Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Niewiele brakowało, aby Gwint nigdy się nie pojawił w Wiedźminie. Historia Gwinta!
Newsy

Niewiele brakowało, aby Gwint nigdy się nie pojawił w Wiedźminie. Historia Gwinta!

Jak powstał Gwint?

Ekipa GameSpot przeprowadziła wywiad z Rafałem Jakim, jednym z ojców Gwinta i podała go w formie 10-minutowego filmu. Warto obejrzeć, ponieważ Rafał porusza kilka ważnych kwestii, które z punktu widzenia graczy, są oczywiste i bezsensowne, ale z punktu widzenia dewelopera, to być albo nie być całego projektu!


Historia Gwinta

Etap: Gwint jako element Wiedźmina

 • Pierwsze efekty prac nad Gwintem, wcale nie były zadowalające, gra nie była interesująca i brakowało jej miodności.
 • Prezentacja przed członkiem zarządu zakończyła się tym, że Rafał i Damien Monnier – drugi z pomysłodawców Gwinta – dostali weekend na opracowanie prototypu, który będzie się bronił.
 • Wyzwaniem było przygotowanie rozwiązania, które uprości rozgrywkę, ale jej nie spłyci.
 • Druga prezentacja zakończyła się sukcesem. Dostali zielone światło, ale nie dostali wsparcia, ponieważ wszyscy byli zawaleni robotą związaną ze startem Wiedźmina. Dlatego musieli zainteresować innych członków studia, aby móc zrealizować swój plan.
 • Rafał i Damien wymyślili, że będą grać na korytarzu w siedzibie Redów kartami, które przygotowali do prezentacji. Zachwycając się nad rozgrywką, próbowali zainteresować kluczowe osoby, które były niezbędne do przeprowadzenia całego projektu. Wyobrażam to sobie 🙂
 • W ten sposób zbudowano team i tak się to wszystko zaczęło!

Etap: Gwint jako osobny projekt

 • W pierwszym dniu po premierze Wiedźmina, w 3 lub 4 recenzji, którą czytał Rafał, po stronie plusów gry pojawił się Gwint! Pomysłodawca natychmiast podzielił się tym z zarządem.
 • W ciągu następnego tygodnia CDPR dostało mnóstwo mail od fanów na temat Gwinta z prośbą o uczynienie z tej mini-gry osobnego projektu.
 • Rafał złożył prezentację do zarządu i dostał zgodę na mały zespół, który miał się zająć Gwintem jako osobną grą i przetestować, co z tego może wyjść.
 • I tak dotarliśmy, aż do nadchodzącego Homecoming 😉

Ta karta jest OP! Znerfcie ją! Nie znacie się!

Znamy to prawda? To właśnie mega ciekawy wątek w całej rozmowie. Rafał mówi o tym, że bez względu na ilość zaangażowanych osób, dział testowy, PTR, pro-graczy, którzy również angażowali się w sprawdzanie i testowanie Gwinta, zawsze znajdzie się ktoś, kto przechytrzy system. Wspomina o dzieciaku z Ukrainy, ale szczerze mówiąc, nie wiem o jaki exploit chodzi 🙂 Kojarzycie?

I odpowiedzią na to, nie jest szybkie znerfienie lub wycofanie karty z gry, tylko systemowe podejście, które daje szansę na uniknięcie podobnych wpadek w przyszłości.


Kampania Single player

Dla twórców Gwinta jest to ogromne wyzwanie, ponieważ trudno pogodzić to założenie z grą karcianą. Istnieją dwa podstawowe cele kampanii dla pojedynczego gracza:

R E K L A M A
 1. Ściągnąć do Gwinta graczy, którzy dobrze się bawili przy Wiedźminie i nawet jeśli zignorują multiplayer, to autorzy mają masę treści do wykorzystania w trybie solo. Historia Geralta się zakończyła, ale twórcy mają do dyspozycji ogrom innych postaci, o których można opowiedzieć w trybie single player. Co więcej, można osadzić historię w różnych miejscach i różnych czasach, co jeszcze bardziej rozszerza wachlarz opcji. Do tej pory nie było narzędzia, które mogłoby wykorzystać tak bogaty świat Wiedźmina. Teraz może nim się stać kampania w Gwincie.
 2. Zainteresować światem Wiedźmina i grą, osoby, które zaczęły od Gwinta, a wcześniej nie miały okazji grać w komputerowego RPG.

Wszystko na temat Wojny Krwi znajdziecie tutaj!

Wybaczcie, miało być krótko… Właśnie odpalam instalację W3… Ponownie 🙂


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...