Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Encyklopedia Wiedzy Gwinta #2 – tworzenie talii (Aktualizacja!)
Poradniki

Encyklopedia Wiedzy Gwinta #2 – tworzenie talii (Aktualizacja!)

Encyklopedia Wiedzy Gwinta


Aktualizacja, co się zmieniło?

 • Zaktualizowano tekst.

Czas na kolejną część Encyklopedii Wiedzy Gwinta! Dzisiaj przedstawię jak zbudować swoją podstawową talię – nieosiągnięcie nią może spektakularnych sukcesów, ale dzięki temu, że przyjrzycie się, jak powstaje, posiądziecie wiedzę o podstawowych kartach i ich możliwościach! Zapraszam!

Jeśli jeszcze nie sprawdziliście części wprowadzającej to macie ją tutaj.


Spis treści:

 1. Frakcje.
 2. Dowódca.
 3. Karty złote.
 4. Karty srebrne.
 5. Karty brązowe.
 6. Końcówka.
 7. Czynniki kształtujące talię.

Rozdział 2 – tworzenie talii

Frakcje, czyli kim grać?

W Gwincie mamy 5 różnych frakcji z własną pulą kart (Potwory, Nilfgaard, Królestwa Północy, Scoia’tael i Skellige) + uniwersalne karty neutralne, które mogą zostać wykorzystane w każdej z wyżej wymienionych stron konfliktu.

Talię składamy, uprzednio wybierając frakcję i lidera (dla każdej z nich istnieje czterech różnych przywódców, choć Potwory mają ich aż pięciu). Macie na razie tylko jednego dowódcę do każdej frakcji, ale będziecie mogli zdobyć (prawie) wszystkich, jednak o tym później. Każdy dowódca pasuje pod dany styl gry i taktykę. Spróbujmy stworzyć talię.

Na początek wybierzemy Północne Królestwa i jako lidera oczywiście poczciwego króla Foltesta. Przejdźmy do struktury talii. W jednej musimy mieć co najmniej 25 kart, ale nie możemy przekroczyć liczby 40 (głównie nie gra się więcej niż 25, ale istnieją takie talie, które grają ich nawet ponad 30!).

Limit kart złotych i srebrnych to kolejno 4 i 6. Nie możemy mieć ponadto dwóch tych samych złotych lub srebrnych kart w talii! W przypadku brązowych nie ma aż takich limitów, poza ograniczeniem egzemplarzy danej brązowej karty do maksymalnie trzech.

R E K L A M A

Wskazówka: Każda z frakcji ma przypisane swoje oryginalne archetypy. Aby talia oparta na jednej strategii działała, wykorzystuje się wszystkie współgrające z nią karty. Istnieją jednak kombinacje hybrydowe, łączące w sobie do nawet czterech różnych archetypów! Takie talie są najtrudniejsze do grania, ale są przez to bardziej zaskakujące dla przeciwnika.


Karty

Dowódca – zwierzchnik sił zbrojnych

Wskazówka: Warto na początek pousuwać wszystkie talie podstawowe. Ze swojego doświadczenia wiem, że budując talię od zera i obcując z dodawanymi własnoręcznie kartami do decku szybciej chłoniemy wiedzę o synergiach i ogólnym działaniu kart.

Na starcie przyjrzyjmy się liderowi. Foltest ma 5 punktów siły i umiejętność wzmocnienia wszystkich lojalnych jednostek gdziekolwiek są o 1. Dobrze sprawdzi się więc jako przywódca dla większości strategii, ponieważ jego działanie jest dość uniwersalne, choć Foltest w rankingach popularności nie przoduje.

Kart liderów jest oczywiście więcej, a każdy z nich wpasowuje się w inny styl gry i taktykę opartą wokół kart z nim współdziałających. Nie wyklucza to jednak całkowicie mieszania tych stylów lub grania z danym zwierzchnikiem w zupełnie innym archetypie niż zwykle.

Dajmy na to Dagon pasuje charakterologicznie do strategii mającej zasypać przeciwnika efektami pogodowymi i małymi jednostkami, które później są wzmacniane obszarowo. Nie wyklucza go to jednak z talii opartej na Pożeraniu (do której naturalnie bardziej pasuje Królowa Krabopająków).

Łącząc różne pomysły na rozgrywanie bitew, możemy stworzyć talię hybrydową. O takich jednak pomówimy kiedy indziej! Zajmijmy się budową talii!


Złote – najważniejsze karty?

 • Geralt – ma 15 punktów siły i nic poza tym. Całkiem przyzwoicie, lecz nie jest to szczyt marzeń. Nie mamy jednak nic lepszego, więc Rzeźnika z Blaviken oczywiście umieścimy w naszej talii.
 • Triss Merigold  – może wejść za podobną liczbę punktów co Geralt, lecz jest w stanie zabić ważną jednostkę rywala z 5 siły. Istnieją lepsze karty likwidujące wrogów, ale niech będzie.
 • Dekret Królewski – wydaje się słaby, lecz pełni ważną funkcję – daje dostęp do innej złotej jednostki i wzmacnia ją o 2. Ponadto oczyszcza nam talię, co jest niesłychanie ważne.
 • Priscilla – wchodzi przy najlepszym układzie stołu za 18 punktów. Przydatna do domknięcia rundy.

Wskazówka: Karty zadające obrażenia mogące zabić wrogie jednostki są szczególnie pomocne – likwidują w zarodku zagrożenie ze strony pasywnych wrogów, jak i nie pozwalają na zbudowanie znacznej przewagi w punktach. Takie karty są nazywane kontrolnymi. Warto ich używać na jednostki pasywnie rosnące (np. Starożytny Mglak )


Srebrne – karty, które scalają talię

 • Płotka – niepozorny konik, który jest wyśmienitym fillerem do każdej talii. Dodaje 4 punkty do zagrania złotej karty (co sprawia, że np. Geralt wchodzi za 19 punktów), odchudza talię, a ponadto zapewnia ciało do wzmocnienia Rogiem lub Priscillą.
 • Dethmold – czyściciel wszelkich Zagrożeń. Czasem przydaje się do usunięcia kłopotliwej jednostki ze swoim Piorunem Alzura.
 • Trollolo – duża jednostka z pancerzem. Nie mamy brązowych sojuszników, którzy współdziałają z punktami pancerza, ale mimo wszystko skalny troll jest stabilniejszy od Dudu (co nie oznacza, że nie możecie go tutaj wrzucić).
 • Jad Mantikory – dobry removal za 13. Dość często można zrobić z niego użytek, eliminując psujących nam szyki przeciwników.
 • Róg Dowódcy  – dobrze współgra z małymi jednostkami, stanowi niezłe zagranie w tempo za 15 punktów.
 •  Vaedermakar – karta kontrolna, Dethmold na sterydach, z tym że nie ma Czystego Nieba. Tak Mróz jak i Mgła przydają się na długie rundy, zaś Piorun jeszcze zwiększa nasz wachlarz opcji kontroli stołu.
 • Dudu  – kopiuje on siłę wybranego wroga. Odpowiednio zagrany jest w stanie nadrobić sporo punktów. Ja jednak zdecydowałem się go nie umieszczać w talii, ale jw. napisałem – możecie go grać wedle uznania.

Wskazówka: Wybór kart srebrnych w większości talii jest cięższy od wyboru złotych. Zapewniają one znakomitą elastyczność i bardzo często obsada tych sześciu miejsc sprawia ogromny ból głowy!


Brązowe – nasze oddziały!

Przyszła pora na najważniejsze – dobór brązowych części składniowych talii. Tutaj sprawa zaczyna się komplikować, ponieważ musimy zdecydować, jak chcemy grać.

Wskazówka: Stworzenie sobie dużej przewagi nad przeciwnikiem prowadzi do czegoś bardziej istotnego – mianowicie do supremacji pod względem ilości kart na ręce. Ten, kto ma ich większą ilość, zazwyczaj ma zdecydowanie wyższe szanse na zwycięstwo w meczu. Konkluzja – im więcej masz punktów przewagi, tym więcej przeciwnik będzie musiał wyłożyć kart z ręki, aby wygrać, bądź zmarnować swoje najmocniejsze zagrania. 


Efekt końcowy – tadam!

Tak wygląda talia, wiele nie różni się od startowej, ale już wiesz jakie zadania mają poszczególne karty:

Nie jest to deck, którym wbijesz 21 rangę. Nie jest to deck, którym będziesz seryjnie wygrywać nawet na niskim poziomie – jest to po prostu talia przejściowa, którą dobijesz spokojnie 10 poziom. Jeśli dostaniesz jakiekolwiek przydatne karty złote, srebrne czy brązowe z beczek, to automatycznie uzupełniaj nimi tą talię.


A co z taliami do innych frakcji? Screeny przedstawiające te decki znajdują się poniżej:

Potwory


 

Scoia’tael


Nilfgaard


Skellige


Jeszcze pokrótce wymienię wszystkie czynniki, którymi powinnieneś się kierować przy tworzeniu talii. Przyda Ci się na przyszłość, gdy zdobędziesz lepsze karty:

 • Synergie pomiędzy brązowymi jednostkami, a w miarę możliwości również srebrnymi i złotymi,
 • Posiadanie jednego lub więcej zagrań dających kilkanaście punktów (powerplay),
 • Odpowiednia stabilność, czyli łatwość w opróżnianiu talii z kart, aby Twoje dobory kart między rundami były optymalne,
 • Implementacja kontr na najczęściej spotykane decki przeciwników (techy),
 • Skuteczne zagrania kończące, które sprawdzą się na talie przeciwnika (win condition)
 • Pomysł!

Wskazówka: Wszystkie frakcje mają co najmniej po jednej, mocnej talii opartej na jakimś archetypie. Możesz więc śmiało wybierać karty z beczek do Twojej ulubionej, jednak miej na uwadze, że neutralne wrzucisz do każdej! Na starcie karty bez frakcyjnego przypisania dają ogromne wzmocnienie, ponieważ nie trzeba ograniczać się tylko do jednej ze stron konfliktu.

Wskazówka2: Jeśli zapoznasz się z metą w Gwincie i któreś talie Ci się spodoba, to warto właśnie pod nie wybierać karty z beczek. Oszczędzisz mnóstwo skrawków i masz pewność, że karty które wybierzesz, posłużą Ci na długo!


Wyzwania

WAŻNE: Weź się za wykonanie wszystkich dostępnych Wyzwań! W ten sposób lepiej będziecie rozumieć treść kolejnej odsłony poradnika i przy okazji zaznajomisz się z grą. Dodatkowo odblokujesz dwóch dodatkowych dowódców dla każdej z frakcji! Nie powinno Ci to zająć więcej niż 3 godziny. Do boju!

Ps. Te wyzwania są banalnie proste i słabo zaprojektowane, ale warto przez nie przebrnąć z ww. powodów. Poza tym, level bardzo szybko idzie w górę, więc szybko zyskasz nagrody i przepustkę do rozgrywek rankingowych!


W następnej publikacji przestudiujemy jak odpowiednio rozstawiać jednostki na polu bitwy, aby wykorzystać ich pełny potencjał. Z pozoru błahe ustawianie sojuszników w jednym z trzech rzędów ma istotne znaczenie, ale o tym już w kolejnym tekście! Do następnego!


Prośby Karczmarza

Jeśli lubisz czytać artykuły i informacje na Gwint24.pl to proszę daj temu wyraz i polub nas na FB oraz daj subskrypcję portalu – ikonka dzwonka w prawym, dolnym rogu – lub akceptacja informacji o wysyłaniu powiadomień na przeglądarkę, gdy dodamy coś nowego!

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • Koval

  „Macie na razie tylko jednego dowódcę do każdej frakcji, ale będziecie mogli zdobyć wszystkich, jednak o tym później.” Zacząłem grać dopiero od tej aktualizacji, można odblokować więcej niż po jednym dodatkowym dowódcy? Jak? Gdzie szukać niskobudżetowych decków… Jak na razie wydaje się, że ta gra bez włożenia konkretnych pieniędzy w beczki jest bardzo trudna dla nowych graczy (mało kart podstawowych, z których można budować grywalne decki…)

  • Mateusz Byliński

   Tak, można odblokować dodatkowych 2 dowódców dla każdej z frakcji. Budget decki będą na stronie w przeciągu kilkunastu dni 😉

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...