Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Hotfix!
Aktualizacje

Podsumowanie zmian wprowadzonych przez Hotfix!

Omówienie najważniejszych zmian z Hotfixa

Pierwszy artykuł od Trzy Kawki!

Tradycyjnie po każdym patchu Redzi wrzucają Hotfixa, aby wprowadzić balans pomiędzy frakcjami. Zaskoczeniem może być mała ilość zmian, którą dodał hotfix.


Iris

Iris jest dość ciekawą zmianą, ulepsza tylko 5 jednostek zamiast wszystkich, ale o 5 punktów zamiast 3. Nadal jest grywalna, zwłaszcza w potworach pod zemstę, ale również w krasnoludach pod wytrzymałość.

Trzej Obrońcy Mahakamu i Yarpen w połączeniu z Iris dają 45 punktów! Zawsze uważałem, że ma idealną synergię z Krową Czempionką i nadal tak jest, a grając Królestwami Północy, kto nie chciałby mieć Kłobuka lub Porońca na stole za 19 punktów na start ostatniej rundy (6 bazowej siły + 6 boosta za zemstę + 2 od Jaskra oraz + 5 od Iris)?


Scoia’tael

Krąg przywołań

Większość zmian ewidentnie ma na celu osłabienie elfów dodanie „Fatum” do Kręgu Przywołań uniemożliwi wskrzeszenie tej karty przez Eithnè.

Wiedzący

Usuwanie karty, którą wskrzesi Wiedzący skutkuje to tym, że elfy mogą pożegnać talię Spella’tael pod Trzęsienie Ziemi, skończył się over power w postaci Mniejszych Żywiołaków Ziemi.

R E K L A M A

Wiedzący nie będzie mógł również teraz spamować Gromem na krasnoludy. 3x Wiedzący + Atrapa na niego = 4x Grom z jednej karty, która jest na cmentarzu, teraz skończy się tylko na jednym wzmocnieniu.

Morenn

Również Morenn dostała osłabienie, w tym przypadku nie ma się raczej co martwić, ponieważ nadal blokuje ona użycie Medyków i Nowicjuszy z Vicovaro, Kapłanek Freyi oraz kluczowych kart w Nillfgardzie i Skellige.

Agitator Scoia’tael

Agitatora również dopadły zmiany, ale czy takie duże? Ta karta nadal tworzy losowego krasnoluda. Mahakamski Obrońca z 6 siły na tą i następną rundę, czy Mahakamski Pirotechnik wchodzący na stół za 5-14 siły wcale nie są złe.

Talia pod mulligan

Skoro całe Scoia’tael oberwało po tyłku zmiany nie mogły ominąć również talii pod mulligan. Skończyło się otwarcie z 12 siły za trzech Elfich Tancerzy Ostrzy, aczkolwiek 9 siły na stole bez straty karty nadal jest bardzo dobre.

Zmiany jakie dotknęły Oficerów Virhedd są chyba najbardziej dotkliwe dla tej talii, nie dość, że ich bazowa siła spadła o dwa punkty to boostują się o siłę bazową odrzuconej karty. Raczej nie powinni teraz przekraczać 13-17 siły bez boosta od Avangardy Virhedd.

Nadal będą świetnie współgrać z Ele’yasem wchodząc na stół za 13 siły jednocześnie szykując mocny finał rozgrywki.


Skellige

Weteran Klanu Tuirseach

Weteran Klanu Tuirseach aktywuje umiejętność weterana pozostałych jednostek. Czy tylko mi się zdarzyło przed Hotfixem, że ta jednostka ulepszała samą siebie i wszystkie karty z umiejętnością weterana? Zmiana raczej typowo kosmetyczna, ale potrzebna.

Drakkar Wielorybników

Drakkar Wielorybników również otrzymał niewielką zmianę, a zarazem jak dużą. Nie uważacie, że teraz ma genialną synergię z Kambim przeniesionym w pusty rząd? Według mnie to jest mała – WIELKA zmiana w tym Hotfixie i ta niepozorna brązowa karta będzie wkurzała wielu ludzi.

Zielarka

Zielarka teraz nie pada od byle Trzęsienia Ziemi, zagranie wytrzymałości na nasza jednostkę mijało się z celem gdy przeciwnik odpalał Trzęsienie ziemi i miał cztery punkty na kolejną rundę a my osłabioną jednostkę z wytrzymałością.

Topornicy Klanu Tuirseach

Topornicy Klanu Tuirseach otrzymali ulepszenie o jeden punkt dzięki czemu zarodniki im nie są straszne, ale czy ta karta będzie grywalna? Zwiększenie obrażeń zadawanych przez ukrytego w cieniu swej dawnej chwały Haralda Chromego z 1 do 2 punktów nadal niezbyt im pomoże. Zanim zbuduje się maszynkę do punktów pod boostowanie Toporników przeciwnik dawno zdąży spasować i zostawić nas ze stratą kart.

Nie wiem jak dla was, ale dla mnie deck Haralda pod toporników nadal jest za słaby aby konkurować z Henseltem, szpiegami Calveita czy discardami.

Kambi

Kambi wrócił do starych umiejętności, nadal można zabić kurczaka tak maglowanym dziś przeze mnie Trzęsieniem Ziemi, ale jak wyżej wspomniany Drakkar Wielorybników również się do tego nadaje.


Podsumowanie

Podsumowując:

 • Elfy dostały solidnie po tyłku, Spella’tael nadal będzie grane lecz raczej w taliach, gdzie ziemia nie będzie się tak trzęsła pod nogami.
 • Elifcki mulligan wymagał zmian, talie te nie będą aż tak przepakowane siłą i być może łatwiej je będzie kontrować.
 • Krasnoludy nadal są mocne a zmiana Iris daje do myślenia dla tej talii.
 • Skellige miewało wzloty i upadki, Harald Chromy z Topornikami Klanu Tuirseach nadal pozostają w tyle w porównaniu do pozostałych talii.
 • Zmiana Kambiego spowodowała… Jego kolejną zmianę i powrót do starych umiejętności. Niby niepozorna dla Skellige umiejętność szpiega a jaka duża różnica, przez odebranie „immunitetu” złotym kartom trzeba teraz grać umiejętnie tą kartą.
 • Dziwi brak zmian w pozostałych frakcjach, te które otrzymaliśmy teraz zapewne wywrócą do góry nogami zalążek mety, która powstawała.

Obecne zmiany jak najbardziej oceniłbym na plus, nie mają na celu faworyzowania poszczególnej frakcji a jedynie wyrównanie szans dla każdego niezależnie od tego, czym lubi grać, a przecież o to chodzi aby się zrelaksować i odpocząć przy ulubionej grze 🙂

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • redfren

  Mała ilość zmian + brak pozostałych frakcji… Wyczuwam kolejnego hotfixa na dniach 🙂

 • Mateusz Suchar

  Wielorybnicy kombią się z kambim… którego nikt nie gra. Iris z krasnoludami? Raczej Iris z NG pod szpiegów. Topornicy robią się dość mocni, co pokazał lifecoach na wczorajszym streamie. I ktoś gra w ogóle Eleyasa? o_O

 • Stary Wąż

  A dla lepszych graczy niespodzianka.
  Nareszcie.

 • Wolffe

  Topornicy słabsi od pozostałych? Pozostają w tyle ze pozostałymi taliami Skellige? No tak, Redrame wbił nimi top 1 na świecie przypadkowo? Jeśli dobrze dobierze się talię i nauczy nią grać, to jest się faworytem w każdym matchupie poza ST pod Krasnoludzkich Traperów, którzy boostują się gdy są zranieni. Żeby uwierzyć w Toporników, trzeba nimi tak na dobrą sprawę zagrać. Dobrze funkcjonuje tam też Iris – gra się 3 rozdarcia. Po zagraniu złotej pogody ludzie będą stackować jeden rząd, turę przed rozdarciem wrzuca się tam Iris i ma się darmowe 25 punktów, które w połączeniu z 2 Topornikami w tym rzędzie daje gigantyczny point swing po którym ze strony przeciwnika jest pas, albo esc+enter (jeśli to 3 runda). Na razie na Henselta mam WR 100%, więc nie widzę, w czym jest on lepszy.

 • Przemysław Błaszczyk

  Dla mnie Kambi może znaleźć miejsce w jakimś decku control . pogoda i niedźwiedzie dalej go zabijają od strzała co jest super . Silniejsze moim zdaniem niż było wcześniej tylko czy się przyjmie ..?

 • Sebastian Sarat

  Kambi w decku na Discarda gdzie na ręku masz Kapitana Piratów za 20-25 punktów, albo kapłanka i Harcowników w grobie za grubo ponad 20 punktów są idealną talią pod Kambiego 🙂
  Iris z Krasnoludami na przeniesienie punktów na kolejną turę. Jak szpiegami chcesz przenieść zboostowaną jednostkę na kolejną turę? O ile się nie mylę zboostowane karty na start tury wracają do siły bazowej.
  Toporników osobiście nie spotkałem od startu patcha, albo za mało gram albo na zbyt niskiej randze.

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...