Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » Blacklisting w Gwincie, czyli rzecz o odrzucaniu kart! Ważna mechanika!
Poradniki

Blacklisting w Gwincie, czyli rzecz o odrzucaniu kart! Ważna mechanika!

Czym jest blacklisting w Gwincie?

W ramach odświeżania poradników z CBT – Blacklisting przy mulliganie – każdy gracz musi to wiedzieć!

Blacklisting w Gwincie to mechanika, która pojawia się przy mulliganie, czyli wymianie kart. Gdy zaczynamy partię w Gwinta, to widzimy wszystkie 10 kart, które dobraliśmy na początku i mamy możliwość wymiany trzech z nich, to właśnie ww. mulligan. Analogiczna sytuacja ma miejsce przy umiejętności liderki Scoia’tael – Franceski.

Na czym polega tak zwany balcklisting, czyli w wolnym tłumaczeniu dodawanie kart na czarną listę? Oznacza to, że podczas mulligana odrzucając kartę dodajemy ją do czarnej listy, dzięki temu kopia tej karty nie może zostać dobrana podczas wymiany kart!

To niezwykle ważna mechanika, która pozwala nam odrzucić kopię kart, które nie są nam potrzebne i zwiększa szanse na dobranie kluczowych kart. Użyteczność tego rozwiązania wzrasta niepomiernie, gdy mamy w talii karty typu:

 • Jeźdźcy Dzikiego Gonu
 • Piraci z klanu Dimun

Oczywistym faktem jest to, że nie chcemy mieć na ręce startowej dwóch jeźdźców czy dwóch piratów. Dlatego przy mulliganie, należy pamiętać, że zaczynamy właśnie od tej karty! Ponieważ to spowoduje, że zadziała blacklisting i nie dostaniemy kolejnego jeźdźca lub pirata!


Przykład zastosowania

Dostaliśmy na rękę:

R E K L A M A
 • 2 x Jeździec Dzikiego Gonu, 2 x Mglak, Wiedźmę, Piorun, Avallac’h, Starożytny Mglak i Nithral i Wojownik Dzikiego Gonu.

Jasne, że nadmiar Jeźdźców i Mglaków to porażka i chcemy się ich pozbyć, żeby uzyskać w to miejsce bardziej istotne karty.

 1. Wymieniając Jeźdźca, gwarantujemy sobie, że nie dostaniemy w to miejsce 3 Jeźdźca z talii, ale niestety mamy nadal szansę na Mglaka, czyli Jeździec jest na czarnej liście [blacklisting]
 2. Następnie wywalamy Mglaka, to oznacza, że już dwie karty są na czarnej liście – Mglak i Jeździec i z pewnością ich nie dostaniemy (o ile nie dostaliśmy Mglaka w kroku 1)
 3. Wymieniamy 3 kartę ze spokojną głową wiedząc, że nie dostaniemy Mglaka lub Jeźdźca. Oczywiście może dojść nam druga Wiedźma, ale to już nazywa się pech!
 • Wspominając o Wiedźmach czy Wiedźminach, system traktuje je jako osobne karty, czyli blacklisting w Gwincie na nie nie działa.
 • Mulligan za pomocą Franceski działa na tych samych zasadach.

Okiem Karczmarza

Mówiąc szczerze długo nie znałem tej mechaniki i nie rozumiałem na czym polega blacklisting w Gwincie. I jestem przekonany, że wielu graczy, nawet doświadczonych nie zdaje sobie sprawy z tego rozwiązania. Stąd pomysł na ten materiał.

Dodatkowo obala to pewien mit, że jak już mamy dobrą rękę po dwóch wymianach, to należy odrzucić 3 wymianę, bo dojdzie nam jakaś słaba karta. Oczywiście, tak może się zdarzyć, ale znając skład swojej talii oraz mechanikę blacklisting jesteśmy w stanie uniknąć takiego zagrożenia w większości przypadków.


Więcej materiałów o Blacklisting

R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • Człowiek Iluzja

  Witam. To pozwole sobie zaprotestowac (albo po prostu musze sie przyznac ze czegos nie zczailem). Otoz mialem sytuacje. Talia z rzedem ataku niemal identyczna. W pierwszym rzucie na start dostaje 2 jezdzcow plus tam inne karty, ok jezdzca wymieniam – przyszedl np. starozytny mglak super. Konczymy pierwsza runde, dociagamy karty i pierwsza karta ktora sie do mnie dolacza to wlasnie jest jedziec wczesniej odrzucony i wtf? druga jakas tam inna, ale to juz nie istotne

  • Ganisz

   Blacklisting działa na mulligan, nie na dobieranie. Stąd może cię uchronić przed dobraniem na początku 2 jeźdźca, ale w R2 możesz go normalnie dostać. To zawsze jest ryzyko jak z Wiedźmami, jak nie zdecydujesz się na ich zagranie w R1, to musisz się liczyć z ryzykiem, że dojdzie w R2.

 • Piotr Popielewicz

  Ten cały blacklisting, to pic na wodę. Zdarza się (choć są to przypadki rzadkie), że gra wylosuje nam kartę, którą odrzucimy. Co prawda nie dokładnie ten sam egzemplarz, ale tą samą karte. Przykładowo, mamy w talii trzy Nekkery. Gra się rozpoczyna, wywalamy Nekkera, i dochodzi nam Nekker. Osobiście tego doświadczyłem, choć zdarza się to naprawdę bardzo rzadko, bo mi zdarzyło się bodaj trzy razy na jakieś dziewięćdziesiąt godzin gry.
  Poza tym wymienione karty bardzo często idą na wierzch talii, i dobieramy je i tak jako kolejne, więc system i tak jest zepsuty.

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...