Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Eksperymenty z własnymi taliami?
Newsy Poradniki

Eksperymenty z własnymi taliami?

Czy warto samemu tworzyć talie?

Z grami karcianymi jest tak, że zasad i możliwości zagrań nie można mnożyć w nieskończoność. Dlatego też większość pomysłów, a zwłaszcza tych dobrych, przy odrobinie wysiłku znajdziemy w internecie multum. Jeśli tak się zastanowić, to czy w ogóle warto wymyślać własne talie i stworzyć coś autorskiego?

Na pewno każdy gracz Gwinta miał okazję wejść na stronę z taliami: GwentDb, Gwentify, Gwentlemen, czy chociażby wchodził na naszą stronę, aby sprawdzić jakąś talię. Są tam przedstawiane najrozmaitsze wariacje dotyczące aktualnej mety i decki, którymi można dostać się nawet do pro laderu. Oczywiście, niektórzy próbują wojować swoimi taliami z różnymi skutkami.


Z czym wiążę się tworzenie decków?

Skupmy się więc na tworzeniu talii. Już wybierając jakiegoś dowódcę, musimy wiedzieć, jakie zadanie będzie on pełnił i które combo wspomoże. Nieważne czy to Skellige, Wiewiórki, czy nawet Potwory, ta zasada jest niezmienna.

Na przykład, jak przeciwnik gra Eredinem, to na 100% nie będziemy mieli do czynienia z Pożerką, to jest oczywiste. Chociaż ostatnio takie talie też można spotkać w trakcie wbijania rang.

Są też takie kart, które zawsze idą w parze np. Operator , który od razu pokazuje, na czym opieramy swoją talie i co jest jej atutem, ale równie trudnym do zbicia (no tak powinno chociaż być). Kolejny przykład, to chociażby Bran i Tojad na cmentarzu razem ze Strażą Królowej .

To są karty budujące talię, które zawsze idą w parze. Takich połączeń jest wiele, a w zależności od naszych upodobań do frakcji, lepiej można je zauważyć i wykorzystać.

R E K L A M A

Czemu tworzy się takie talie?

Pozostawmy jak na razie zasady budowania decków i skupmy się na tym, czemu niektórzy wolą tworzyć swoje eksperymentalne, amatorskie, bądź talie do trollowania. Zacznijmy od tego, że czasami taki Jaskier chce po prostu wypowiedzieć swoje znamienne słowa: co, ale jak to?

Gracze uwielbiają łamać reguły i zaskoczyć przeciwnika. Takiego Ukrytego Pogodynkę nikt się nie spodziewa, a tak przynajmniej obydwaj gracze się pośmieją z czegoś niespotykanego.

Satysfakcja z gry też jest ważna. Kiedy się czasami zabawimy kartami pod spam Bogu ducha winną „Krasulą Rekordzistką”, to niebywale się ucieszymy, gdy nam combo wyjdzie. Gorzej, jeśli się nie uda, ale też jest ciekawie, a co najważniejsze zabawnie.

Ostatnio trudno spotkać takie talie, które sprawiały, że gra robiła się momentami śmieszna, aż chciało się do niej wracać. Najprawdopodobniej to jest właśnie przyczyną tworzenia własnych talii.


Czy coś jest w Gwincie złe?

Problemem Gwinta w pewien sposób jest meta, która sprawia, że gra robi się monotonna. W kółko gra się tymi samymi deckami, a takich samych przeciwników spotykamy od mniej więcej dwóch tygodni po wprowadzeniu patcha.

Dla niektórych ten zarzut może się wydawać śmieszny, bo jakby nie patrzeć, meta jest praktycznie w każdej grze karcianej i moba. Aczkolwiek część graczy odeszło z Gwinta z powodu powtarzalności, bądź z braku pomysłu na urozmaicenie sobie rozgrywki.

Na szczęście Redsi znaleźli w końcu sposób na to i wprowadzili eventy, dzięki którym można coś wygrać, czy to złoto, czy obramówki. W Karczmie można już znaleźć doniesienia o nowych kartach, a w tym również i o dodatkowych dowódcach.

Już niedługo wyjdzie kampania dla jednego gracza i w ten sposób tworzenie własnych talii nie będzie jedynym sposobem na urozmaicanie sobie rozgrywki. Co nie zmienia faktu, że wymyślanie nowych zagrań wciąż potrafi trzymać przy Gwincie graczy.

Dzięki tworzeniu własnych talii, lepiej możemy zrozumieć zasady gry i dostarcza to nam więcej rozrywki, a przecież nikt nie każe testować ich na rankedach. Na początku prawdopodobnie nie będzie ogromnych sukcesów, ale jak to się mówi: Człowiek uczy się na błędach.


Prośby Karczmarza

Jeśli lubisz czytać artykuły i informacje na Gwint24.pl to proszę daj temu wyraz i polub nas na FB oraz daj subskrypcję portalu – ikonka dzwonka w prawym, dolnym rogu – lub akceptacja informacji o wysyłaniu powiadomień na przeglądarkę, gdy dodamy coś nowego!

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • maurize

  Wczoraj był ciekawy artykuł o nowych kartach i zniknął. Co się z nim stało? Redzi zablokowali? ;)))))

  • Tomasz Gajos

   Pewności nie mam ale może ogarnęli, że pomylili się co do umiejętności niektórych kart(np. myśleli, że Isengrim daje dowolną kartę) i postanowili wycofać artykuł aby jeszcze raz przemyśleć te karty i ocenić je na nowo.

   • speedor123

    Jest dokładnie tak jak piszesz, artykuł był pisany przez osobę która widziała te karty tylko i wyłącznie na stronie (nie oglądała streama redów) przez co wkradło się dużo niedomówień i połowa tekstu była niezgodna z prawdą więc stwierdzili że lepiej usunąć

  • Mateusz Byliński
   • Tomasz Gajos

    @mateuszbyliski:disqus Nie. Zrobili artykuł oceniający opublikowane karty ale go usunęli.

    • Hmmm… Dziwne, zapytam o niego 😉

    • Będzie opublikowany z powrotem niedługo tylko musi przejść korektę 😉

  • Ganisz

   Miał sporo błędów, wrócił do poprawki. Będzie dziś.

 • Tomek Glu

  Ja uwielbiam twrzyć własne decki, które oprócz trollowania mają przynajmniej 65% na renkedach. Raczej nie nadają się na gwentdb ( za długi bym musial pisać tutorial), ale dają niesamowitą frajdę z grania. Ostatnio o 3 w nocy leżąc w łużku wpadłem na ciekawy pomysł i potem o 4 rano siedziałem przed gwintem zamiast spać 😉

 • MC

  Wydaje mi sie ze w tym patchu brak różnorodności na laderze jest mniejszym problemem. (Kazda frakcja posiada 1/2 dobre decki)
  Jesli chodzi o tworzenie wlasnych deckow: z czasem dobry gracz dojdzie do podobnych wnioskow co tworca top decku na Gwentdb. Liczba dobrych kart i ich kombinacji jest ograniczona i ciezko stwiwrdzic czy ktos skopiowal deck 1:1 czy spędził na jego tworzeniu kilkanaście godzin. Strony takie jak gwentdb uwazam za swietne narzedzie czy to dla tworcow czy dla graczy ktorzy nie moga tyle czasu poswiecic na gwinta.

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...