Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Encyklopedia Wiedzy Gwinta #4 – jak rozwijać swoje umiejętności? [QUIZ!]
Poradniki

Encyklopedia Wiedzy Gwinta #4 – jak rozwijać swoje umiejętności? [QUIZ!]

Encyklopedia Wiedzy Gwinta


Witam! Częścią numer 4 otwieramy kurs dla średnio zaawansowanych! Na końcu tekstu znajdziecie specjalny quiz sprawdzający Waszą wiedzę, jaką nabyliście dotychczas!

W tej odsłonie EWG nauczę Was jak stawać się lepszym graczem – pokażę inne źródła wiedzy, miejsca, gdzie możecie uzyskać odpowiedzi na różne pytania (także dotyczące kolekcji) i nauczę Was analizować swoje porażki. Zapraszam!

Jeśli przegapiliście poprzednie części EWG, to znajdziecie je pod tymi linkami (EWG #1 – ekonomia i kolekcja, EWG #2 – tworzenie talii, EWG #3 – pole bitwy & błędy graczy).


Spis treści:

 1. Droga na skróty?
 2. Krok 1 – grać, popełniać błędy, analizować.
 3. Krok 2 – nauczyć się pasować i kalkulować.
 4. Krok 3 – trzymać nerwy na wodzy.
 5. Krok 4 – być na bieżąco z grą, metą.
 6. Polecane źródła wiedzy o Gwincie i kanały Twitch/Youtube.

Rozdział 4 – jak stawać się lepszym?

Droga na skróty?

Robienie postępów i nabywanie doświadczenia to nie taka prosta sprawa, jak się wielu graczom wydaje. Sama gra bez używania mózgu i za pomocą skopiowanych topowych talii z internetu absolutnie nie nauczy Cię wygrywać na najwyższym poziomie. Dopiero gdy staniesz się doświadczonym graczem, rozumiejącym prawa rządzące Gwintem, będziesz mógł śmiało sięgać po najpopularniejsze talie.

Droga na skróty (kupowanie miliona beczek za pieniądze), jest więc zupełnie nieopłacalna – wszystko możesz osiągnąć własnymi siłami, tyle że gra Ci nawet w tym pomaga, co zwiększa czerpanie radości z rozgrywania bitew i nie zniechęca wysokim progiem wejścia. Wystarczą dobre chęci (bo uwierz, nie trzeba tryhardować po kilka godzin dziennie, aby zdobyć Grandmastera*). Wykluczamy więc zasobność portfela jako klucz do stania się dobrym zawodnikiem.

*po skróceniu sezonów trochę się to zmieniło 🙁

R E K L A M A


Co więc uczyni mnie lepszym?

Pozwolę sobie rozdzielić cały ten wątek na kilka różnych nagłówków, ponieważ nie ma na to jednej, ścisłej receptury. Przygotowałem listę kroków, które pomogą Ci w dojściu do celu.


Krok numer 1 – grać, popełniać błędy, analizować.

Jeśli odblokowałeś rozgrywki rankingowe, to pewnie już masz za sobą kilka porażek i zwycięstw, może nawet doszedłeś do 16 rangi, jeśli grasz już dłużej. Jestem przekonany, że podczas pięcia się w górę na drabinie rankingowej popełniałeś wiele błędów, o których nawet nie miałeś pojęcia, a przegrały Ci grę. 

Na wyższym poziomie (od 20 rangi) takie missplaye będą kosztować Cię punkty, które na 3,8 – 4k mmr są cenniejsze niż poniżej tego progu. Dlatego należy zacząć zwracać uwagę na siebie i myśleć nad każdym zagraniem. (nie oznacza to, abyś zastanawiał się do ostatnich sekund nad ruchem).

Na niższych rangach z mojej perspektywy nie trzeba zbytnio zastanawiać się nad zagraniami – ja jestem jednakże graczem doświadczonym, więc mogę sobie na to pozwolić, bo rozumiem swoje błędy. Nauczyłem się tego dzięki analizie swoich gier z rankedów i potyczek. Gdy popełniałem jakiś błąd, po prostu go nie powtarzałem, kodując to sobie w głowie. Teraz nasuwa się pytanie – co jest tak naprawdę błędem, skąd mam to wiedzieć?

Na powyższe pytanie powinieneś znać odpowiedź, jeśli przeczytałeś poprzednie części Encyklopedii – jeśli poznasz karty, frakcje i strategie w grze dojdziesz do tego, jakie zagrania są nieodpowiednie. Przykład? Można przedstawić ich wiele np. niegranie wokół Pożogi przeciwko talii, która ją ma lub wykorzystywanie naszego win condition do wygrania 1 rundy.

Reasumując – analiza większości gier, nabycie wiedzy o kartach i najpopularniejszych taliach, a także koncentracja to lwia część Twojego sukcesu.


Krok numer 2 – nauczyć się pasować i kalkulować.

Bez tego ani rusz. Niejednokrotnie stykałem się z graczami, którzy przez złe obliczenie punktów z zagrania karty tracili przewagę w tym aspekcie, co doprowadziło ich do klęski. Dzieje się tak najczęściej w związku z przegranym coinflipem.

Osoba zagrywająca kartę jako druga ma gwarantowaną kartę przewagi przy ewentualnej porażce (jeśli przeciwnik nie wyrzuci szpiega oczywiście). W połączeniu z większym carryover od przeciwnika może z łatwością zablokować drypass, tym samym utrzyma się przewaga kart dla gracza ze zwycięskim rzutem monetą. Oznacza to ostatnie zagranie w meczu właśnie dla niego – daje to komfort w rzuceniu finishera w postaci np. Ciri: Erupcji Mocy lub Pożogi na wrogą jednostkę.

Powyższy wywód dobitnie obrazuje, że niepozorny rzut monetą ma duży wpływ na wynik. Owszem, istnieją talie, które są tak zbudowane, aby tę niekorzyść obrócić w zaletę, narzucając ogromne tempo. Nierzadko takie decki potrafią wygrać nawet 2-0. Są one jednak wybierane głównie na turnieje w związku z zasadą kontrolowanego coinflipu. Na ladderze nie jesteśmy w stanie wyrokować, który mecz zaczniemy jako pierwsi, a który jako drudzy.

Jak więc radzić sobie w sytuacji, kiedy moneta nam nie sprzyja? Nie być upartym na wygranie 1 rundy, wykorzystać ją na ustawienie carryover (jeśli je mamy) i odchudzenie talii. Nie należy zagrywać w niej najsilniejszych kart. Do tego należy uważać na zbyt dużą przewagę punktową oponenta, który może Cię spasować w najmniej oczekiwanym momencie. W mulliganie powinniśmy też starać się szukać dostępu do szpiega, aby mieć opcję na wyrównanie CA.

Nie oznacza to jednak, że wygrywając „monetkę” automatycznie wygrywamy też mecz. Musimy do maksimum wykorzystać lepszą pozycję i nie dopuścić, aby rozgrywka wymknęła się nam spod kontroli – blokować carryover, zawsze przebijać przeciwnika i likwidować pasywne jednostki.


Krok numer 3 – trzymać nerwy na wodzy.

Jak w każdej dziedzinie życia, największym wrogiem dla nas jesteśmy my sami i nasza psychika. Aby osiągnąć sukces należy przełamać te bariery i nauczyć się kontrolować samego siebie.

Jak radzić sobie ze wkurzeniem? Opisywałem to w poprzednim odcinku EWG – zostały tam wymienione w punktach proste sposoby, które pomogą Wam powrócić na ścieżkę spokoju wewnętrznego po serii dotkliwych porażek na drabince.


Krok 4 – bycie na bieżąco z metą, korzystanie ze źródeł wiedzy.

Jeśli postawiłeś już 3 kroki do przodu, to pora na ostatni – nauka poprzez czytanie i oglądanie gwintowego contentu. Polecę od siebie kilku twórców bądź strony internetowe (także anglojęzyczne), które pomogą Ci doskonalić swoją grę.


Kącik rozwojowy – kanały i strony, które warto odwiedzać:

Youtube & Twitch:

 • Gogol Gaming (YT, Twitch)- sympatyczny człowiek o dużej wiedzy – grał od niemalże początków Gwinta. Pokazuje talie, stara się artykułować każde swoje zagranie, choć nie stroni od missplayów. Dzięki niemu właśnie udało mi się polepszyć swoje umiejętności. Polecam!
 • Draagoon z Dol Blathanna (YT)- nie istnieje talia czy archetyp, którego by nie pokazał na swoim kanale. Ma smykałkę do tworzenia własnych, nietuzinkowych talii, a przy tym dysponuje sporą wiedzą o samym Gwincie. Nie jest to może gracz z top 100, ale czuć od niego pasję.
 • Azonh (YT, Twitch) – młody twórca, który nieraz osiągał 21 rangę i utrzymywał się w topce. Kombinuje z własnymi taliami, ale ogrywa też te z mety. Do jego sukcesów można też zaliczyć oficjalne komentowanie ostatniego GWENT Challengera (zapraszamy na naszą relację z 1 i 2 dnia tego turnieju) na którym pokazał swoją dużą wiedzę o grze.
 • Konsiu (YT) – nagrywa dość rzadko, lecz ma na swoim koncie wygrane z topowymi graczami na Pro Ladderze. Tłumaczy każde zagranie, omawia talie, bierze udział w turniejach TGI.
 • Pelikn (YT, Twitch) – prowadzi czołowy talk – show Gwintowy w Polsce – „Efekt Uboczny„. Ciekawi goście i dyskusje, polecam.
 • Ojciec Dwójki Dzieci (YT) – bardzo pozytywna osoba, zasłynął z bicia rekordów w „psuciu gry” dzięki czemu Gwint jest teraz bardziej zbalansowaną karcianką niż wcześniej.
 • Swim (YT, Twitch) – ciężko byłoby mi nie polecić tego gościa. Może nie jest jednym z najlepszych graczy, ale swoimi pomysłami na talie praktycznie w pojedynkę układa metagame. Na synergiach i combach zna się jak mało kto.
 • JoeSn0w (Twitch) – Top 40 na Pro Ladderze i Top 20 na zwykłym rankingu w obecnej chwili – to mówi samo za siebie. Po prostu świetny gracz.
 • Freddybabes (Twitch) – młody chłopak, który po prostu zniszczył poprzedniego GWENT Challengera, przegrywając tylko jedną rozgrywkę w całym turnieju! Pozytywnie nastawiony do innych, jego mecze powinno się pokazywać na wykładach o Gwincie, jeśli takowe by istniały.

Strony:

 • Gwint24 – 😀
 • GwentDB – główna strona z taliami i newsami/artykułami po angielsku.
 • Gwentify – poboczna strona z taliami, słynie ze swojego Card Pickera (pomoc przy wyborze kart z beczek, ale od dawna nieaktualizowany), na razie jednak mała aktywność.
 • Topdeck – elitarny kącik z którego nadają tuzy gwintowej społeczności – publikują Meta Snapshoty i opisy talii, które odzwierciedlają metę.
 • Team Aretuza – młoda strona angielskojęzyczna. Obszerne artykuły, świetne poradniki – zdecydowanie polecam.
 • Gwint Polska – Nieoficjalna grupa dla graczy – główne miejsce społeczności Gwinta.
 • Gwint Polska – beczki – tutaj zamieszczane są posty z pytaniami, co wybrać z beczki. Szybkie i konkretne odpowiedzi.
 • Karczma – nasza przytulna Karczma, w której śmiało możecie dyskutować i wymieniać się doświadczeniami o Gwincie.
 • GwentUp – najlepszy tracker do Gwinta, statystyki, raporty ze statystykami, historia meczów i wyniki – genialne narzędzie, które naprawdę warto mieć zainstalowane, nawet wyłączając sobie „ściągę” swojego decku.

Quiz!


Prośby Karczmarza

I jak znajdujecie najnowszy wpis w Karczmie? Co japę rozdziawia? Tak, do Ciebie mówię! Podjadłeś? Popiłeś? Dowiedziałeś się czegoś ciekawego? No! To bardzo dobrze, a teraz bądź tak miły i doceń starania starego Karczmarza dołączając do naszej wesołej kompanii! 

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • DvD

  „Która karta jest lepsza: Geralt czy Triss Merigold ?”
  Nie zgadzam się z poprawną odpowiedzią zasugerowaną przez autora. Jest to zależne od sytuacji. Triss jest może lepsza w większej liczbie przypadków, ale pytanie jest zadane o jednoznaczną odpowiedź: która jest lepsza.

  • orango orangon

   właśnie co np jeśli zaczyna się 3 tura gramy pierwsi a przeciwnik nie ma jednostek wtedy to tylko 10 punktów a geralt wszedł by za 15

   • DvD

    Lub jeśli jednostka przeciwnika ma pancerz powyżej czterech punktów, poniżej czterech punktów siły. Wtedy karta Geralta lepsza.

  • Granie Z Jajem

   „Która karta jest lepsza: Geralt czy Triss Merigold ?”
   Ludzie co wy piszecie? Zależy od sytuacji prawda, ALE to decydujemy PRZED grą wkładając albo jedną albo drugą do talii (bo chyba, że obie nam się tam mieszczą :P)!
   Poprawną odpowiedzią jest ta co więcej robi czyli Triss (i tu pojawia się prawda – gdzie 2 ludzi tam 3 zdania 😉 ).

   Pytanie: „Czy jeśli odrzucimy Harcownika Klanowego na cmentarz z ręki (bezpośrednio) to wskrzesi się i zmniejszy licznik Cerys ?” Można by trochę bardziej po polsku napisać bo ja się zastanawiałem jak można bezpośrednio kartę wyrzucić na cmentarz? Jak dla mnie taką karta jest karta co coś robi i sama ląduje na cmentarzu jak np tojad, runy etc… Harconik nie ląduje na cmentarzu po rzuceniu tylko najpierw na polu gry a potem (usunięty, koniec rundy etc) trafia na cmentarz…

   Pytanie: „Następująca sytuacja: Grasz Pożeraniem
   na KP, 1 runda, 4 do 3 kart, wygrałeś coinflip, masz kartę przewagi nad
   oponentem i carryover w postaci Barbegazi , rywal nie przebił Cię w ostatnim zagraniu, co robisz?”
   Jeżeli wybór odpowiedzi „wszystkie odpowiedzi są prawidłowe” jest tą słuszną to zaznaczając np 1 czy 2 czy 3 odpowiedź jest dobrą decyzją bo można podjąć tylko 1 decyzję w ciągu gry 😀 tak tylko się czepiam 😉

   Ogólnie fajny quiz, jednak to wszystko zależy od człowieka co uważa za słuszne aby w danej chwili zrobić…

   • speedor123

    Z harcownikiem chodzi o nową mechanikę która dodali w ostatniej aktualizacji że po przeciągnięciu karty na cmentarz możesz po prostu ją odrzucić co przydaje się w sytuacjach gdzie np mamy pożogę w siebie a na stronie przeciwnika jest pogoda więc lepiej odrzucić ją z ręki bez zagrywania żeby pogoda się striggerowała niż po prostu spasować

    • Granie Z Jajem

     hmm to nie znam jeszcze tej zagrywki. dzięki za info 🙂

   • orango orangon

    3 tura masz dekret na ręce zaczynasz pierwszy przeciwnik nie ma jednostek w tali masz triss i geralta co wybierasz

    • Granie Z Jajem

     Odpowiem pytaniem na pytanie. Masz 1 wolne miejsce w złotych kartach co wybierasz Geralta czy Triss? ;>

     • orango orangon

      patrzę na resztę talii jeśli nie mam jednostek które można zagrać bez innych kart to geralt jak mało kontroli to triss.

 • Michał Wyrwas

  W quizie jest kilka błędów
  – w pyt „Za co odpowiada umiejętność Załogi w Gwincie?” odpowiedź powinna być że uruchamia obsadzenie u maszyn zagranych obok jednostki z załogą bo jedyną jednostką z załoga która daje bonus punktowy jest inżynier oblężniczy a kładąc balistę obok np. Henselta nie wzmocni się przy tym
  – w pyt „Która karta jest lepsza: Geralt czy Triss Merigold” poprawną odpowiedzią powinno być „zależy od sytuacji” bo taj jak już było pisane niżej, gdy przeciwnik nie ma jednostek Triss wejdzie za 10 pkt albo co gorsza będziemy zmuszeni do strzelenia w naszą jednostkę i wejdzie za tylko 5pktów
  – w pyt „Sytuacja: Przegrałeś kilka gier z rzędu, spadłeś z 4400 na 4200, próbujesz różnymi taliami, ale nie wychodzi – co robisz?” tak na prawdę każda z wymienionych odpowiedzi mogła by być poprawna, zależy to od nastawienia danej osoby
  No i jeszcze w pyt „Czy pozbywanie się WSZYSTKICH kart z frakcji, którą nie będziemy grali jest dobrym pomysłem?” w pierwszej odpowiedzi scoia’tael jest trochę nie na miejscu z racji obecnie na ladderze gra się tylko scoia

 • Mateusz Byliński

  Dziękuję Wam za feedback, poprawiłem Quiz.

  • Majroneri

   Mateusz, świetne artykuły, mi osobiście bardzo pomogły, dzięki nim, znacznie poprawiłem swoje wyniki. Wielkie dzięki i tak trzymaj!

 • Strzelec Bartek

  W pytaniu „Grasz Pożeraniem na KP, 1 runda, 4 do 4 kart, wygrałeś coinflip, masz kartę przewagi” jest błąd. To w końcu jest przewaga kart czy nie? Bo jeśli chodzi o pół karty to to zostało już wyjaśnione przy coinflipie.

 • Jan Kozłowski

  No nie dlaczego nie ma Ecuros w polecanych kanałach?

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...