Sihil Aglais Franceska

Ostatnia talia w tym artykule. Nie bez powodu – od jej składu mogą co niektórych brać mdłości. Deck koncentruje się na maksymalnym wykorzystaniu Sihila do efektu kuli śnieżnej w długiej rundzie, aby w R3 wykończyć przeciwnika combem z Gromami i Aglais za przysłowiowy miliard punktów. Jeśli lubicie denerwować innych, to zdecydowanie lepszej talii do tego celu nie znajdziecie.

Źródła talii: Katalog GwentUp


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • dziuga

  z innej beczki. co obecnie robi ceallach? usuwa wszystkie statusy wszystkich jednostek? chodzi o usunięcie zablokowania, odporności?

 • krysu

  Akurat ciężko na ten moment napisać dobry artykuł o mecie, np tekst że KP jest znowu słabe jest nieaktualny, bo już wczoraj na streamach się słyszało że KP najlepsza frakcja, a w grze co chwilę grało się na Foltesta.

 • 185cm w Bicu

  najlepiej nie grac

 • PinMaj

  Git gwentup spoko.

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...