Karczma na Discordzie Dołącz do naszej grupy na FB!
Strona główna » (Aktualizacja!) Aktualna meta w Gwincie – tierlista od Gwentelmenów – otwarte beta testy – grudzień 2017!
Newsy Talie

(Aktualizacja!) Aktualna meta w Gwincie – tierlista od Gwentelmenów – otwarte beta testy – grudzień 2017!

Aktualna meta w Gwincie

Minęło już troszkę czasu od wprowadzenia do gry nowej aktualizacji i rozpoczęcia kolejnego sezonu rankingowego i w Pro Ladderze. Meta zdążyła się już wyklarować, o czym informuje nas najnowsze jej omówienie przez Gwentelmenów datowane na 04 grudnia 2017.

Będziemy aktualizować tierlistę, gdy pojawią się nowe publikacje o deckach na naszej stronie.

Aktualizacja:

 • Większość najważniejszych talii wraz z opisami już została dodana na Gwint24! Już niedługo pojawi się Przesuwanie Scoia’tael i Foltest na Wieżach i Trebuszach!
 • Zmiana miesiąca na grudzień – meta niewiele się zmieniła, więc uznałem, że nie ma sensu tworzyć kolejnego artykułu powielającego tierlistę!

Tier 1

Szpiedzy Emhyra

Odrzucanie Skellige

Tier 2

Foltest z Wieżami i Trebuszami

Spell’tael

Przesuwanie Scoia’tael

Weterani Skellige

Pożeranie Potwory

Przeklęci Brana

Kontrolny Eredin

Maszynowy Henselt

Hybrydowy Radowid

Pożeranie na dużych stworach

Tier 3

Handbuff Scoia’tael

Krasnoludy

Odkrywanie Nilfgaardu

Alchemiczny Nilfgaard

Topornicy

Osłabianie na Rębaczach

Spam Foltesta

Alchemiczne Scoia’tael

Najlepsze frakcje w obecnej mecie

 • Nilfgaard przeżywa swój najlepszy okres w otwartych beta testach za sprawą znakomitego Emhyra na szpiegach, który ze swoim deck thinningiem i pasywnymi punktami z Brygad Impera i ostrzałowi Egzekutorów tłamsi inne decki. Jest to zdecydowanie najmocniejsza talia Nilfgaardu. Poza tym Czarni mają nader ciekawą strategię opartą na kartach alchemicznych, a jej głównym źródłem punktów jest jedna z nowych kart – Mahakamski Dwójniak . W cieniu pozostaje jak zwykle odkrywanie, które po zmianie Zwiadowców nie jest w stanie się wybić ponad przeciętność.
 • Skellige mimo nerfa dla Odnowy i usunięcia jej synergii z Dorregarayem nadal ma się dobrze. Lekko zmodyfikowana wersja discardu nadal daje sobie radę na najwyższym poziomie. Bardzo dużym jak się okazuje wzmocnieniem dla Brana okazał się Tojad , który z miejsca stał się kluczową kartą buildu na odrzucanie. Do mety niespodziewanie zapukali przeklęci wzmocnieni o nową jednostkę Włóczniczkę Klanu Heymaey i wielofunkcyjnego Haralda Psia Gęba . W tierze 3 widzimy jeszcze całkiem solidne na obecną chwilę osłabianie i starych, ale nadal obecnych gdzieniegdzie Toporników . UPDATE: Pojawiło się niezwykle silne Skellige na Weteranach.
 • Scoia’tael zostało wyniesione do góry dzięki Mistrzyni Miecza , której brakowało dla strategii na wzmacnianie jednostek w ręce. Na sukces ewidentnie wpłynął także powrót do łask wzmocnionego Iorwetha . Przesuwanie i Spell’tael nadal mają zapewnione miejsce blisko czołówki ponieważ nie zostały w większy sposób osłabione. W dolnej części stawki uplasowały się jeszcze krasnoludy ulepszone o możliwość zagrania Barclaya Elsa dwukrotnie za sprawą Hattoriego .
 • Potwory wyraźnie osłabły po patchu. Dagon w końcu dał za wygraną i zniknął z czołówki (co ciekawe nie ma go nawet w najniższym tierze!). Eredin także nieco stracił na popularności, ale mimo wszystko jego kontrolny build nadal trzyma się wysoko. Najlepszą talią Potworów obecnie jest pożeranie na dawno nie widzianym Ukrytym. Wpływ na to z pewnością wywarł Oszluzg , który okazał się lepszą opcją na odchudzanie talii niż silnik oparty na Krabopająkach.
 • Królestwa Północy, mimo przecież nie tak dawnych nerfów pancerza zajęło kilka miejsc w tierliście za sprawą odpowiednio funkcjonujących talii. Najbardziej graną z nich jest z pewnością maszynowy Henselt o bardzo kontrolnym charakterze. Zaraz z nim plasuje się klasyczny Radowid z wysypującymi się jednostkami i maszynami. Nieco dalej mamy Swarm na Folteście korzystający w pełni z Maćka z Lisich Dołów , który wraz z Inżynierami Oblężniczymi wykręca kolosalne wartości. UPDATE: Nowy Foltest z Wieżami Oblężniczymi i Trebuszami stał się jedną z najlepszych talii.

Podsumowanie

Od poprzedniego patcha na pierwszy rzut oka nie zmieniło się zbyt wiele (poza absencją Dagona), ale warto nadmienić, że jesteśmy świadkami debiutu w tierliście nowych archetypów takich jak Alchemiczny Nilfgaard czy Przeklęci Skellige.

W czasie trwania rozgrywek rankingowych wyklarowały się takie nowe talie jak Weterani Skellige, Foltest na Wieżach Oblężniczych.


Prośby Karczmarza

Jeśli lubisz czytać artykuły i informacje na Gwint24.pl to proszę daj temu wyraz i polub nas na FB oraz daj subskrypcję portalu – ikonka dzwonka w prawym, dolnym rogu – lub akceptacja informacji o wysyłaniu powiadomień na przeglądarkę, gdy dodamy coś nowego!

R E K L A M A
R E K L A M A
zvr
Twoja reakcja
 • speedor123

  Jak już robicie taki artyków to twórzcie sami te talie, chodzi mi o to że zamiast podawać link do orginalnego decku swima moglibyście tworzyć jego kopię bo tak to swim zmieni sobie jakieś kilka kart bo stwierdzi że lepiej się sprawdzają i już wasz poradnik będzie nie aktualny względem tego do czego przekierowuje link w sensie napiszecie np żeby grać odnowe w gremiste tylko że ani odnowy ani gremisty nie będzie w talii do której przekierowuje link bo swim stwierdził że lepiej od nich działa karta X i Y

  • Mateusz Byliński

   Planujemy dodać wszystkie brakujące talie na stronę z polskim opisem i usprawnionym buildem 😉

 • Suharek123

  tier 3 najgorszy a tier 1 najlepszy czy na odwrót?

  • Mateusz Byliński

   Dokładnie tak jak napisałeś 🙂

   • Suharek123

    Dzięki 🙂

 • Darkes PL

  Spella ‚tael= brak mózgu

  • Mateusz Suchar

   Rozwiń, proszę. Ktoś ci zabił impery i jest ci przykro? 🙁

   • Darkes PL

    Nie o to chodzi. Chodzi o to że grając tą talią nie trzeba prawie myśleć. Jest tak bardzo schematyczna.1- rzuć Ithline i wzmocnij wyrocznię oraz strażników. 2- rzuć wyrocznię. 3- rzucaj praktycznie losowe zaklęcia i wzmacniaj wyrocznię i strażników.4- graj tyle kart ile sie tylko da, oszczędzając przynajmniej 1 strażnika na ostatnią rundę. 5-Jeśli masz Eithne użyj podwójnego krzyża (którego prawdopodobnie użyłeś na początku by wezwać wyrocznię) by wezwać strażnika i uchronić resztę przed pożogom(jeśli ich jeszcze masz)/ jeśli nie masz Eithny to prawdopodobnie i tak jedyne karty jakie zostały ci w talii to albo brzask albo owi strażnicy Gratuluję prawdopodobnie wygrałeś grę. Zbyt silna talia jak na praktycznie zero myślenia podczas gry. Jedyna talia w całej historii gwinta która wymagała mniej myślenia to stare krasnoludy.

    • Mateusz Suchar

     Tą talią trzeba OGROMNIE myśleć. Wcale nie wystarczy rzucać randomowo zaklęć, nikt nie rzuci rozdarcia na egzekutorów impera, trzeba myśleć, kombinować, szukać zaklęć które najlepiej zadziałają.

     Tak, Ithlina i Wyrocznia to otwierające playe. Bo na buffowaniu obrońców polega finisher a na buffowaniu wyroczni większość tempo tego decku (._. )/

     I tak, w talii która wykorzystuje duże jednostki, trzeba grać wokół pożogi. A już granie wokół pożogi wymaga myślenia jak cholera.

     Talie które nie wymagały myślenia: praktycznie każdy Dagon, BPP, Calveit Tempo, Spellgard, ORYGINALNE spell scoia, praktycznie każde krasnoludy pierwsze i zawsze, Skellige Restore, Axemen Frost, mógłbym wymieniać dalej ale mi się nie chce.

     Ogólnie to twoją wypowiedź można sparafrazować „A teraz uproszczę żebyście zobaczyli jak upraszczam”

     • Stary Wąż

      Myślenie wokół pożogi głównie by nie spalić swoich jednostek….

     • Darkes PL

      Nie zgodzę się z tobą. Zwykle w takiej talii są zaledwie 3(mówię o brązowych ) typach zaklęć. To oczywiste że wybierasz to które najbardziej pasuje do sytuacji co nie zmienia faktu że jest to zazwyczaj oczywisty wybór którego użyć. Granie ta talią wokół pożogi jest bardzo proste (chyba że nie masz podwójnego lub czegoś czym możesz go wyciągnąć). zapomniałem dodać w mojej poprzedniej wypowiedzi o rzuceniu złotej pogody zaraz po wyroczni. Wszystkie talię które wymieniłeś nie wymagają zbyt dużego myślenia ale i tak więcej niż ta(oprócz krasnoludów)

     • Mateusz Suchar

      Czy ty kiedykolwiek grałeś tym deckiem czy po prostu zabijali ci jednostki i było ci przykro. Złota pogoda w spellach ssie. Zdajesz sobie sprawę, że siłę Obrońców można zbić by wyrównać pożogę? I NAPRAWDĘ, Dagon swarm wymagał więcej myślenia niż spelle? Naprawdę? „Ej no kurcze nie wiem czy otworzyć duchem lasu i wyrzucać jednostki w przypadkowej kolejności i w r3 zrezować ducha lasu jak w każdej poprzedniej grze czy może zagrać zupełnie inaczej”

      Przyznałeś, że jest wybór. Sam fakt, że jest wybór wskazuje, że trzeba go dokonać. By dokonać wyboru, jednak potrzebny jest mózg. Zatem doszliśmy do zaprzeczenia twojego otwierającego stanowiska, dziękuję bardzo. I powiedz najlepiej jakimi to ty deckami grasz, że wymagają tyle myślenia

      „Dagon swarm, czemu pytasz?”

     • Darkes PL

      Zagrałem talia pod spelle mniej więcej 20 gier. Wszystkie wyglądały identycznie. Zarówno te 20 moich jak i ludzi na których grałem. Co do złotej pogody to nie jest aż taka zła jak ją opisujesz zwłaszcza że w tej talii zazwyczaj grało się obie. A jaka jest szansa że przeciwnik będzie miał w łapie 2 brzaski. Co do talii którymi gram muszę ci powiedzieć że nie gram/nie grałem dagon swarmem ale muszę przyznać jest równie prosty co spelle . Talia którą teraz gram jest podobna do spamu foltesta. Co do wyboru karty specjalnej, prawda jest to wybór ale prosty jak 2+2. Jeśli ktoś nie potrafi w takiej sytuacji wybrać to coś jest chyba nie tak.

     • Mateusz Suchar

      Zagranie pogody to małe tempo, a spelle potrzebują na wczesnym etapie tempa jak tlenu. Ja zagrałem równo 78 gier spellami i nie wyglądały one identycznie :^) Może po prostu za małą próbkę zrobiłeś.

      Ej teraz mówisz, że Dagon swarm jest prosty jak spelle a przedtem mówiłeś, że swarm jest trudniejszy od spelli. Po raz drugi w naszej dyskusji sobie zaprzeczyłeś. 🙂

     • Darkes PL

      Masz rację zaprzeczyłem sobie, powinienem tam napisać wszystkie oprócz dagona bo co do niego się zgodzę że jest równie prosty jak spelle. Ale co do wyboru to nie było zaprzeczenie ponieważ jest on równie trudny jak start w dagon swarmie (gdzie rzucić ducha lasu) czyli niby wybór a tak naprawdę odpowiedź nasuwa się sama. Co do złotej pogody to jak dla mnie generuje niezłe tempo. Załóżmy że zaczynasz Ithline+płotka w quenn (6pkt)
      Przeciwnik rzuca jednostkę nieważne jaką. Podwójny krzyż w wyrocznię (12pkt). Przeciwnik rzuca inna jednostkę w inny rząd (załóżmy). Rzucasz złota pogodę 2 pkt dla wyroczni – 4 dla przeciwnika(zakładam że nie ma pancerza). W 3 ruchach robisz 24 pkt. Nie jest to jakieś szalenie wysokie tempo ale jeśli przeciwnik nie ma brzasku to może mu to nieźle zaleźć za skórę.

     • Damian Kędzia

      Jeśli „myślenie” nad wyrównywaniem pożogi czy tym jakiego zaklęcia użyć to jest to wielkie myślenie to robienie porannej kupy też tego wymaga i w ten sposób każda kupa taka jak omawiane Spell’tael będzie wymagać myślenia.

     • Mateusz Suchar

      Nieśmieszne

    • Monika Wysocka

     A kto teraz gra trzy Wyrocznie i złote pogody w Spellach? Gdzie tam miejsce dla Płotki, skoro nam trzeba slotów dla srebrnych spelli. To dowodzi tylko, że nie grałeś na wyższym poziomie w ogóle Spellami. Ktoś kto będzie rzucał dowolnym spellem przy Pożerce, Czarnych z Egzekutorami lub Henselcie z Villenem po prostu przegra. Przy zostawieniu jednego Strażnika na ostatnią turę będzie to samo. Sorry, taki przepis na granie Spellami jest rzeczywiście bezmyślny, ale dodajmy, że to prosta droga do serii porażek.
     To deck trudny, do prawidłowego grania i obecnie do wygrywania (bo Scoia ogólnie nie są aż tak mocne obecnie). I piszę to z perspektywy gracza, który ma w Gwincie ponad 1000 godzin.

     • Darkes PL

      Po 1 patrz na datę kiedy to było napisane. Teraz granie złotej, płotki i 3 wyroczni to głupota. Jeśli chodzi o poziom to grałem tą talią na poziomie 4100+ mmr. I tak to było tak proste(81% win ratio robiąc dokładnie to samo w każdej grze)

     • Monika Wysocka

      To ciekawe, czemu Spelle mety nie zawojowały? 81% toż to istny autowin. 😉 Tylko chyba mamy tu przykład z mety poprzedniej (chyba że miesiąc temu, na początku sezonu byłeś już na poziomie 4100). Poza tym piszesz o czymś, co w tej mecie już dawno nie działa, więc Twoje oceny są nieco niewiarygodne.

     • Darkes PL

      Wtedy miałem 4100, i wtedy tak to działało. A 81% win ratio to dużo.

     • Monika Wysocka

      Czyli Twoje oceny dotyczą „wtedy” działającego decku i gry nim, a deck ten jest zupełnie inny niż ten, który gra się obecnie. Również granie nim się zmieniło (np. często nie warto zużywać Ithliny na Quen, są wersje z Hattorim, Merigold, Zoltanem, Wesemirem itd. itp.). Nadal więc uważam, że Twoja opinia jest nieaktualna.

     • Darkes PL

      Przecież ja cały czas pisze o tym co było wtedy(miesiąc temu). Teraz ten deck może się zmienił, może już wymaga myślenia co nie zmienia faktu iż miesiąc temu ta talia tego nie wymagała

 • Mateusz Byliński

  Info: Meta jest dopiero w początkowej fazie, wpis będzie aktualizowany w miarę ukazywania się nowych talii.

 • Bizonek

  Myślę, że przydało by się kilka zmian. Aktualnie znajduję się dość wysoko w rankingu i talie na Dagonie pojawiały się prawie równie często co Spellatel lub discard Skellige (przynajmniej w moim przypadku).

  • Mateusz Byliński

   Niedawno pojawił się nowy deck na Dagonie, to prawda. Będziemy aktualizować w miarę upływu czasu 😉

 • Janusz Stefko

  ja tam gram autorską talią której nie ma nigdzie opisanej i idzie mi wyśmienicie. Ma jedną słabość, ale w zasadzie większość talii jakąś słabszą stronę ma. Największą jej zaletą jest to, że nikt się jej nie spodziewa 🙂

 • Czerwony_X

  Jak cofniesz Barcleya kukłą do ręki to można go zagrać 3 razy 😛
  Ja tak gram. Wszyscy po kolei wymiękają

 • Mateusz Byliński

  Wpis zaktualizowany na dzień 4 grudnia 2017! Na stronie pojawiła się większość opisów najlepszych talii, zachęcamy do sprawdzenia!

 • Piotr P

  Brakuje tu tylko przewijarki najbardziej OP ścierwa wszechczasów!!!

Cześć!

Sign in

Zapomniałeś hasła?

Nie masz konta? Zarejestruj się

Zamknij
z

Ładowanie...